14 lutego 2023

Kiedy opłaca się sprzedać samochód

Sprzedaż auta to złożona procedura, na którą składa się nie tylko zrobienie atrakcyjnych zdjęć i rzetelne opisanie wszystkich niezbędnych informacji na temat samochodu. Równie istotny jest odpowiedni moment, na wystawienie pojazdu na sprzedaż. Kiedy jest to najbardziej zyskowne?

Podatki oraz szybka sprzedaż auta

Pierwszą rzeczą o której należy pamiętać podczas przygotowań do sprzedaży jest konieczność zapłacenia podatku dochodowego, jeżeli pozbędziemy się samochodu w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od jego nabycia. Wysokość należności uzależniona jest od dochodów osoby sprzedającej i wynosi 12 lub 32 procent, jednakże możliwe jest sprzedanie samochodu w ciągu pierwszego półrocza bez konieczności zapłaty podatku. Niestety wymaga to określenia jego ceny w taki sposób, aby przychód ze sprzedaży nie przekraczał ceny, za którą nabyliśmy pojazd w pierwszej kolejności – chociaż wciąż trzeba uwzględnić taką transakcję w deklaracji podatkowej. Ze względu na brak możliwości zysku, szybką sprzedaż auta tuż po kupnie trzeba wykluczyć jako opłacalny wariant.

Zobacz również:  Wada ukryta w samochodzie - ile mamy czasu na zwrot używanego auta?

Kiedy najlepiej sprzedać samochód?

Do tego pytania można podejść na dwa sposoby – uwzględniając porę roku oraz poziom eksploatacji samochodu. W tym pierwszym przypadku należy zwrócić uwagę na sezonowość różnych typów pojazdów. Wiosną i latem rośnie zainteresowanie kabrioletami, roadsterami oraz klasycznymi i sportowymi modelami aut, podczas gdy samochody rodzinne, SUV-y i pojazdy terenowe stają się bardziej atrakcyjne w okresie jesienno-zimowym. Nie jest to oczywiście żelazna reguła, ale jest to zjawisko podyktowane zarówno bliskością świąt (m.in. kupowaniem aut jako prezenty) oraz względami praktycznymi, takimi jak wypłacane pod koniec roku dodatki do pensji.

Drugim czynnikiem decydującym o terminie sprzedaży samochodu jest poziom jego eksploatacji. Nowe auta gwałtownie tracą na wartości w ciągu pierwszych pięciu lat od zakupu przez pierwszego właściciela, toteż ich wcześniejsza sprzedaż nie jest zbyt opłacalna. Dodatkowo, od granicy pięciu lat zaczynają wzrastać koszty naprawy pojazdu, co również stanowi istotny element podczas określania momentu sprzedaży. Wreszcie, trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy dane auto wciąż spełnia nasze oczekiwania. Kompaktowy samochód miejski nie będzie najlepszym wyborem dla dużej rodziny mieszkającej na podmiejskim osiedlu, podobnie jak auto terenowe, które będzie generowało dodatkowe wydatki podczas jazdy w korkach.

Zobacz również:  Samochód dla przedstawiciela handlowego - na co zwrócić uwagę i czym powinien się cechować samochód służbowy?

Jak sprzedać auto szybko i zyskiem?

Ukrytym kosztem samodzielnego szukania kupca jest czas włożony w przygotowanie oferty oraz obsługę potencjalnych klientów. Jeżeli zależy nam na czasie, skup aut za gotówkę Warszawa oferuje profesjonalne podejście do każdego klienta, sprawną wycenę, obsługę dokumentów oraz finalizację transakcji nawet w ciągu kilkudziesięciu godzin od zgłoszenia chęci sprzedaży. Współpraca ze skupem to gwarancja rzetelnej wyceny oraz możliwość zamiany na gotówkę auta niezależnie od jego stanu technicznego.

Nasz partner radzi.

Powiązane treści