28 maja 2022

Ubezpieczenie roweru – Czy warto? Na co zwrócić uwagę?!

Ubezpieczenie roweru – czy warto się na nie zdecydować i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Rowerzyści doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich ukochany jednoślad bardzo często jest przedmiotem zainteresowania osób trzecich. Nie da się ukryć, że kradzieże rowerów to jedna z najczęściej zgłaszanych spraw na policję. Niemniej jednak, warto zaznaczyć również to, że rowerzyści mogą ulec wypadkowi, a szkody jakich dozna jednoślad mogą nie kwalifikować się do naprawy. W takich sytuacjach z pewnością przyda się solidna pomoc i zabezpieczenie. Może nim się stać ubezpieczenie roweru. Jednak czy warto się na nie zdecydować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Czym jest ubezpieczenie roweru?

Ubezpieczenie roweru jest dodatkowym zabezpieczeniem zarówno dla rowerzysty jak i dla jego jednośladu. Tak naprawdę, działa ono na bardzo podobnej zasadzie co ubezpieczenie samochodu.

ubezpieczenie roweru

Można więc powiedzieć, że ochrona OC dla rowerzysty zabezpiecza go przed ewentualnymi wysokimi kosztami na wypadek kiedy, to on i jego jednoślad staną się przyczyną szkody doznanej przez osoby trzecie. Z kolei ubezpieczenie NNW zapewnia ochronę rowerzyście i samemu rowerowi w razie nieszczęśliwego wypadku.

Gdzie można nabyć ubezpieczenie roweru?

Ubezpieczenie roweru to nic innego jak tradycyjna odmiana polisy ubezpieczeniowej. Wobec tego podobnie jak w przypadku zakupu usługi jaką jest ubezpieczenie samochodu, wystarczy udać się do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. Tam agenci powinni posłużyć rowerzystom pomocą w zakresie wyboru idealnej polisy dla siebie i swojego jednośladu.

Polisa roweru – czy warto ją zakupić?

Ubezpieczenie na rower to nie tylko ochrona jednośladu, to także pomoc dla rowerzysty w razie nieszczęśliwego wypadku, którego będzie on ofiarą lub wręcz przeciwnie prowodyrem. Polisy zapewniające ochronę są mocno zróżnicowane i obejmują całkowicie inny zakres szkód lub strat jakie zostały poniesione. Jednak czy warto zdecydować się na ubezpieczenie roweru? Z pewnością warto, gdyż zdarzenia z udziałem rowerzystów, a także kradzieże jednośladów są na porządku dziennym.

Ubezpieczenie roweru od kradzieży – co warto o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie od kradzieży jest jednym z typów polis, jakie można zakupić w odniesieniu do roweru. Jak sama nazwa wskazuje, taka polisa chroni od zdarzenia jakim jest kradzież roweru. Z racji tego, że takie sytuacje obecnie zdarzają się bardzo często, taka polisa, wykupiona chociażby na rok może skutecznie ochronić nas przed stratami materialnymi związanymi z kradzieżą jednośladu.

Zobacz również:  RDW CV - wysokie, niskie - jaka jest norma? Jak interpretować wynik?

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie roweru od kradzieży?

Ubezpieczenie roweru od kradzieży zapewnia kompleksowe pokrycie strat w momencie, kiedy nasz jednoślad stanie się przedmiotem kradzieży. Oczywiście by ubezpieczenie mogło rzeczywiście spełniać swoją rolę, kradzież roweru nie może być spowodowana naszym działaniem, W praktyce oznacza to, że jeśli nasz jednoślad nie będzie zabezpieczony i wejdzie w posiadanie osób trzecich, nie możemy liczyć na odszkodowanie. Wówczas nie jest to NNW czyli nieszczęśliwy wypadek. W takiej sytuacji zapewniając samodzielnie ochronę roweru poprzez jego zabezpieczenie, mogliśmy takiej sytuacji uniknąć. Ubezpieczyciele, zwykle biorą takie niuanse pod uwagę.

Jakie warunki stawiają towarzystwa ubezpieczeniowe podczas zakupu polisy na rower?

warunki ubezpieczenia i podpisanie zawarcia polisy

Warto wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do ubezpieczenia roweru w dość restrykcyjny sposób. Nie da się ukryć, że ochronę rowerzysty i samego roweru trzeba traktować dość wyjątkowo. Przede wszystkim niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają ochronę jedynie w pomieszczeniach zamkniętych. Z kolei inne mogą zapewnić ochronę roweru jedynie w godzinach od 6 do 22, zaś w nocy jedynie w pomieszczeniach zamkniętych. Warto więc zwrócić na to uwagę podczas wyboru odpowiedniej polisy.

Jaki zakres ochrony warto wybrać podczas ubezpieczenia roweru?

Warto wiedzieć, że polisy ubezpieczeniowe roweru, różnią się także zakresem ochrony. Warto wiedzieć, że zakres ochrony zależy tylko i wyłącznie od rowerzysty. Z całą pewnością przyda się polisa OC. To ona zabezpiecza rowerzystę przed ewentualnymi stratami materialnymi, na które może on zostać narażony w momencie, kiedy przyczyni się do wyrządzenia szkody osobom trzecim.

Polisa NNW dla rowerzysty – co ona chroni?

Polisa NNW to dobrze nam znana polisa w momencie, kiedy poszukujemy idealnego ubezpieczenia samochodu. Okazuje się, że chroni ona głównie przed następstwami nieszczęśliwych wypadków spowodowanych przez osoby trzecie i nie tylko. Wobec tego taka polisa powinna chronić rower przed kradzieżą, ale także chronić rowerzystę i zaoferować mu odszkodowanie w momencie kiedy będzie on uczestnikiem zdarzenia drogowego, nie spowodowanego z jego winy. NNW uchroni również przed zniszczeniem i uszkodzeniem naszego roweru w momencie nieszczęśliwego wypadku.

wypadek na rowerze - ubezpieczenie

Jaki jest koszt polisy ubezpieczeniowej na rower?

Koszty polisy ubezpieczeniowej są mocno zróżnicowane i w większości zależą od konkretnego ubezpieczyciela. Niemniej jednak bardzo ważne jest także to, jaki zakres polisy zostanie wybrany przez samego rowerzystę. Sama polisa OC może być znacznie tańsza, jednak warto zdecydować się również na ochronę od następstw nieszczęśliwego wypadku. Pełniejsza ochrona zawsze zapewni większe poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz również:  Czy na podstawie morfologii można stwierdzić raka? Wyjaśniamy!

koszt ubezpieczenia roweru

Na jaki okres warto zakupić ubezpieczenie roweru?

Polisy ubezpieczeniowe na rower mogą obejmować różnorodny zakres czasu. Nie da się ukryć, że ponownie finalna decyzja uzależniona wyłącznie od samego rowerzysty. Można wybrać polisę na rok lub na kilka miesięcy.

Zwróć uwagę na wysokość ubezpieczenia

Przy wyborze polisy ubezpieczeniowej roweru warto zwrócić uwagę na to, jakim maksymalny zakres kosztów będzie ona pokrywać. Zwykle za minimum uznaje się 20000 tysięcy złotych.

Porównaj oferty towarzystw ubezpieczeniowych

Ubezpieczenie roweru to koszty. Niemniej jednak każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje zróżnicowane ceny. Warto więc podrównać jak przedstawiają się ceny tego typu usługi u wielu agentów ubezpieczeniowych. Dzięki temu będzie można wybrać najlepszą ofertę dla siebie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują w pakiecie zarówno OC jak i NNW co z pewnością jest korzystnym rozwiązaniem.

Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem…

Zanim zdecydujemy się podpisać umowę z ubezpieczycielem, dokładnie sprawdźmy zakres ubezpieczenia. Być może obejmuje ono tylko następstwa wypadku i nie chroni naszego jednośladu na wypadek kradzieży? Dokładnie więc wybierzmy zakres ubezpieczenia, by później nie doznać sporego zawodu.

Sprawdź, czy ubezpieczyciel nie oferuje pakietów

Szukasz ubezpieczenia zarówno dla roweru jak i dla samochodu? Wówczas sprawdź czy wybrany ubezpieczyciel nie oferuje Ci przypadkiem intratnych pakietów. Często bowiem można wykupić ubezpieczenie roweru w pakiecie z ubezpieczeniem samochodu. Wówczas w finalnym rozrachunku okaże się to o wiele bardziej korzystne pod względem ekonomicznym, niż kupowanie dwóch polis całkowicie osobno. Warto więc ten aspekt przemyśleć.

Ubezpieczenie roweru w polisie mieszkaniowej

Jeśli posiadasz wykupioną polisę na mieszkanie lub dom, sprawdź jej warunki. Najczęściej w ramach ubezpieczenia nieruchomości, zawarte jest także ubezpieczenie ruchomości znajdujących się zarówno w domu jak i w pomieszczeniach przynależnych, m.in. piwnicy, garażu czy też komórki lokatorkiej – czyli właśnie tych pomieszczeń, gdzie często przechowujemy swój rower.

Powiązane treści