Szczyt popularności CB radia w Polsce przypadł na lata 90. Aby dołączyć do grona użytkowników radia CB, wystarczyło kupić antenę oraz nadajnik. Obecnie popularność CB radia znacznie spadła, jednak urządzenia tego typu wciąż spotkać można wśród pasjonatów oraz kierowców zawodowych. Czy radio CB jest legalne? Czy trzeba je rejestrować?
CB radio – co to jest?
CB radio jest urządzeniem służącym do komunikacji głosowej za pośrednictwem ogólnodostępnej częstotliwości radiowej. Nazwa urządzenia wywodzi się z angielskiego skrótu „Citizen Band”, który oznacza pasmo obywatelskie. CB Radio wykorzystywane jest najczęściej przez kierowców do komunikacji podczas jazdy.
CB Radio działa w paśmie częstotliwości od 29,960 do 27,400 MHz (zakres C), podzielonym na 40 kanałów. Każdy kanał pozwala prowadzić niezależne rozmowy. Tak jak w przypadku krótkofalówek, do komunikacji dwukierunkowej niezbędne jest ustawienie radiotelefonów CB na tym samym kanale. CB Radio działa w simpleksie. Oznacza to, że jednocześnie jest możliwość tylko nadawania lub odbierania sygnału. Podczas rozmowy, chcąc cokolwiek powiedzieć, musimy wcisnąć przycisk nadawania umieszczony przy mikrofonie.
Warto pamiętać, że komunikacja za pośrednictwem CB Radia nie jest bezpośrednia, tak jak w przypadku komórek. Działa ona na zasadzie rozgłoszeniowym, co oznacza że każda osoba, która ma ustawiony ten sam kanał, z którego chcemy skorzystać, będzie słyszała wszystko co mówimy (jeżeli oczywiście znajduje się w zasięgu kanału). Cecha ta to największa zaleta CB Radia – umożliwia mówienie jednocześnie do wielu osób i odbieranie komunikatów od różnych osób.
Czy CB radio jest legalne?
CB radio nadal cieszy się wysoką popularnością wśród kierowców ceniących sobie szybką i bezpośrednią komunikację z pozostałymi użytkownikami dróg. Co ważne, zakup oraz korzystanie z CB radia w Polsce, jest w pełni legalne, a także nie wymaga od użytkownika posiadania jakichkolwiek pozwoleń, w przeciwieństwie do wielu innych krajów europejskich, takich jak Niemcy, Austria, Hiszpania czy Rosja.
CB radio – rejestracja
Wielu kierowców chcących korzystać z przywilejów wyżej wymienionego urządzenia, zadaje sobie pytanie, czy trzeba rejestrować CB radio. W większości przypadków sprzętu nie trzeba rejestrować. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest chęć korzystania z pasma PMR 446. Aby z niego korzystać, niezbędne jest posiadanie urządzenia spełniającego ściśle sprecyzowane parametry techniczne. W przypadku chęci korzystania z tego pasma, należy również uzyskać pozwolenie radiowe, składając wniosek u prezesa UKE i rejestrując CB radio.
Jak ustawić CB radio?
Obecnie oferowane CB radia, sprzedawane są zazwyczaj w komplecie z odpowiednią anteną i kablem niezbędnym do połączenia obydwu urządzeń. Jeśli w zestawie brakuje jednego z tych elementów, koniecznie musimy go dokupić. W celu przeprowadzenia strojenia anteny, warto zaopatrzyć się również w miernik SWR (reflektometr). Ustawienie CB radia przeprowadzić można w kilku prostych krokach. Aby tego dokonać, należy:
- umieścić samochód na otwartej przestrzeni, z dala od linii wysokiego napięcia,
- zamontować CB radio i antenę na swoich miejscach,
- podłączyć antenę i CB radio do miernika SWR (reflektometru), kierując się oznaczeniami występującymi na jego obudowie,
- wybrać w parametrach radia kanał 20 (27,200 MHz),
- ustawić pozycję FWD na reflektometrze (fala padająca),
- nacisnąć przycisk nadawania na mikrofonie radia,
- używając pokrętła, ustawić w mierniku wychylenie wskazówki tak, aby znajdowała się ona w pozycji SET,
- wybrać na reflektometrze pozycję REF (fala odbita),
- trzymając przycisk nadawania, odczytać wartość (wynosić ona powinna między 1, a 1,5),
- powtórzyć pomiar na skrajnych kanałach.
Częstotliwości policyjne – jak podsłuchać służby?
Wiele posiadaczy CB radia szuka sposobu na podsłuchiwanie służb. Dla przykładu, policja do komunikacji wykorzystuje częstotliwości analogowe od 172,000 MHz do 174,000 MHz oraz od 164,525 MHz do 168,475 MHz. Cyfrowe transmisje, których słuchanie jest zabronione, odbywają się na częstotliwościach od 460,000 MHz do 462,975 MHz, od 450,000 MHz do 452,975 MHz oraz od 380 do 390 MHz.