14 lipca 2022

Kawa jako naturalny kosmetyk. Jak działa kofeina w kosmetykach?

Większość ludzi nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki z kawą. Czy kawa nadaje się tylko do picia? Okazuje się, że nie. Kofeina zawarta w kawie jest składnikiem wielu kosmetyków i przyczynia się do poprawy skóry. W jaki sposób?

Jak działa kofeina w kosmetykach?

W dzisiejszych czasach coraz bardziej stawia się na naturalność. Niegdyś popularne kosmetyki ze sztucznymi zapachami i barwnikami są zastępowane takimi, które mają w swoim składzie naturalne produkty. Każdy sztuczny składnik w obecnych czasach zostaje zastąpiony naturalnym o zbliżonych, a często dużo lepszych właściwościach. Dlatego też coraz częściej na półkach drogerii, czy sklepów można znaleźć kosmetyki, które mają w składzie ekstrakty z ziaren, warzyw, czy minerałów. Wśród składników, które pojawiają się w naturalnych kosmetykach jest także kofeina. Jak działa kofeina w kosmetykach?

Jakie właściwości ma kofeina?

Jednym z korzystnych parametrów stosowania kofeiny są jej właściwości antyoksydacyjne. Ziarna kawy tworzą ochronną barierę przed szkodliwym wpływem promieni ultrafioletowych. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na choroby skóry, w tym raka. Działanie to zostało potwierdzone badaniami. Dzięki kofeinie zwalczane są również wolne rodniki, dzięki czemu zwalniają się procesy starzeniowe skóry. Symptomy starzenia zostają opóźnione. Do najczęściej używanych kosmetyków z kofeiną w tym aspekcie są kremy pod oczy. Kofeina ma swój udział także w zwalczaniu cellulitu. Jest korzystna dla kształtowania sylwetki. Dzięki niej podwyższa się aktywność metaboliczna, zostaje poprawione krążenie w naczyniach włosowatych, a toksyny są usuwane z organizmu. Kofeina przyczynia się także do biochemicznej przemiany testosteronu, dzięki czemu może być korzystnym składnikiem w walce z męskim łysieniem, co spowodowało wzrost zainteresowania na takie kosmetyki jak szampony i odżywki do włosów.

Zobacz również:  Uzyskaj piękne loki dzięki prostownicy

W jakich kosmetykach występuje kofeina?

Kosmetyki z kofeiną są szczególnie korzystne dla starszych osób, które zaczynają mieć kłopoty z cerą, zmarszczkami, łysieniem i tym podobnymi wyzwaniami, które pojawiają się z wiekiem. Do najczęściej spotykanych kosmetyków z dodatkiem kofeiny należą:

– maseczki przeciwzmarszczkowe
– szampony na porost włosów
– kremy do cery dojrzałej
– peelingi do walki z cellulitem
– balsamy ujędrniające
– kremy pod oczy
– żele pod prysznic pobudzające skórę

Działanie kofeiny w kosmetykach zostało udowodnione naukowo. Kofeina sprawia, że naczynia krwionośne zwiększają swoją pracę, co powoduje szybsze krążenie krwi. Dzięki temu kosmetyki z jej dodatkiem są skutecznym sposobem na walkę ze zmęczeniem. Dzięki kofeinie skóra nabiera promiennego i świeżego wyglądu.

Powiązane treści