Mimo rosnącej inflacji, coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej, upatrując w niej szansę na szybką diagnozę, efektywne leczenie, a także właściwe podejście specjalistów do pacjenta i jego dolegliwości. Co jeszcze wpływa na pozytywną ocenę danej placówki i zaufanie do kadry medycznej? Jak ocenić, czy mamy do czynienia z profesjonalną opieką medyczną? Sprawdźmy, na co zwrócić szczególną uwagę.
Wykwalifikowani specjaliści
Jednym z fundamentalnych czynników wpływających na jakość obsługi medycznej jest wiedza i doświadczenie lekarza. Warto zwrócić uwagę nie tylko na zdobyte wykształcenie i staż pracy, ale też ukończone szkolenia czy działalność naukową – to doskonały znak na to, że lekarz regularnie dokształca się w swojej dziedzinie. Kompetentny specjalista fachowo podejdzie do pacjenta, kładąc nacisk na szczegółowo przeprowadzony wywiad, by poznać medyczną historię, zdiagnozować istniejące schorzenie i dostosować właściwą kurację. Dodatkowo dobry lekarz chętnie będzie dzielił się swoją wiedzą w kontekście prawidłowej profilaktyki i kształtowania zdrowych nawyków.
Dostępność wizyt i personelu medycznego
Kolejnym bardzo ważnym wymogiem jest kwestia dostępności specjalistów w dogodnym dla pacjenta czasie. Trudno wyobrazić sobie efektywne leczenie, jeśli najbliższy możliwy termin wizyty u lekarza jest za kilka miesięcy. Nie bez znaczenia jest również wielkość personelu medycznego. Warto zwrócić uwagę na to, czy klinika nie cierpi na braki kadrowe i zapewnia co najmniej kilku doskonałych specjalistów w danej dziedzinie, aby niwelować sytuację, w której pacjenci pozostaną bez opieki medycznej. Optymalnym, choć oczywiście nie zawsze możliwym rozwiązaniem, jest wybieranie placówki, która w jednym budynku oferuje szeroki zakres specjalizacji.
Standard oraz wyposażenie gabinetu
Profesjonalna opieka medyczna z pewnością będzie widoczna na pierwszy rzut oka. Poznasz ją nie tylko po najwyższym standardzie obsługi, ale i pomieszczeń oraz sprzętu medycznego. Kluczowe jest zwrócenie uwagi, czy personel medyczny przestrzega higieny i chroni zdrowie nie tylko swoje, ale i pacjenta, np. korzystając z jednorazowych rękawiczek oraz dbając o odpowiednie warunki badania.
Centrum medyczne powinno posiadać m. in. dobrze zaopatrzone gabinety lekarskie, doskonałej jakości sprzęty do diagnostyki i wysoką jakość materiałów wykorzystywanych do leczenia. Taki też poziom prezentują gabinety lekarskie w Poznaniu – Ethica dba o to, by pacjenci czuli się komfortowo i bezpiecznie, dlatego przestrzeń kliniki jest miejscem nowocześnie urządzonym oraz doskonale wyposażonym.
Podejście do pacjentów
Nie bez znaczenia jest także podejście specjalisty do pacjenta. Dobry lekarz będzie empatyczny, wyrozumiały i nie będzie bagatelizował odczuć i objawów chorego. Z pewnością będzie zadawał dużo wnikliwych pytań i poświęci pacjentowi odpowiednio dużo czasu, nie pozwalając, by ten opuścił gabinet z wątpliwościami i niepełną wiedzą, jak radzić sobie z danym schorzeniem.
mOOtic,pl -