Niespodzianka czy długo oczekiwana wiadomość?
W dniu kiedy kobieta dowiaduje się z całą pewnością , że jest na początku ciąży istnieją całe wachlarze emocji. Inaczej zareaguje kobieta, która latami wyczekiwała swojego potomstwa, inaczej zareaguje nastolatka, inaczej zareaguje kobieta już dorosła, która nie planowała ciąży.
Jakie to uczucia? Radość, niepewność, pytanie co dalej, strach, miłość. Strach też jest wielowymiarowy. I jest jeszcze dużo uczuć nienazwanych… Dalszy przebieg ciąży w dużej mierze zależy od tego jaki jest stan emocjonalny przyszłej matki i jakie objawy somatyczne towarzyszą jej na początku ciąży.
Objawy wczesnej ciąży
Na początku ciąży tuż po zapłodnieniu a następnie zagnieżdżeniu zarodka niewiele kobiet odczuwa cokolwiek. Jest niewielka grupa kobiet, które twierdzą , że czuły kiedy poczęły swojego malucha. Należą jednak do rzadkości.
Pierwszy objaw wczesnej ciąży to spóźniająca się miesiączka. Dopiero z biegiem czasu dochodzą kolejne oznaki ciąży.
Wraz ze wzrostem hormonów ciążowych przyszła mama może odczuwać :
- zmianę smaku
- mdłości
- wymioty
- ochota na wybrane pokarmy
- niechęć do poprzednio lubianych potraw czy smaków
- metaliczny posmak w ustach
- piersi mogą być swędzące lub tkliwe w dotyku
- senność z potrzebą drzemki w ciągu dnia
- labilność emocjonalna
- omdlenia
Omdlenia w ciąży
Omdlenia w ciąży mogą być spowodowane zbyt niskim poziomem glukozy we krwi lub być następstwem częstych wymiotów. A co za tym idzie niedoboru elektrolitów. Kolejną przyczyną omdleń w ciąży może być niskie ciśnienie tętnicze. Dlatego tak ważne jest wykonanie podstawowych badań zalecanych przez lekarza ginekologa.
Labilność emocjonalna
Gwałtowne zmiany w gospodarce hormonalnej na początku ciąży powodują stan rozchwiania emocjonalnego u kobiety. Może objawiać się to nadwrażliwością w formie płaczliwości czy wpadaniu w nieuzasadnioną panikę ,a za chwilę kończyć się napadem śmiechu. Kobiety mają tendencję do obwiniania siebie za ten stan i jest to kardynalny błąd. Potrzebują wtedy dużo wsparcia , cierpliwości i wyrozumiałości od swojego partnera. Czułość i ciepło pozwolą jej na poukładanie sobie świata od nowa. Wiadomość o ciąży czasem wywraca ten świat do góry nogami.
Poranne mdłości i wymioty
To najbardziej dokuczliwy objaw wczesnej ciąży. Część kobiet boryka się z nim nie tylko rano ale całą dobę. Jak sobie z nimi poradzić? Poranki powinny być spokojne z łóżka powinno wstawać się bardzo wolno bez pośpiechu. Przed wstaniem polecane są pełnoziarniste krakersy, które powinny być pod ręką. Do picia idealny będzie napar z utartego korzenia imbiru, zamiennie herbata miętowa lub wywar z korzenia mniszka lekarskiego.
Bardzo ważna jest też dieta, która powinna być bogata w pokarmy zawierające witaminę B6. Jej źródłem są jogurty, żółtka jaj ugotowanych na miękko. Jest też teoria ,która na przyczynę mdłości i wymiotów wskazuje emocje matki i jej stosunek do dziecka w łonie. Chodzi tu o brak akceptacji ciąży, lęk przed rodzicielstwem.
Początki ciąży i wyliczanie jej końca
Do obliczania terminu porodu służy Reguła Naegelego. Potrzebne są następujące dane:
– pierwszy dzień ostatniej miesiączki
– wiedza na temat długości cyklów miesiączkowych
Od pierwszego dnia ostatniej miesiączki odejmuje się trzy miesiące , dodaje rok i 7 dni. Jest to wzór dla cyklu 28 dniowego. Jeśli cykle są np. 32 dniowe to do daty obliczonej za pomocą Reguły Naegelego trzeba dodać 4 dni. Jeśli były krótsze to odjąć odpowiednią ilość
Przykładowo pierwszy dzień ostatniej miesiączki 1.05.2022, cykle 30 dniowe . Termin porodu będzie wg reguły 8 lutego 2023 do tego dodajemy dwa dni i wychodzi nam data 10 lutego 2023 roku. Taki jest orientacyjny termin porodu.
Na koniec pozostaje nam życzyć dobrych porodów i zdrowych dzieci.
„Nie ma nic piękniejszego od fregaty pod pełnymi żaglami i brzemiennej kobiety” Autor nieznany
"Kobieta w osobie matki jest pierwszą istotą , z jaką mamy kontakt Wszystko zaczyna się od autentycznego stapiania istnień, (..) Dziecko jest "przedłużeniem" matki, bez wyraźnie dostrzegalnych granic. Istnieje mistyczne uczestnictwo, psychiczna energia płynąca od matki do dziecka i od dziecka do matki"
Karl Stern