22 maja 2022

Czy na podstawie morfologii można stwierdzić raka? Wyjaśniamy!

Nasz organizm jest niezwykle skomplikowanym tworem. Wszystkie jego poszczególne komponenty muszą działać w swoistej symbiozie, byśmy mogli cieszyć się świetnym zdrowiem, a także dobrym samopoczuciem. Jednak nie zawsze wszystko jest tak, jakbyśmy tego chcieli. Bardzo często jeden lub drugi element po prostu zawodzi, a w efekcie musimy mierzyć się z dość przykrymi konsekwencjami. Jedną z nich jest chociażby nieoczekiwany rozwój choroby nowotworowej. Wobec tego, czy na podstawie morfologii można stwierdzić raka?

Morfologia krwi obwodowej – podstawowe badanie obrazujące stan organizmu

Czy na podstawie morfologii można stwierdzić raka? Z pewnością wiele osób starało się tę kwestią rozważyć i zgłębić. Otóż morfologia krwi obwodowej jest badaniem, które pozwala na ocenę stanu całego organizmu. Z badania tego możemy więc uzyskać obraz tego, co dzieje się w naszym wnętrzu. Daje ona odpowiedź na pytania takie jak:

  • czy w naszym organizmie pojawiły się stany zapalne?
  • czy w naszym organizmie płytki krwi, erytrocyty i leukocyty utrzymują się na odpowiednim poziomie?
  • czy nie mamy chorób przewlekłych, o których zwykle świadczy podniesiony poziom leukocytów?
Zobacz również:  Jak prawidłowo używać metalowej obejmy zaciskowej?

Finalnie warto wiedzieć, że morfologia krwi obwodowej pozwoli również na wykrycie nowotworu krwi we wczesnym stadium. Wszelkie odstępstwa w wynikach od naukowo przyjętych norm będą świadczyć o tym, że w naszym organizmie zachodzą niepokojące zmiany. Co więcej morfologia krwi może być podstawą do przeprowadzenia dalszej diagnostyki i ustalenia przyczyny zmian. Dzięki temu badaniu więc, możemy sprawdzić bardzo ogólną kondycję naszego organizmu. Morfologia krwi jest również badaniem profilaktycznym w przebiegu i rozwoju wielu innych chorób.

Jak przygotować się do badania jakim jest morfologia krwi?

Skoro odpowiedzieliśmy już na pytanie: czy na podstawie morfologii krwi można wykryć raka?, warto także wiedzieć, jak się do tego badania przygotować. Przede wszystkim morfologia krwi jest badaniem, które przeprowadza się na czczo. Pacjenci więc na krótko przed pobraniem krwi obwodowej nie powinni nic jeść, a jedynie mogą spożywać niewielkie ilości płynów. Co więcej niezwykle ważnej jest również to, by zachować względny spokój. W przypadku kiedy widok krwi lub igły nas przeraża, warto wykonać badanie w pozycji leżącej. Samo pobranie krwi nie trwa dłużej niż kilka sekund. Wykonuje się jedno wkłucie najczęściej w żyle umiejscowionej w zgięciu łokcia. Następnie pacjenci mają „kilka chwil” dla siebie, a także muszą uciskać miejsce wkłucia, by nie doprowadzić do powstania zasinienia.

Zobacz również:  Samochód dla przedstawiciela handlowego - na co zwrócić uwagę i czym powinien się cechować samochód służbowy?

Powiązane treści