Przewlekłe zapalenie dziąseł – jak je rozpoznać i leczyć?

Przewlekłe zapalenie dziąseł jest chorobą, którą wbrew pozorom można łatwo przeoczyć, ale która niesie bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla stanu zdrowia jamy ustnej. Jak można rozpoznać zagrożenie i co zrobić, żeby je zażegnać?

Czym jest przewlekłe zapalenie dziąseł?

Mówienie o zapaleniu dziąseł jest zawsze problematyczne, ponieważ, jak mówi ekspert z HCentrum Stomatologiczne Jasińscy, o ile samo w sobie nie jest ono szczególnie groźne, to nieleczone zapalenie dziąseł przekształca się w choroby przyzębia, a te mają już bardzo wymierne konsekwencje – krwawienie dziąseł to dopiero początek. Przy poważnych zaniedbaniach dojść może nawet do wypadania zębów. W przypadku zapalenia przewlekłego problem jest o tyle poważny, że rozwija się ono stopniowo i może pozostać niezauważone.

Przewlekłe zapalenie dziąseł – przyczyny

Przyczyną bezpośrednią jest prawie zawsze nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Oczywiście to, w jakim stopniu poszczególne osoby będą zagrożone zapaleniem dziąseł i zapaleniem przyzębia wynika po części z uwarunkowań genetycznych, badania wskazują też na złą dietę jaką jedną z przyczyn chorób przyzębia, jednak dbając o higienę jamy ustnej, można ustrzec się problemu prawie w każdym przypadku.

Skuteczne leczenie zapalenia przyzębia w HCentrum Stomatologiczne Jasińscy w Gdańsku

Przewlekłe zapalenie dziąseł – objawy

Objawy zapalenia dziąseł są często łatwe do przeoczenia: to stopniowa zmiana koloru lub mięknięcie tkanki. Zapaleniu towarzyszy często osadzanie się kamienia nazębnego czy nieświeży oddech spowodowany przez bakterie płytki nazębnej. Częstsze krwawienia lub cofanie się dziąseł też mogą się pojawiać u przynajmniej niektórych pacjentów, podobnie jak bolesność, wrażliwość na dotyk lub skrajne temperatury.

Zobacz również:  Czy sok z cytryny pomaga na zgagę?

W jaki sposób leczyć przewlekłe zapalenie dziąseł?

  • Płukanie jamy ustnej płynami antyseptycznymi

Płukanie powinno być stałym elementem higieny jamy ustnej, ale jako metoda na leczenie zapalenia dziąseł może okazać się nieskuteczne, zwłaszcza jeśli do płukania jamy ustnej zostanie wykorzystany płyn z alkoholem, który może przesuszać nabłonek. O ile jest to dobry pomysł, o tyle, kiedy choroba dziąseł już się toczy, może to być działanie spóźnione.

  • Stosowanie naparów i odwarów ściągających

Przynoszą one co prawda ulgę, bo zmniejszają obrzęk czy ryzyko krwawienia, ale nie mogą w żaden sposób zapobiegać próchnicy ani tak naprawdę nie eliminują przyczyn choroby dziąseł. Wymagają one zresztą długiego stosowania, a w tym samym czasie postęp zapalenia nie jest zatrzymany i ryzyko utraty zębów nadal pozostaje realne.

  • Maści przeciwzapalne

Można stosować specjalne maści, które mają zmniejszać stan zapalny. Trzeba jednak pamiętać, że znów jest to leczenie objawowe, które nie ma wpływu na przyczyny problemu. Warto też dodać, że o ile agresywne zapalenie przyzębia wymaga czasem choćby oddziaływania przeciwbólowego, to w chorobie przewlekłej istotne jest usunięcie przyczyn, a nie jedynie objawów w jamie ustnej.

  • Wizyta u dentysty
Zobacz również:  Czosnek na szum w uszach, czy to działa?

Od tego warto zacząć, ponieważ stomatolog może nie tylko skutecznie usunąć płytkę nazębną, od razu zmniejszając ryzyko powikłań, ale też przeprowadzi instruktaż, którego celem jest poprawa higieny jamy ustnej – to jedyny sposób na długofalowe utrzymanie kontroli nad zapaleniem dziąseł. To ważne, ponieważ niekiedy walka z zaawansowanymi chorobami przyzębia może wymagać czegoś więcej, niż tylko higieny.

Jak wygląda profilaktyka zapalenia dziąseł?

Przewlekłe zapalenie przyzębia jest prawie zawsze konsekwencją niewłaściwej higieny, zatem profilaktyka sprowadza się do lepszej pielęgnacji w obrębie jamy ustnej. Oznacza to używanie dobrej jakości szczoteczek i past do zębów, nici dentystycznych, płynów do płukania, ale także zabiegów profilaktycznych u dentysty. Dbałość o zdrowie jamy ustnej wyraża się choćby poprzez powtarzanie skalingu i piaskowania.

Prawidłowa higiena jamy ustnej może obejmować też – nie tylko w przypadku osób noszących aparaty ortodontyczne – używanie dobrej klasy irygatora, który pozwala nie tylko eliminować zanieczyszczenia, ale też stopniowo wzmacniać dziąsła.

[Total: 1 Average: 5]