Większości z nas wydaje się, że nasz organizm jest prawdziwie doskonałym tworem, który świetnie funkcjonuje w dosłownie każdych warunkach. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. Dla pełnego zdrowia nasz organizm stale musi mieć dostarczane odpowiednie składniki odżywcze, a także i witaminy. Niestety w obecnych czasach, kiedy nasze tempo życia jest niezwykle szybkie, coraz mniejszą uwagę zwracamy na choroby i na to co w rzeczywistości dzieje się w naszym organizmie. Okazuje się jednak, że witaminy b12 odgrywają kluczową rolę. Wobec tego jak objawia się nadmiar i niedobór tej witaminy, a także jak można ją szybko uzupełnić?
Rola witaminy b12 w naszym organizmie
Witamina b12 jest jedną z najważniejszych, z całej grupy witamin B. Spełnia ona w naszym organizmie niezwykle ważną rolę. Przede wszystkim to właśnie odpowiedni poziom witaminy b12 odpowiada za wsparcie naszego układu nerwowego i starają się skutecznie chronić komórki nerwowe. To jeszcze jednak nie wszystko. Właściwy poziom witaminy b12 przyczyniaj się również do prawidłowego funkcjonowania naszego układu krwionośnego oraz układu pokarmowego. Bez tej witaminy możemy więc odczuwać szereg nieprzyjemnych dolegliwości, a także borykać się z wieloma różnymi schorzeniami.
Pełna charakterystyka witaminy b12
Witamina b12 spełnia w naszym organizmie kluczową rolę. To właśnie ona przyczynia się do utrzymania dobrego zdrowia i ogólnej kondycji naszego organizmu. Jednak czym charakteryzują się witaminy b12? Otóż przede wszystkim niesamowitą strukturą, która wyróżnia je na tle innych witamin. Co więcej na uwagę zasługuje również jej zawartość, pełna kobalaminy. To pochodna kobaltu, a to oznacza, że witaminy b12 powstają jedynie z udziałem wszelakich mikroorganizmów. Co ciekawe, nasz organizm nie jest wstanie samodzielnie wytworzyć witaminy b12. Warto także wspomnieć, że b12 występuje w różnych formach, które regularnie zmieniają się w obrębie naszego organizmu.
Właściwości witaminy b12
Zarówno niedobór jak i nadmiar witaminy b12 może mieć przykre skutki dla naszego organizmu. Niemniej jednak witamina ta ma prawdziwie wszechstronne właściwości. Przede wszystkim to właśnie ona bierze udział w wytwarzaniu kwasu nukleinowego, a także bierze udział w procesie produkcji krwinek czerwonych. Dodatkowo to właśnie z udziałem witaminy b12 mogą zachodzić procesy metaboliczne zarówno białek jak i tłuszczy oraz węglowodanów. Co więcej, to właśnie za sprawą witaminy b12 możliwe jest uzyskanie aktywnej formy kwasu foliowego, który jest tak ważny w przypadku kobiet, które starają się o dziecko.
Niedobór witaminy b12 – jak się objawia?
Niedobór witaminy b12 to bardzo częsta dolegliwość naszego organizmu. Okazuje się, że niedobór witaminy b12 jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Przede wszystkim pierwsze objawy pojawiają się ze strony układu krwionośnego. Można wtedy mówić o anemii, która spowodowana jest niedoborem witaminy b12. Objawia się ona dusznościami, czy krwawieniami z nosa. Dochodzą jeszcze do tego objawy ze strony układu nerwowego. Dotykają one głównie zmysłu węchu i smaku. Pojawiają się również zaburzenia związane z koncentracją i zawrotami głowy np. przy gwałtownym wstawaniu. Niedobór witaminy b12 jest również przyczyną utraty apetytu i gwałtownego spadku wagi.
Nadmiar witaminy b12 – jakie daje symptomy?
W przeciwieństwie do niedoboru, nadmiar witaminy b12 jest sytuacją, która zdarza się niezwykle rzadko w naszym organizmie. Wynika to z właściwości tej witaminy, a raczej tego, że w całości rozpuszcza się ona w wodzie. Jest ona więc wydalana skutecznie razem z moczem i potem. W przypadku nadmiaru witaminy b12 nie można obawiać się żadnej choroby. W rzadkich sytuacjach może jedynie pojawić się delikatna alergia.
Jak można szybko uzupełnić niedobór witaminy b12?
Niedobór witaminy b12 jest powodem do niepokoju. W tym przypadku zaleca się szybką zmianę diety. Powinny znaleźć się w niej takie produkty, które są bogatym źródłem witaminy b12. Jeśli jednak nie można czerpać jej z diety, zaleca się wówczas naturalną suplementację. W aptece można znaleźć wiele preparatów, które dostarczą witaminą b12 do naszego organizmu.
Jaka jest zalecana dzienna dawka witaminy b12?
Jeśli zdecydowaliśmy się na suplementację witaminy b12 to warto w tym momencie potraktować suplementy dosłownie w ten sam sposób co leki. W praktyce to oznacza, że nie powinno się przekraczać zalecanej dawki. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę b12 to około 2 mikrogramy. Nie zaleca się przekraczania tej dawki.
Jaka forma witaminy B12 będzie najlepsza?
Najlepszym sposobem na dostarczenie do organizmu witaminy b12 jest skomponowanie sobie odpowiedniej diety. Witamina b12 dostarczana wraz z pożywieniem cieszy się najlepszą przyswajalnością. To właśnie w takiej formie organizm może przyswoić ją sobie najlepiej i najłatwiej. Niemniej jednak jeśli nie można dostarczyć jej z pożywieniem, to jak najbardziej zalecana jest suplementacja witaminy b12 najlepiej preparatem w kapsułkach.
Gdzie znajduje się najwięcej witaminy b12?
Wspomniane już zostało, że niedobór witaminy b12 najlepiej wyeliminować przez modyfikację diety. Jednak jakie produkty zawierają najwięcej witaminy b12 i powinny być regularnie spożywane? Otóż można do nich zaliczyć:
- produkty pochodzenia zwierzęcego- zwierają one duże ilości witaminy b12
- jaja – również są bogatym źródłem witaminy b12
- ryby
- mleko
- przetwory mleczne
Oczywiście wyżej wymienione produkty cechują się największą zawartością witaminy b12, a co za tym idzie, w przypadku sytuacji jaką jest jej niedobór powinny one zostać na stałe włączone do diety.
Czy witamina b12 powoduje raka?
W przypadku witaminy b12 pojawiło się wiele kontrowersji. Miało to wynik z testami, przeprowadzonymi na grupie osób. Regularnie podawano im witaminę b12 i zgodnie z badaniami zwiększyła ona o około 30% zapadalność na raka płuc. Niemniej jednak trzeba to wyników takowych testów podejść ze zdrowym rozsądkiem. Brak witaminy b12 w naszym organizmie niesie za sobą ogromne konsekwencje. W praktyce oznacza to, że je suplementacja w odpowiednich ilościach nie spowoduje tego, że w naszym organizmie zaczną namnażać się komórki nowotworowe. Witamina b12 jest niezbędna do funkcjonowania naszego organizmu i to nie podlega wątpliwościom.
Czy witamina b12 obniża ciśnienie?
Witamina b12 jest bardzo często stosowana w przypadku osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym. Okazuje się, że wielokrotne badania potwierdziły, że witamina b12 może skuteczniej obniżać ciśnienie, niż niektóre leki. Co więcej jest ona naturalna i całkowicie bezpieczna dla naszego zdrowia. Witamina b12 w przypadku obniżenia ciśnienia, będzie również działać w kompleksowy sposób. Wesprze ona narząd wzroku, węchu, a także pracę układu pokarmowego i układu krwionośnego.
Czy witamina b12 może powodować reakcje alergiczne?
Nadmiar witaminy b12 w naszym organizmie zdarza się niezwykle rzadko. Witamina b12 jest bowiem regularnie wydalana wraz z potem i moczem. Jednak jeśli się on już pojawi, to właśnie reakcja alergiczna, będąca efektem nadwrażliwości naszego układu immunologicznego. Witamina b12 sama w sobie nie doprowadza do zaburzenia jakim jest alergia. Z tego też powodu bardzo rzadko mówi się o uczuleniu na witaminę b12.
Jak niedobór witaminy b12 w swojej diecie mogą uzupełnić weganie i wegetarianie?
Nie da się ukryć, że witamina b12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. W przypadku osób będących na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, wydaje się więc niemożliwe dostarczenie jej do organizmu w wyniku odpowiednio zbilansowanej diety. Zatem jak weganie i wegetarianie powinni uzupełniać niedobór witaminy b12? Otóż w tym przypadku nie ma innego sposobu jak odpowiednia suplementacja. Tylko suplementy diety w przypadku wegan i wegetarian będą wstanie skutecznie uporać się z brakiem witaminy b12 w ich organizmie, a także w ich diecie. Warto więc pamiętać, by spożywać chociaż jedną kapsułkę dziennie z witaminą b12, dla zachowania równowagi w organizmie.