13 lipca 2022

Jak walczyć z bólem kręgosłupa lędźwiowego?

Bóle pleców nie są niczym przyjemnym i stanowią swojego rodzaju alarm. Jednym z najczęstszym rodzajów bólu kręgosłupa jest, tzw. ból krzyża, czyli kręgosłupa lędźwiowego. Źródła bólu tego odcinka mogą być różne, a sposób leczenie zależy od źródła pochodzenia bólu.

Ból krzyża, skąd się bierze?

Ból kręgosłupa lędźwiowego może mieć różne źródła, jeśli chcemy go skutecznie leczyć, musimy się im bliżej przyjrzeć. Dopiero wtedy możemy ustalić co na ból kręgosłupa lędźwiowego będzie dla nas pomocne. Źródła bólu krzyża możemy podzielić na:

– źródła mechaniczne,
– stan zapalny,
– zwyrodnienie,
– nieprawidłowa postawa,
– problemy psychologiczne,
– wrodzone anomalie.

Źródła mechaniczne bólu krzyża wynikają, np.: ze zbyt dużej aktywności fizycznej. Tego typu ból mija po odpoczynku, a jego źródłem są różnego rodzaju napięcia mięśni przykręgosłupowych i ich przeciążanie.

Stan zapalny kręgosłupa jest kolejną przyczyną jego bólu. Przewlekły stan zapalny, najczęściej wynika z bagatelizowania pojawiającego się wcześniej bólu, co może doprowadzić do zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Zwyrodnienia kręgosłupa jest związane z nieprawidłowościami dotyczącymi kości oraz chrząstek, co może powodować ucisk na nerwy.

Zobacz również:  Pozycja na pieska - czyli seks od tyłu!

Nieprawidłowa postawa jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu krzyża. Przybieranie niewłaściwej postawy podczas pracy, niewygodne krzesło itd., to rzeczy, które mają wpływ na ułożenie naszego kręgosłupa, niestety nie zawsze prawidłowe.

Również problemy psychologiczne mają duży wpływ na ból krzyża. Bardzo często przewlekły stres, nerwica lub depresja są przyczynami bólu kręgosłupa, który jest reakcją na takie zachowanie naszego organizmu.

Wrodzona anomalia, jest związana z nieprawidłową budową kręgosłupa oraz wadami postawy. Wszystko to prowadzi do tego, że kręgosłup jest nierównomiernie obciążony, co kończy się jego bólem.

Ból krzyża i jak sobie z nim radzić?

Bardzo często kiedy pojawią się pierwsze symptomy, zadajemy sobie pytanie: „Co na ból kręgosłupa lędźwiowego może być w naszym przypadku pomocne?” Jak widać poradzenie sobie z bólem krzyża jest uzależnione od źródła problemów bólowych. W przypadku zwyrodnienia lub uszkodzenia mechanicznego, może się okazać, że jedynym słusznym rozwiązaniem będzie operacją kręgosłupa. W innych przypadkach, pomocna może okazać się farmakologia.

Zobacz również:  Jaki kolor sukienki na komunię wybrać?

Bardzo często po zabiegach na kręgosłupie stosuje się pasy na kręgosłup albo specjalne gorsety ortopedyczne. Jeśli problemy z bólem wynikają przede wszystkim z powodu złej postawy, warto udać do specjalisty, w tym przypadku fizjoterapeuty, który pomoże dobrać nam plan leczenia.

Ćwiczenia na ból krzyża

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie postularne, są bardzo często skuteczną receptą na pojawiające się niewielkie bóle odcinka lędźwiowego. Treningi warto skonsultować ze specjalistą, którzy pomoże dobrać nam odpowiedni program ćwiczeń. Niektóre z nich można wykonywać w domu, a do najpopularniejszych należą:

– koci grzbiet,
– pozycja dziecka,
– pies z głową w dół.

Opisy wielu wariantów wspomnianych ćwiczeń oraz instrukcję jak je prawidłowo wykonywać w warunkach domowych można znaleźć na wielu portalach zajmujących się ćwiczeniami lub w serwisie YouTube. Nawet 15 minut takich ćwiczeń dziennie, sprawia, że po niedługim czasie zauważymy ewidentną poprawę.

Jeśli pojawia się ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, nie warto czekać i go ignorować. Należy podjąć działania, dzięki którym ból minie, a my nie będziemy zmuszenie poddać się operacji.

Powiązane treści