28 grudnia 2022

Dom z prefabrykatów. Na co zwrócić uwagę przy budowie?

Współczesne budownictwo korzysta z wielu użytecznych rozwiązań niedostępnych w przeszłości. To działania, które mają na celu zmniejszenie czasu potrzebnego na postawienie gotowego budynku. Jednym z takich ułatwień są prefabrykaty, czyli elementy konstrukcyjne tworzone poza placem budowy. Przyjeżdżają już gotowe na miejsce stawiania budowli. Poniżej wskazujemy, na co warto zwrócić swoją uwagę, jeśli mamy w planie budować dom z prefabrykatów.

Zastanów się, czy Ci się to opłaca

Transport poszczególnych elementów wytworzonych fabrycznie jest kosztowny. Przewożenie potężnych konstrukcji może wygenerować spore koszty dla inwestora. Często okazuje się, że prefabrykacja jest mniej opłacalna, niż postawienie domu z części tworzonych na placu budowy. Duże znaczenie w tym kontekście ma m.in. odległość firmy wykonującej prefabrykaty od miejsca stawiania domu. Trzeba wziąć pod uwagę także inne trudności, np. kwestie związane z dostępem działki budowlanej do dróg publicznych. Elementy konstrukcyjne transportowane są na samochodach ciężarowych, które nie są w stanie wjechać w każdą uliczkę. Wszystkie aspekty, które generują problematyczność przewożenia elementów, będą tworzyć dodatkowe koszty. Jeśli wartość wykonania domu z prefabrykatów przerosła Twoje możliwości, sprawdź ofertę firm dostarczających cement na plac budowy: https://www.gorazdze.pl/pl/Cement

Zobacz również:  Nowoczesna kolekcja mebli łazienkowych MAGNOLIA, która zachwyca kolorami i wykończeniem

Dlaczego prefabrykacja to nowoczesna technika?

Wiele osób mogłoby skojarzyć stawianie domów z gotowych konstrukcji z tymi, które były wznoszone w latach 70. ubiegłego wieku. Konstrukcje wielkopłytowe, mimo iż mogą na pierwszy rzut oka kojarzyć się z prefabrykatami, nie mają z nimi wiele wspólnego. Współcześnie wykonywane elementy są tworzone w ściśle przygotowanych warunkach. To zaś sprawia, że prefabrykacja pozwala na zastosowanie perfekcyjnej kontroli jakości. Każdy wytwarzany element może być ponadto dostosowany do oczekiwań odbiorcy. Mowa o rozmieszczeniu okiennic, profili drzwiowych i innych indywidualnych preferencjach. Z pewnością nie jest to jednak przedsięwzięcie tanie – inwestor musi ponieść koszty od razu, a nie jak w przypadku etapowego stawiania konstrukcji.

Czego nie pominąć podczas planowania budowy domu z prefabrykatów?

Warto zwrócić uwagę na terminy realizacji prac, które mogą być bardzo różne. Dom z gotowych elementów jest stawiany znacznie szybciej, niż murowany. Różnice są kolosalne, ale szkopuł tkwi w dostępności terminów. Nie oznacza to zatem, że całe przedsięwzięcie załatwimy od ręki. Dostępność firm tworzących prefabrykaty w Polsce wciąż jest niedostatecznie duża, wobec czego niektóre terminy mogą się znacząco przeciągać. Kłopotliwy transport materiałów gotowych, który jest w krajowych warunkach niezwykle powszechny, sprawia że wiele osób rezygnuje z pomysłu realizacji prac z gotowych modułów. Wiele firm po prostu nie jest w stanie dostarczyć przygotowanych części do miejsca, które znajduje się przy wiejskich drogach gruntowych. Warto dokonać bilansu korzyści i strat oraz zdecydować się, jaka metoda stawiania domu będzie w naszym przypadku najlepsza.

Zobacz również:  Jak wykorzystuje się beton komórkowy?

Słowo od sponsora.

Powiązane treści