29 maja 2022

RDW CV – wysokie, niskie – jaka jest norma? Jak interpretować wynik?

Rdw-cv w morfologii krwi – rdw jaka jest norma i jak można interpretować wyniki?

Każdy z nas doskonale wie, że krew jest jednym z najważniejszych komponentów naszego organizmu. To właśnie ona krąży w żyłach, a dodatkowo pozwala na transport tlenu do innych komórek organizmu. Niemniej jednak warto podkreślić także fakt, że z krwi można odczytać wiele cennych wskazówek odnośnie stanu naszego zdrowia. Badanie krwi obwodowej, daje ogólny obraz kondycji organizmu, a także pozwala na diagnozowanie różnorodnych chorób. Badania krwinek są przeróżnej, jednak najważniejszym z nich okazuje się rdw-cv. Jednak jaka jest jego norma? Jak wygląda banie? Jak interpretować wyniki?

Rdw – co oznacza ten skrót i do czego odnosi się badanie?

morfologii krwi można odczytać wiele wskazówek odnośnie naszego organizmu, a także ewentualnych chorób, które się w nim toczą. Jednak badanie jakim jest rdw ciągle dla wielu z nas jest dość mistyczne i nie jasne. Warto więc na samym początku wyjaśnić sam skrót jakim jest rdw-cv. Otóż z języka angielskiego rdw-cv to skrót utworzony od pierwszych liter słów red blood cel distribution with, coefficient of variation. W praktyce można więc powiedzieć, że rdw-cv odnosi się do współczynnika zmienności rozkładu objętości czerwonych krwinekBadania rdw są tak naprawdę wykonywane powszechnie i pozwalają sprawdzić jak zmienia się objętość erytrocytów. To właśnie one są najważniejszym komponentem krwi i odpowiadają między innymi za produkcję żelaza w naszym organizmie. Nieprawidłowości w morfologii krwi w zakresie czerwonych krwinek mogą być jednym z powodów do dalszej diagnostyki lub nawet wyznacznikiem poważnej choroby.

Badania rdw-cv – jak one wyglądają?

Badania rdw-cv tak naprawdę niczym nie różnią się od przeciętnych badań morfologii krwi. Na wstępie pobierana jest od pacjenta próbka krwi. Najczęściej wkłucie wykonuje się w żyle łokciowej. Test rdw jest zawsze traktowany jako część morfologii. Różnica jest jedynie w sposobie testowania próbki w laboratorium. Tak używane są specjalne odczynniki, które pozwalają na określnie tego, jak wysoki lub jak niski jest wskaźnik rdw.

Jak przygotować się do morfologii krwi?

pobieranie krwi w celu wykonania badań rdw cv

Przygotowanie do badania rdw-cv czy też do ogólnej morfologii krwi są takie same. Przede wszystkim każdy z pacjentów musi na wstępie zarezerwować sobie czas, w którym ma się stawić na pobranie krwi. Kolejno pacjenci muszą pamiętać o tym, że najlepiej na takie badania stawić się na czczo. Ostatni posiłek przed badaniem powinny być spożyty do godziny 19 poprzedniego dnia. Na krótko przed badaniem u lekarza pacjenci mogą jedynie spożyć niewielką ilość płynów w postaci czystej wody mineralnej. Po badaniu pacjenci mogą na bieżąco powrócić do wykonywania swoich obowiązków. Pobrana próbka krwi to zaledwie kilka mililitrów więc nie ma to żadnego wpływy na organizm pacjenta.

Co oznacza badanie rdw-cv?

Badanie rdw-cv odnosi się do parametru jakim jest objętość czerwonych krwinek. Wobec tego dzięki uzyskaniu wyników badań, można dowiedzieć się, w jaki sposób średni objętość erytrocytów w krwi pacjenta, różni się od objętości uznawanej za wartość standardową i poprawną. Uśredniona wartość oznaczona jest jako MCV i mieści się ona zwykle w zakresie 11,5%-14,5 %. Badanie rdw pozwala więc określić, czy objętość erytrocytów we krwi jest zgodna z ogólnie przyjętymi normami, czy być może od nich odbiega. Jeśli odbiega, to lekarz najczęściej zleca dalszą diagnostykę, która ma na celu zidentyfikowanie problemu.

próbka krwi - morfologia

Jaka jest norma rdw-cv w morfologii krwi?

Badania morfologii krwi są wstanie dać lekarzowi i nam wskazówki odnośnie tego, co dzieje się w naszym organizmie. Wskaźnik objętości czerwonych krwinek może mieć niebagatelne znaczenie dla diagnostyki niektórych chorób. Wobec tego warto sobie uświadomić jakie są normy rdw. Otóż w przypadku dorosłego człowiek, średnia objętość erytrocytów to od 6 do 8 mikrometrów. Jednak warto w tym momencie zaznaczyć, że rozróżnia się aż cztery typy czerwonych krwinek. Można wyróżnić:

  • normocyty o objętości około 7,7-8,0 µm
  • mikrocyty, których objętość w morfologii krwi wynosi około 6,0 µm
  • makrocyty o objętości około 9,0 µm
  • megalocyty, których objętość z kolei wynosi około 12,0 µm

Ogólnie przyjęta norma objętości czerwonych krwinek wynosi od 11,5% do 14,5%.

Morfologia i badanie rdv-cv – jak powinno się interpretować wyniki?

Kiedy otrzymany został już wynik badania rdw to oczywiście musi on zostać poprawnie zinterpretowany. Pacjenci nie powinni podejmować się tego zadania samodzielnie. Interpretacja wyników badania zawsze powinna odbywać się w obecności lekarza. Specjalista posiada bowiem odpowiednią wiedze i doświadczenie, więc wie co oznaczają konkretne wskaźniki. Niemniej jednak pacjenci powinni być świadomi tego, że zarówno zbyt niskie wskaźniki rdw-cv, a także zbyt wysokie wskaźniki rdw-cv mogą wskazywać na poważne zaburzenia. Wynik, który odbiega od tego jaki określa norma zwykle powinien być powodem do dalszej diagnostyki, a także konsultacji z lekarzem. Oczywiście warto w tym momencie zaznaczyć, że wynik morfologii krwi nie zawsze musi być odczytywany nad wyraz dosłownie. Od każdej normy są pewne odstępstwa. Inny wskaźnik rdw-cv i jego normy będzie zastosowany w odniesieniu do dziecka, a inny w odniesieniu do np. kobiety w ciąży. Z tego też powodu niezwykle ważne staje się interpretowanie wyników w obecności lekarza.

Zobacz również:  Witamina B12 - niedobór i nadmiar oraz właściwości witaminy

Podwyższone rdw-cv – co ono oznacza?

Wynik morfologii krwi może wykazać, że wskaźnik rdw-cv jest podwyższony. Oczywiście mowa tu o znacznym i wyraźnym przekroczeniu normy. Co więc taki wyniki badania krwi może oznaczać? Otóż wysokie rdw powinno wzbudzić niepokój. Może ono bowiem być pierwszym wskaźnikiem, który oznacza zaburzenia w obrębie pracy serca. Niemniej jednak wysokie rdw cv może również wskazywać na problemy z przepływem krwi, które z kolei mogą pojawiać się w przebiegu miażdżycy czy nawet niewydolności serca. Zbyt wysoki wskaźnik rdw cv może być także ostrzeżeniem przed ewentualnym zawałem lub wylewem. Może on także wskazywać na niedokrwistość, czyli anemię.

Czy wysoki wskaźnik rdw-cv to zawsze powód do niepokoju?

Wspomniane powyżej możliwe przyczyny, dla którego wskaźnik rdw cv czerwonych krwinek jest zbyt wysoki, brzmią z całą pewnością niezwykle poważnie. Niemniej jednak często zbyt wysokie rdw nie musi mieć aż tak poważnego podłoża. Zdarzyć się może, że jego przyczynami są bardziej błahe problemy. Tak więc jakie mogą być inne powody dla którego rdw we krwi może być wysokie? Otóż może to wskazywać np. na niedobór żelaza lub kwasu foliowego. Rdw może być również wysokie z powodu niedoboru witaminy B12. Co ciekawe, warto pamiętać o tym, że rdw przekroczy dopuszczalne normy również po zabiegu przetoczenia krwi. Jednak na krótko po nim powróci do właściwej ilości.

wyniki badań rdw-cv

Rdw cv – co oznacza niski wskaźnik?

Skoro wiadomo już, co oznacza wysokie rdw cv, to warto również zauważyć, że wskaźnik ten może odbiegać od normy również i w drugą stronę. Rdw cv może być bowiem zbyt niskie. Okazuje się, że niskie rdw cv nie powinno być prawdziwym powodem do zmartwień. Wynik badania wskazuje bowiem na to, że objętość czerwonych krwinek nie jest wystarczająca. Niemniej jednak w momencie, kiedy wskaźnik ten spada poniżej 11,5% może bowiem wskazywać na przewlekłą chorobę nerek. Niskie rdw-cv rzadko kiedy jest wskaźnikiem poważnej choroby. Warto jednak udać się do lekarza i skonsultować wyniki krwi. Specjalista może w tym momencie zlecić dalszą diagnostykę.

Morfologia krwi – czy podwyższone rdw-cv wymaga leczenia?

Okazuje się, że wysokie rdw-cv bardzo często wymaga wdrożenia odpowiedniej terapii. Niemniej jednak na wstępie niezbędne jest pogłębienie diagnozy. Konieczne jest bowiem znalezienie przyczyny podwyższonego wskaźnika czerwonych krwinek. Może on bowiem pojawić się w przebiegu anemii, a także i innych chorób jak np. nowotwór krwi. Konieczna jest więc wizyta u lekarza, a także zastosowanie się do jego zaleceń. Bardzo często zdarza się, że pacjenci z podwyższonym rdw są również zobligowani do zmiany stylu życia, prócz wdrożenia odpowiedniej farmakoterapii.

Rdw-cv poniżej normy – czy wymaga to wdrożenia odpowiedniej terapii?

Jeśli wynik badania rdw-cv odbiega od przyjętej normy i jest on zbyt niski, zwykle nie jest to powód do niepokoju. Konsultacja lekarska w dalszym ciągu jest jednak wskazana. Rzadko się zdarza, że diagnostyka w tym momencie musi zostać odpowiednio pogłębiona. Najczęściej jednak zaleca się badanie kontrolne pracy nerek. Co więcej, lekarz analizuje styl życia pacjent i zaleca wprowadzenie ewentualnych zmian. Po upływie określonego czasu badania czerwonych krwinek po prostu trzeba powtórzyć, by sprawdzić czy wszystko na nowo wróciło do normy. Lekarz w tym wypadku może zalecić jedynie suplementację odpowiednimi preparatami z witaminami i minerałami.

Badania rdw-cv – co jest wskazaniem do ich wykonania?

Badania rdw-cv zwykle zlecane są przez lekarza. Oczywiście musi wystąpić szereg czynników, na podstawie których specjalista może stwierdzić, że konieczne jest wykonanie badania objętości czerwonych krwinek. Najczęściej w ramach profilaktyki zaleca się wykonanie badania rdw-cv gdy pacjent wykazuje predyspozycje do rozwoju niedokrwistości czyli anemii. Jednak nie jest to jedyny przypadek, w którym zlecane jest określenie wskaźnika rdw. Pacjenci u których istnieje podejrzenie niedoboru żelaza, co również predysponuje do niedokrwistości, a także pacjenci z już zdiagnozowaną niedokrwistością hemolityczną, makrocytową lub megaloblastyczną również powinni oznaczyć wskaźnik rdw. Zwykle zaleca się również to badanie u dziecka, które często doświadcza wielu infekcji i ma wyraźnie osłabiony system odpornościowy. Badanie rdw-cv powinny również wykonać osoby u których występuje ryzyko talasemii, a także kwashiorkoru. Warto jednak zaznaczyć, że w każdym z powyższych przypadków nie oznacza się jedynie wskaźnika rdw-cv. Lekarz zaleca wykonanie pełnej morfologii krwi. Musi zostać oznaczona bowiem dokładna liczba nie tylko erytrocytów. Morfologia krwi oznacza także liczbę trombocytów, czyi płytek krwi, a także leukocytów, czyli białych krwinek. Tylko na podstawie pełnego badania krwi lekarz będzie wstanie postawić trafną diagnozę, a także wdrożyć odpowiednią terapię, o ile jest ona konieczna.

Zobacz również:  Jakie jest ryzyko zajścia w ciąże z prezerwatywą?

Rdw-cv w ciąży – czy w tym wypadku zmieniają się normy?

Badanie rdw-cv u pacjentek w ciąży nie powoduje tego, że wynik musi być interpretowany w odniesieniu do odmiennych norm. Dla pacjentek w ciąży obowiązuje ta sama norma czyli od 11,5% do 15%. Oczywiście stan pacjentki, a także przebieg ciąży może wpłynąć na sam wynik badania. Wobec tego kiedy panie w ciąży zauważą, że mają zbyt wysokie lub zbyt niskie rdw nie powinny od razu wpadać w panikę. Takie odbiegnięcia mogą być bowiem spowodowane ich stanem, a nie poważnymi chorobami. Niemniej jednak, szczególnie w przypadku kiedy rdw w ciąży jest zbyt wysokie, zalecana jest konsultacja lekarska. Być może konieczne będzie nawet wykonanie pełnej morfologii krwi, by sprawdzić ogólny stan zdrowia pacjentki. Warto jednak pamiętać, że noszenie malucha pod sercem znacznie wpływa na organizm przyszłej mamy, a co za tym idzie, każdy z wyników może nieco odbiegać od ogólnie przyjętej normy. Konsultacja lekarska powinna jednak skutecznie rozwiać wątpliwości przyszłej mamy i nieco ją uspokoić.

Rdw-cv – co bierze się pod uwagę przy interpretowaniu wyników?

Interpretowanie wyników badania rdw cv nie zawsze odbywa się zgodnie z utartym schematem. Okazuje się, że wynik w dużej mierze jest zależny od stanu zdrowia pacjenta, ale także od jego wieku oraz płci. Wobec tego przy konsultacji z lekarzem wyników morfologii krwi warto przygotować się na to, że nieco inne reguły będą obowiązywały zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn. Co więcej inne normy będą obowiązywały w przypadku seniorów, zaś inne w przypadku dziecka czy też nastolatków. Warto również pamiętać, że każdy organizm jest indywidualnością. Z tego też powodu samodzielna interpretacja wyników, nie pozwoli pacjentom na uzyskanie odpowiedzi odnośnie tego, co rzeczywiście dzieje się w ich organizmie. Niezbędna jest więc opinia lekarza, który będzie wstanie odnieść poszczególne parametry od predyspozycji pacjenta. Tylko w tym wypadku, będzie można postawić kompletną i kompleksową diagnozę, a także zdecydować się na wdrożenie leczenia.

Czy na podstawie badania rdw-cv można wykryć zmiany nowotworowe?

Badanie morfologii krwi pozwala na przyjrzeniu się ogólnemu stanu zdrowia organizmu. Z interpretacji wyników można więc wyczytać ewentualne nieprawidłowości krwi, a także wszelakie odstępstwa od normy. Wiadomo, że badania krwi pozwalają wykryć wszelakie choroby, które mogą toczyć się w organizmie. Jednak czy badanie rdw cv może pozwolić lekarzowi na wykrycie nowotworu? Otóż nie bezpośrednio, ale pośrednio już tak. Badanie rdw-cv może jedynie dać lekarzowi powód, że warto zdecydować się na diagnostykę w stronę ewentualnych zmian nowotworowych. Oczywiście konieczne będzie wykonanie również bardziej dokładnych i kompleksowych badań, by zdiagnozować ewentualne zmiany nowotworowe. Jednak śmiało można powiedzieć, że badania krwi mogą być jednym z głównych wskaźników, że komórki nowotworowe zaczęły namnażać się w danym organizmie.

Czy oznaczanie wskaźnika rdw-cv występuje jako oddzielne badanie krwi?

Wskaźnik rdw cv jest częścią ogólnego badania morfologii krwi. Warto więc wiedzieć, że wskaźnik ten nigdy nie jest oznaczany do końca samodzielnie. Nie jest to osobne badanie krwi, a jedynie jego część. Wobec tego badanie rdw cv zawsze wykonuje się przy ogólnym badaniu krwi obwodowej. Tylko i wyłącznie określenie wszystkich parametrów morfologii krwi pozwoli lekarzowi zapoznać się z ogólnym stanem zdrowia pacjentów i pomoże mu w określeniu wszelkich odchyleń od normy. Dopiero na tej podstawie będzie on wstanie postawić konkretną diagnozę lub zadecydować o konieczności wykonania dalszych badań. Na podstawie wszystkich zebranych wyników, konsultacji z pacjentem oraz analizie wskaźników morfologii krwi lekarz może zdecydować się na wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii.

Powiązane treści