Jakie są najbardziej powszechne choroby oczu?

Problemy ze wzrokiem nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń. Na wszelkie dolegliwości i niepokojące objawy warto jak najszybciej reagować, aby nie pogłębić problemu i nie doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Jakie są jednak najbardziej powszechne choroby oczu? Wypadałoby zgłębić wiedzę na ten temat, tak aby dowiedzieć się, czym się objawiają oraz jak można je leczyć. Nie należy również lekceważyć regularnych wizyt u okulisty.

Najczęściej występujące choroby oczu 

Biorąc pod lupę najczęściej występujące choroby oczu trzeba wspomnieć m.in. o zespole suchego oka, zwyrodnieniu plamki żółtej, alergii oczu, jęczmieniu, zaćmie oraz jaskrze. Bardzo poważnym schorzeniem jest też zapalenie spojówek. Każdy w swoim życiu choć raz słyszał te nazwy, ale niekiedy pacjentowi trudno samemu zdiagnozować, co to właściwie za dolegliwość i czy istnieją jakieś powody do paniki. Problemów ze wzrokiem nie powinno się bagatelizować, ponieważ brak odpowiedniej diagnozy oraz leczenia może doprowadzić do wielu przykrych następstw, w tym m.in. do utraty wzroku.

Zapalenie spojówek

Bardzo często u pacjentów z problemami ze wzrokiem występuje zapalenie spojówek. Najbardziej rozpowszechnionym objawem jest w tym przypadku przezroczysta błona śluzowa, która mieści się na białej części oka. Skutkuje to m.in. łzawieniem, zaczerwienieniem oraz swędzeniem. Inny objaw to pojawienie się lepkiej wydzieliny. Zapalenie spojówek może być spowodowane:

  • infekcją wirusową lub bakteryjną,
  • reakcją alergiczną.
Zobacz również:  Czy powinno się pić kawę na czczo?

Jeśli chodzi o to, jak leczyć zapalenie spojówek trzeba mieć świadomość tego, że taka dolegliwość może minąć po dwóch-trzech tygodniach, a niekiedy konieczne okaże się leczenie z wykorzystaniem leków przeciwdziałających alergii i kropli z antybiotykiem.

Zespół suchego oka i jęczmień

Choroby oczu dzielą się na wiele różnych rodzajów, a jednym z najpoważniejszych jest zespół suchego oka. Taki stan występuje, gdy oczy nie produkują dostatecznej ilości łez. Najczęstsze objawy to rozmyte pole widzenia oraz suchość oczu wraz z obrzękiem. Przyczyną może być natomiast przewlekłe schorzenie, a zespół suchego oka leczy się przy pomocy kropli nawilżających, wraz z prawidłową higieną oczu.

Problematyczny może się też okazać jęczmień na oku (grudka na powiece), który doprowadza do pojawienia się ropnia oraz zaczerwienienia. Pacjenci zmagają się z tym na skutek zakażenia bakteryjnego, a jęczmień może zostać wyeliminowany poprzez stosowanie flanelowej szmatki. Nigdy nie należy go wyciskać, w wielu przypadkach znika samoistnie.

Zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma

Pozostałe choroby oczu, obok których nie należy przechodzić obojętnie to zwyrodnienie plamki żółtej oraz zaćma. W pierwszym przypadku mowa o degeneracji plamki żółtej. Dotyka to przede wszystkim seniorów, a główne objawy to:

  • zniekształcone i rozmyte pole widzenia (może doprowadzić do ślepoty),
  • obiekty przybierające nierealne kształty.
Zobacz również:  Onycholiza paznokci - objawy, rozpoznanie, leczenie

Nie istnieje skuteczne leczenie na zwyrodnienie plamki żółtej, chociaż sporym udogodnieniem dla pacjentów mogą się okazać dobre oświetlenie, operacja laserowa oraz stosowanie szkła powiększającego. Jeśli jest to natomiast zaćma, chodzi o zmętnienie soczewki oka. Pole widzenia jest zamazane, a obserwowanie jasnych obiektów kończy się ogromnym dyskomfortem. Najczęstsze przyczyny to wiek (dotyka starsze osoby) oraz nadmierna ekspozycja oczu na promieniowanie UV. Utrudniająca codzienne funkcjonowanie zaćma powinna być poddana operacji.

Alergia oczu i jaskra

Pozostały do omówienia jeszcze dwie poważne choroby oczu, a mianowicie jaskra i alergia oczu. Jaskra pojawia się głównie u seniorów i prowadzi do pogorszenia lub całkowitej utraty wzroku (często nie daje objawów, więc konieczne jest wykonywanie regularnych badań wzroku). Przyczyną może być podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, a leczenie odbywa się przy pomocy leków, operacji lub zabiegu laserowego (jaskry nie da się cofnąć, ale można ją zahamować). Alergia oczu to z kolei zapalenie oka na skutek kontaktu z alergenem. Objawy to:

  • zaczerwienienie oka,
  • łzawienie i obrzęk,
  • uczucie pojawienia się piasku pod powiekami.

Takie choroby oczu leczy się poprzez unikanie kontaktu z alergenem, ale najpierw należy wiedzieć, co konkretnie wywołało alergię. Przyda się też stosowanie kropli nawilżających oraz regularne przemywanie oczu (przeznaczonym do tego płynem).

[Total: 1 Average: 5]