29 grudnia 2022

Jak dobrze wybrać projekt przyszłego domu?

Budowa domu to poważna i czasochłonna inwestycja. Warto do tego przedsięwzięcia podejść tak, by dom w najbliższym czasie nie potrzebował żadnych przeróbek i kłopotliwych remontów. Dużo pod tym względem zależy od projektu domu – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dom a działka

Nie da się wybudować domu bez działki, a jej wielkość, kształt oraz lokalizacja mają ogromny wpływ na ostateczną formę stawianego budynku. Grunty budowalne, zwłaszcza te atrakcyjnie położone, są drogie, dlatego wielu inwestorów decyduje się na zakup stosunkowo małej parceli. To zaś oznacza, że prawdopodobnie nie uda się na niej wybudować domu parterowego, ewentualnie będzie miał on mocno ograniczony metraż, co nie wszystkim pasuje. Inaczej mówiąc, jeśli wybieramy małą działkę, najpewniej zakończy się do postawieniem domu z dodatkowym piętrem.

Zobacz również:  Praktyczne porady - urządzanie łazienki

Drugą kwestią jest położenie parceli względem stron świata oraz dojazd do głównej drogi. Przy budowie domu energooszczędnego trzeba tak dopasować projekt, by dzienna część mieszkalna wychodziła na zachód oraz południe, z kolei pomieszczenia gospodarcze oraz bez okien lepiej umieszczać przy ścianie północnej. Działka mocno zacieniona, otoczona wysokimi drzewami, może też być problematyczna dla osób chcących zainwestować w panele fotowoltaiczne.

Odpowiednio dopasowany metraż

Bardzo duży dom, wbrew pozorom, wcale nie musi być aż tak wygodny, do tego generuje wyższe koszty utrzymania. Zamiast skupiać się na samym metrażu, warto zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń, bo jak pokazuje oferta projektyzwizja.pl, komfortowe warunki można sobie zapewnić także w domu o stosunkowo małej powierzchni. Niezależnie od tego, czy dom jest parterowy, czy z użytkowym poddaszem albo drugim piętrem, powinno się dostępną przestrzeń podzielić na konkretne strefy: dzienną, sypialną i gospodarczą.

Zobacz również:  Jak kupić w Krakowie mieszkanie dla rodziny?

Dobrym pomysłem będzie zakup projektu, który umożliwia prostą przebudowę domu w późniejszych latach, kiedy rodzina się powiększy i zmienią się potrzeby domowników. W przypadku osób starszych i niepełnosprawnych ważne jest, aby po całym domu można było poruszać się bezpiecznie oraz bez żadnych przeszkód, a w razie konieczności dało się zamontować dodatkowe urządzenia, jak poręcze albo winda schodowa.

Artykuł przygotowany przez stronę partnerską.

Powiązane treści