3 października 2022

Kilowat (kW) to ile koni mechanicznych (KM)?

Konie mechaniczne to powszechna w Europie jednostka napędowa silników spalinowych. Czasami mamy też do czynienia z kilowatami. Bardzo ważna jest ilość koni mechanicznych. Zwłaszcza fani samochodów. Tunery walczą o każdego nowego konia, próbując przekroczyć wcześniej nieosiągalne granice, a fanów zachwyca coraz nowocześniejszy i mocniejszy silnik. Co ciekawsze, w dzisiejszych oficjalnych dokumentach używa się wielokrotności jednostki watowej. Jak więc przeliczyć kW na KM? Czy istnieje szybki sposób, aby dowiedzieć się, ile kilometrów to 1 kW? Czy wszystkie jednostki napędowe mają tę samą wartość?

Przeliczniki kw na konie mechaniczne

W mechanice jednostką mocy każdej maszyny jest wat. Jednostka nosi imię naukowca, który pomógł w jej opracowaniu. James Watt przeanalizował pracę konia w kopalni i obliczył jego wydajność. Z powodzeniem rozkłada aktywność konia na 1 minutę. Na podstawie tych badań moc silnika jest również obliczana w układzie SI. Przetwornice o mocy kilowatów to wiedza powszechnie znana każdemu sprzedawcy i właścicielowi samochodu, ponieważ informacja o mocy silnika jest jednym z najważniejszych parametrów pojazdu. Dane te można znaleźć np. w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Zobacz również:  1 tona ile to kg? Jak wykonywać przeliczenia?

Jak obliczyć: 1 kw ile to km?

Według przyjętych jednostek 1 kW to 1,36 koni mechanicznych. Stosując powyższe działanie w praktyce i używając samego konwertera KM na kW, pomnóż liczbę koni mechanicznych przez 0,74. W przypadku konwertera kW/HP wystarczy pomnożyć kilowaty przez 1,36. Mając na uwadze te podstawowe wartości, możemy łatwo i szybko obliczyć moc silnika na kalkulatorze smartfona. Jednak nie wszyscy są chętni i potrafią obliczyć takie ruchy, dlatego warto skorzystać z gotowych przekształtników kW/KM dostępnych w internecie.

Przelicznik km na kw

Wielu sprzedawców korzysta z wartości KM, aby ułatwić życie klientom. Konie mechaniczne to naturalny wybór dla mocy silnika, ale wat [W] jest standaryzowaną jednostką mocy dla każdej maszyny. Silniki spalinowe wykorzystują jednostkę watową podniesioną do mocy, kilowat [kW] – jeden kilowat to 1000 watów.  Jak obliczyć km z kw? Jeden koń mechaniczny, jest równy 0.7355 kilowatogodzin Wspomniane powyżej liczby kW i KM są wartościami przybliżonymi, ale w zupełności wystarczają do codziennych potrzeb.

Zobacz również:  Gdzie możemy znaleźć uprawy ananasów oraz jak wygląda ich hodowla?

Wiemy już, jak obliczyć moc silnika. Jak bez tej matematyki poznać moc silnika? Warto pamiętać, że moc silnika zawarta jest w dowodzie rejestracyjnym naszych pojazdów. Tak się składa, że w końcu chcemy teraz dokładniej sprawdzić rzeczywistą moc. Warto udać się na tzw. dynamometr. To miejsce, które posiada specjalny sprzęt do pomiaru możliwości silnika samochodu. Większość kierowców korzysta z hamowni silnikowych i podwoziowych. Szczególnie chętnie korzystają z tych ostatnich, ponieważ nie muszą podłączać skomplikowanego sprzętu. Zalecana jest wizyta na hamowni, zwłaszcza jeśli odczuliśmy znaczny spadek mocy silnika. Ta kontrola pomoże również zlokalizować potencjalne usterki.

Powiązane treści