Samochód dla przedstawiciela handlowego to narzędzie pracy oraz wizytówka firmy. Podczas wyboru auta służbowego należy zwrócić uwagę na wiele elementów związanych ze stylistyką, funkcjonalnością oraz ekonomią. Sprawdź, jakie cechy powinno mieć auto dla handlowca, aby zapewniało maksymalny komfort pracy i oferowało najlepsze walory użytkowe.
Samochód dla handlowca – jakie cechy powinno mieć auto służbowe?
Wybierając auto dla handlowca, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów.
Bezpieczeństwo samochodu służbowego
Auto dla przedstawiciela handlowego musi być przede wszystkim bezpieczne. Jak ocenić jego poziom w danym modelu? Warto wziąć pod uwagę zarówno bezpieczeństwo czynne, jak i bierne. Systemy bezpieczeństwa czynnego (aktywnego) to rozwiązania wpływające na zmniejszenie prawdopodobieństwa kolizji lub wypadku. Do tej kategorii należą systemy elektroniczne zintegrowane z układem hamulcowym (ABS, BAS, ASR, CDS, EBD). W nowoczesnym aucie dla handlowca nie może zabraknąć systemu monitorowania martwego pola, asystenta pasa ruchu, aktywnego tempomatu, systemu monitorowania ruchu za pojazdem czy systemu monitorowania stopnia zmęczenia kierowcy. Bezpieczeństwo bierne obejmuje zespół cech, które mają zmniejszyć skutki zaistniałej kolizji lub wypadku. Do tej kategorii zaliczamy konstrukcję nadwozia (kontrolowane strefy zgniotu, wzmocnienia boczne, poprzeczki zabezpieczające przed wjazdem pod naczepę auta ciężarowego), a także inne elementy jak łamana kolumna kierownicy, poduszki powietrzne, system SOS, wnętrze wykonane z niepalnych i nietoksycznych materiałów. Wiarygodnym źródłem informacji o poziomie bezpieczeństwa danego modelu są wyniki testów zderzeniowych NCAP.
Niezawodność samochodu dla handlowca
Żadna firma nie może pozwolić sobie na uziemienie pracownika przez dłuższy czas. Dlatego samochód dla handlowca musi być bezawaryjny. Podczas wyboru auta służbowego warto przejrzeć statystyki TUV pokazujące, które modele cechują się najniższą awaryjnością. Oczywiście podczas codziennej eksploatacji nie da się wyeliminować ryzyka usterki. Dlatego kluczową kwestią jest kompleksowa obsługa serwisowa aut flotowych. W przypadku wynajmu długoterminowego jest ona wliczona w ratę wynikającą z umowy i obejmuje auto zastępcze, usługi assistance oraz koordynację całego procesu naprawy. Profesjonalne wsparcie sieci serwisowej pozwala zaoszczędzić wiele czasu na poszukiwaniu odpowiedniego serwisu, a w razie awarii szybko i skutecznie doprowadzić auto służbowe do pełnej sprawności.
Auto firmowe – wizytówką Twojej firmy
Samochód dla przedstawiciela handlowego jest jednocześnie wizytówką firmy. Auto służbowe to ważny element budowania wizerunku danego przedsiębiorstwa. Dlatego podczas wyboru konkretnego modelu warto zwrócić uwagę nie tylko na funkcje użytkowe, ale także reprezentacyjne. Często spojrzenie na samochód służbowy jest pierwszym kontaktem klienta z firmą. Dlatego przy wyborze auta dla handlowca warto stawiać na marki, które wywołują pozytywne skojarzenia.
Jaki samochód dla przedstawiciela handlowego – najważniejsze parametry auta służbowego
Kupując auto flotowe dla handlowca, należy określić optymalne parametry dla tego typu pojazdu. Zadaniem samochodu służbowego jest przecież podniesienie efektywności pracy. Auto dla przedstawiciela handlowego musi także zapewniać komfort nawet podczas pokonywania dłuższych tras. Lista najważniejszych parametrów obejmuje:
- Jednostka napędowa i rodzaj paliwa
Częstotliwość wyjazdów sprawia, że samochód służbowy pokonuje wiele kilometrów przy dużym obciążeniu silnika. Podczas wyboru auta flotowego warto skupić się na modelach z jednostkami napędowymi, które cieszą się dobrą opinią w zakresie trwałości, niezawodności i kosztów eksploatacji. Auta flotowe pokonują długie dystanse, co przekłada się na wysokie koszty paliwa. Oszczędnym wyborem będzie samochód wyposażony w silnik diesla lub auto hybrydowe, które jest wyposażone w silnik spalinowy zasilany benzyną oraz silnik elektryczny korzystający z energii skumulowanej podczas jazdy. W przypadku pojazdu, który będzie wykorzystywany głównie w przestrzeni miejskiej warto zastanowić się nad inwestycją w elektryka. W osobnym artykule na naszym blogu podpowiadamy, jaki samochód elektryczny wybrać do miasta.
- Rodzaj nadwozia
Samochód dla przedstawiciela handlowego musi mieć pojemny bagażnik. Handlowcy często zabierają ze sobą tzw. produkty demonstracyjne czy sprzęt niezbędny do przeprowadzenia prezentacji. Dlatego najlepszą decyzją będzie samochodu z nadwoziem kombi. Jeśli priorytetem w przypadku auta służbowego są atuty reprezentacyjne, to warto zastanowić się nad wyborem auta z nadwoziem sedan. Nie można także zapominać o autach dostawczych. Obecnie oferowane modele dostawczaków mogą służyć nie tylko do przewozu materiałów, ale z powodzeniem pełnią funkcję mobilnego biura.
- Wyposażenie wnętrza
Auto służbowe jest eksploatowane intensywniej od samochodu prywatnego. Dlatego tak duże znaczenie ma standard wykończenia wnętrza i wysoka jakość zastosowanych materiałów. W tym kontekście bardzo ważne są systemy ułatwiające eksploatację, które pomagają diagnozować bieżące parametry czy wskazywać czas i przebieg pozostałe do najbliższego przeglądu. Samochód dla handlowca powinien być wyposażony w nowoczesne systemy komunikacji jak nawigacja, łączność z telefonem komórkowym czy wi-fi. Dobre wyciszenie wnętrza zapewnia komfort podczas rozmów z klientami.
- Systemy bezpieczeństwa
Samochód służbowy powinien być wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Asystent parkowania czy kamera cofania to technologie, które ułatwiają poruszanie się po wąskich, miejskich uliczkach oraz bezpieczne parkowanie w gąszczu innych pojazdów. Aktywny tempomat pomaga utrzymać stałą prędkość i bezpieczną odległość od innych pojazdów, co jest szczególnie ważne i wygodne podczas jazdy w trasie. Ta funkcja pomaga także przestrzegać zasad ecodrivingu, co ma dla firmy wymiar ekonomiczny, Asystent pasa ruchu zwiększa bezpieczeństwo i stanowi pewien rodzaj buforu chroniącego kierowcę przed utratą kontroli nad pojazdem w wyniku chwilowej nieuwagi lub puszczenia koła kierownicy.
Auto dla przedstawiciela handlowego – jaką formę finansowania wybrać?
Planując zakup samochodu służbowego, warto poznać atrakcyjne formy jego finansowania, które nie obciążą nadmiernie firmowego budżetu. Do takich z pewnością należy leasing oraz wynajem długoterminowy. Do największych zalet leasingu w iBemo można zaliczyć:
- minimum formalności oraz uproszczone procedury związane z weryfikacją przedsiębiorcy,
- możliwość zniesienia wpłaty własnej lub dostosowania jej wysokości do indywidualnych potrzeb,
- ratę dopasowaną do możliwości firmowego budżetu, ze stałą stopą procentową,
- elastyczny czas trwania umowy 24-60 miesięcy,
- możliwość zaliczenia raty leasingu do kosztów działalności firmy i odliczenia VAT,
- korzystne warunki ubezpieczenia auta służbowego w ramach specjalnych pakietów dealerskich.
W osobnym artykule na naszym blogu iBemo szczegółowo wyjaśniamy, ile kosztuje leasing samochodu.
Równie atrakcyjną formą finansowania jest wynajem długoterminowy. Jego największe zalety to:
- brak wpłaty własnej i obowiązku wykupu pojazdu,
- koszty serwisu, napraw i ubezpieczenia zawarte w racie najmu,
- dodatkowe usługi jak serwis opon, pomoc w likwidacji szkód komunikacyjnych oraz auto zastępcze,
- możliwość wyboru nowego auta służbowego po zakończeniu umowy najmu.
Wybierając samochód dla przedstawiciela handlowego, musisz wziąć pod uwagę parametry użytkowe pojazdu oraz aspekty ekonomiczne związane z jego finansowaniem. Dzięki temu auto służbowe nie będzie tylko kolejnym kosztem, ale usprawni pracę handlowców i stanie się wizytówką Twojej firmy.
Artykuł płatny.