22 maja 2022

Jakie jest ryzyko zajścia w ciąże z prezerwatywą?

Seks spełnia w naszym życiu niezwykle istotną rolę. Przede wszystkim jest on swoistym dowodem miłości i akceptacji dwojga ludzi. Niemniej jednak seks jest również obarczony pewnym ryzykiem. Okazuje się, że niektóre pary nie chcą decydować się na powiększenie rodziny, a co za tym idzie, chcą by ich „przyjemność” była jak najbardziej bezpieczna. Niektóre panie z różnych powodów nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej. Wówczas jedną z lepszych form zabezpieczenia przed niechcianą ciąża jest prezerwatywa. Wobec tego jakie jest ryzyko zajścia w ciąże z prezerwatywą?

Seks z prezerwatywą – jakie jest ryzyko zajścia w ciąże?

Prezerwatywy są jedną z najpopularniejszych form antykoncepcji. Nie da się ukryć, że jest to również jedna z najtańszych i najpowszechniej dostępnych sposobów zapobiegania niechcianej ciąży. Jednak jakie jest ryzyko zajścia w ciąże z prezerwatywą? Otóż zgodnie z opiniami producentów i ginekologów, prezerwatywa chroni przed niechcianą ciążą w 98%. Oznacza to, że istnieje 2% szans na to, że prezerwatywa okaże się nieskuteczna. Warto jednak pamiętać, że żadna metoda antykoncepcji nie chroni przed niechcianą ciąża w 100%. Niemniej jednak warto pamiętać, że jedynie prezerwatywa która jest prawidłowo używana i przechowywana zapewnia skuteczną ochronę. Oczywiście prezerwatywa jest skuteczną metodą antykoncepcji jeśli zestawić ją np. z:

  • stosunkiem przerywanym – który jest niezwykle ryzykowny
  • metodą kalendarzyka – która nie sprawdzi się chociażby w przypadku pań, które mają nieregularne miesiączki
Zobacz również:  Ubezpieczenie roweru - Czy warto? Na co zwrócić uwagę?!

Co obniża skuteczność prezerwatywy?

Jakie jest ryzyko zajścia w ciąże z prezerwatywą? Otóż wzrasta ono za każdym razem, kiedy prezerwatywa jest nieodpowiednio przechowywana lub nieodpowiednio zakładana. Panowie często nie są wstanie założyć prezerwatywy w taki sposób, by w pełni przylegała ona do penisa i nie zsunęła się ona w trakcie stosunku. Co więcej ogromne znaczenie ma również przechowywanie prezerwatywy. W momencie kiedy panowie noszą ją w kieszeni lub w portfelu lateks wystawiany jest na tarcie, co może doprowadzić do jego późniejszego pęknięcia w trakcie stosunku. Warto również zaznaczyć, że nieodpowiednio dobrany rozmiar prezerwatywy również skutecznie obniża jej efektywność. Pary powinny pamiętać, że nie powinno stosować się prezerwatyw, których termin ważności upłynął. Wówczas wysycha lubrykant, a także znacznie osłabia się elastyczność lateksu. To z kolei doprowadzi do pęknięcia prezerwatywy w trakcie stosunku i znacznie zwiększy ryzyko potencjalnego zapłodnienia.

Zobacz również:  Czy na podstawie morfologii można stwierdzić raka? Wyjaśniamy!

Powiązane treści