25 listopada 2022

Jak bezpiecznie robić zakupy w lombardzie?

Kupowanie rzeczy używanych to dobry sposób na oszczędzanie, ponieważ towar z drugiej ręki ma niższą cenę i niekoniecznie odbywa się to kosztem dużej utraty wartości. Jednym z miejsc, gdzie można znaleźć atrakcyjne okazje cenowe, jest lombard, czy jednak jest to dla klienta w pełni bezpieczna opcja?

Czy sprzedawany towar może być z przestępstwa?

W przypadku używanych rzeczy nie zawsze jest pewne ich pierwotne pochodzenie. Zdarza się więc, że na rynek wtórny trafiają przedmioty kradzione, co i dla kupującego okazuje się problematyczne – jeśli przestępstwo wyjdzie na jaw, nowy właściciel musi oddać zakupioną rzecz i wytłumaczyć się policji, wcale też nie jest pewne, że otrzyma zwrot swoich pieniędzy. Lombard wielu osobom kojarzy się właśnie z takimi podejrzanymi transakcjami, choć w rzeczywistości jest w nim dużo bezpieczniej niż podczas zakupu od prywatnej osoby.

Zobacz również:  Jak dopasować odpowiednie dla siebie sandały damskie?

Z punktu widzenia klienta, najważniejszy jest wybór zaufanej placówki, czyli lombardu, który działa na rynku od wielu lat i cieszy się dobrą opinią. Lombard to normalna, oficjalnie zarejestrowana działalność gospodarcza, co bardzo łatwo zweryfikować w razie wątpliwości – lombard ma obowiązek udostępnić swoje dane, a znając Regon i NIP można sprawdzić, czy dana placówka faktycznie działa legalnie i znajduje się w rejestrze przedsiębiorców.

Lombardom również nie są na rękę problemy z policją, dlatego zwykle bardzo dokładnie sprawdzają one przyjmowane towary i unikają transakcji, kiedy pochodzenie kosztownego przedmiotu jest niemożliwe do ustalenia. Robiąc zakupy w takim miejscu ma się więc pewność, że w przyszłości nie spowoduje to żadnych kłopotów.

Czy na używane towary jest gwarancja?

Zobacz również:  Jak dokonać wyboru pełnowartościowej karmy dla psów?

Niektóre przedmioty sprzedawane w lombardzie mają jeszcze gwarancję producenta, która oczywiście nadal obowiązuje. Po jej wygaśnięciu gwarancji udziela sprzedawca – lombard nie może ukrywać wad przedmiotu, dlatego gdy wyjdą one już po sprzedaży, wystarczy zgłosić się z reklamacją.

Bezpieczne jest także kupowanie przez internet, co oferuje Lombard Expres. Przedmioty są wystawione na aukcji, mają dokładny opis oraz zdjęcia, a jeśli po otrzymaniu przesyłki klient nie jest zadowolony z zakupionego towaru, ma prawo dokonać zwrotu w wyznaczonym terminie.

Artykuł gościnny

Powiązane treści