Polska generuje rocznie setki tysięcy ton elektrośmieci. Jednak starych smartfonów, zużytych laptopów czy tabletów nie można wyrzucać do zwykłych pojemników na odpady zmieszane – choć niestety wiele osób wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy. Utylizacja urządzeń elektronicznych musi odbywać się zgodnie z surowymi przepisami – tak, aby nasze stare smartfony nie przyczyniały się do degradacji środowiska naturalnego.
Gdzie można oddać zużyty sprzęt elektroniczny?
Zniszczona, stara wieża, która od wielu miesięcy stoi w kącie Twojego pokoju? Nie wiesz, co zrobić ze starym laptopem lub komputerem? Kupiłeś nową lodówkę, a używana wciąż nawiedza korytarze Twojego mieszkania? Na szczęście istnieje kilka sposobów na pozbycie się starego, zużytego sprzętu RTV i AGD. Wyrzucanie ich do kosza jest nie tylko nieekologiczne, ale i zabronione przez prawo. Elektroodpady to nic innego jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. To szerokie pojęcie, które obejmuje elektronikę, sprzęt AGD i produkty GSM, ale także zabawki z elementami elektronicznymi czy urządzenia medyczne. Elektroodpady zawierają niebezpieczne substancje, które mogą przedostawać się do gleby, wód gruntowych i powietrza, stwarzając zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Zużyte urządzenia elektroniczne zawierają niebezpieczne substancje. Dlatego zgodnie z ustawą z dnia 11.09.2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zabrania się wyrzucania go do śmieci, naszym obowiązkiem jest przekazanie go do punktu zbiórki i utylizacji. Działają one w ramach gminnych jednostek zajmujących się odbiorem odpadów komunalnych i są prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców. Co ważne, firmy te nie tylko przyjmują urządzenia klientów, ale także oferują usługi odbioru w miejscach wskazanych przez tych, którzy chcą pozbyć się zużytego sprzętu elektronicznego. Jeśli kupimy nowy sprzęt, możemy zostawić stary w miejscu zakupu. Konsumenci mają prawo do bezpłatnego zwrotu używanego sprzętu tego samego modelu, który zakupili, a pracownicy są zobowiązani do jego przyjęcia. Często myślimy, że nasze stare komputery czy wieże da się jeszcze uratować. Niestety w większości przypadków naprawa jest niemożliwa, zbyt skomplikowana i nieopłacalna. Wtedy jesteśmy uprawnieni do bezpłatnego pozostawienia urządzenia w serwisie. Należy jednak pamiętać, że serwisant może odmówić przyjęcia sprzętu, jeżeli zagraża on życiu lub zdrowiu osoby odbierającej.
Gdzie nie wolno wyrzucać elektrośmieci?
Zapewne każdy kojarzy znaczek z przekreślonym koszem na śmieci, który można spotkać na wielu produktach. Oznacza to po prostu, że nie można ich wyrzucić ze wszystkimi innymi, nawet w pojemniku do mieszania. Oczywiście zabronione jest też pozostawienie ich w lesie czy też topieniu w rzece. Jakie są konsekwencje takiego postępowania? Oprócz najważniejszego, jakim jest szkoda dla środowiska i siebie w dłuższej perspektywie, możemy również zostać ukarani grzywną. I wcale nie taka mała, bo sięga 5000 zł.
Zużyty sprzęt elektroniczny może odebrać wyspecjalizowana firma i to zupełnie za darmo, taka usługa jest dostępna np. na odbiorydomowe.pl
Artykuł przygotowany przez stronę partnerską.