7 lutego 2023

Samochód bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Co masz na myśli, mówiąc samochód bez prawa jazdy? Według większości osób ten frazeologizm może odnosić się do microcarów, do których prowadzenia nie jest wymagane posiadanie uprawnień kategorii B lub po prostu prowadzenie samochodu bez fizycznie posiadanego przy sobie dokumentu, potwierdzającego uprawnienia do kierowania. Prześwietlmy zatem kwestię samochodów bez prawa jazdy z każdej strony.

Czy można jeździć samochodem bez prawa jazdy?

Pytanie dokładnie odnosi się do kwestii, czy można prowadzić samochód osobowy bez wymaganych uprawnień. Odpowiedź jest jednoznaczna i odmowna. Nie można prowadzić samochodu osobowego, nie posiadając ważnego dokumentu prawa jazdy. W przypadku pojazdu osobowego jest to uprawnienie kategorii B. Osoba, która nie posiada prawa jazdy z racji na zbyt niski wiek może ubiegać się o uzyskanie uprawnień kategorii B1. Dzięki pozytywnemu ukończeniu kursu na kategorię B1 (30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych) oraz zdobyciu uprawnień pojazd mechaniczny o określonej mocy i masie całkowitej może prowadzić osoba, która ukończyła 16 lat.

Jakim samochodem można jeździć bez prawa jazdy?

Szesnastolatek, który uzyskał uprawnienia kategorii B1 może prowadzić pojazd mechaniczny trójkołowy lub czterokołowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 550 kg (waga liczona jest wraz z ładunkiem w pojeździe). Jednostka może mieć maksymalnie 125 ccm i moc do 20 KM. Takim pojazdem osoba niepełnoletnia może poruszać się po drogach publicznych z wyłączeniem autostrad oraz dróg ekspresowych. Pojazdy typu microcar posiadają ograniczenie prędkości do 45 km/h. Jeśli zastanawiasz się nad zdobyciem uprawnień i interesuje Cię, kiedy i kto może kupić pojazd, dedykowany do uprawnień kategorii B1 koniecznie zasięgnij informacji, dostępnych w obowiązujących przepisach. Regulacje w zakresie przepisów o ruchu drogowym zmieniają się bardzo dynamicznie.

Zobacz również:  Kiedy opłaca się sprzedać samochód

Czy nie mając prawa jazdy można kupić i zarejestrować samochód?

Zakup samochodu, który prowadzić można bez prawa jazdy kategorii B jest możliwy przez osobę, nieposiadającą uprawnień. W praktyce oznacza to, że możesz nabyć samochód osobowy o masie całkowitej do 550 kg jeżeli nie posiadasz prawa jazdy. Przepis ten dotyczy również samochodów osobowych, do których prowadzenia konieczne jest takie uprawnienie. Osoba, która nie może prowadzić samochodu może być jego właścicielem. Oznacza to, że możesz zakupić samochód jeśli nie masz prawa jazdy jakiejkolwiek kategorii. Prawo jazdy kategorii B możesz uzyskać po ukończeniu osiemnastego roku życia, podobnie jak dokonywanie czynności prawnych. Kupić samochód może więc jedynie osoba dorosła nawet, jeśli nie posiada uprawnień. Jesteś szesnastolatkiem, który ma już prawo jazdy kategorii B1? Nie możesz kupić samochodu typu microcar. Tę transakcję musi wykonać osoba pełnoletnia jednak Ty możesz taki pojazd użytkować.

Zobacz również:  Kilowat (kW) to ile koni mechanicznych (KM)?

Czy trzeba wozić ze sobą prawo jazdy?

Dokument „Prawo jazdy” jest potwierdzeniem uprawnień do prowadzenia pojazdu mechanicznego, uzyskanych w drodze odbycia kursu i zdania egzaminu państwowego. Oznacza to, że osoba, która może prowadzić samochód ukończyła określone szczegółowo w przepisach szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy w części teoretycznej i praktycznej. Dzięki tym czynnościom kursant nabywa uprawnienia do prowadzenia samochodu, które zanotowane są w bazie kierowców. Dostęp do tego elektronicznego systemu maja policjanci służby drogowej, strażnicy celni oraz strażnicy graniczni. Oznacza to, że nie trzeba mieć przy sobie fizycznie dokumentu, potwierdzającego uprawnienia do kierowania samochodem. Wszystkie dane znajdują się w systemie, więc jeśli Twój dokument jest nieważny, służby łatwo sprawdzą ten fakt w czasie kontroli. Przepis, w myśl którego nie musisz mieć przy sobie dokumentu Prawa jazdy wszedł w życie z dniem 5 grudnia 2020 roku. Od tamtej pory za brak fizycznie posiadanego dokumentu przy sobie podczas kontroli drogowej nie możesz otrzymać mandatu karnego. dotyczy to również dowodu rejestracyjnego samochodu.

Powiązane treści