Jak stwierdzić, czy awokado jest idealne do spożycia?
Awokado które wygląda idealnie na półce sklepowej, posiadające lśniącą zieloną skórkę nie oznacza, że jest gotowe do spożycia. Jak można sprawdzić, czy awokado jest dojrzałe?
- Sprawdź, czy posiada brązowe plamy na skórce. Jeśli tak to prawdopodobnie nie jest jeszcze dostatecznie dojrzałe.
- Spróbuj delikatnie nacisnąć owoc. Jeśli pod naciskiem wydaje się miękki ale stawia minimalny opór, może to oznaczać że jest gotowy do spożycia. Jeśli nie ma go wcale oznacza to, że jest jeszcze niedojrzały.
- Jeśli skórka stała się czarnobrązowa, wówczas awokado jest idealne do jedzenia.
Zimne powietrze spowalnia dojrzewanie, dlatego też w przypadku zakupu niedojrzałego owocu nie zaleca się wkładania go do lodówki, gdyż nie pozwoli mu to prawidłowo dojrzeć.
Dlaczego awokado brązowieje?
Jak każdy owoc będący częścią żywej rośliny, awokado posiada złożony system komórkowy przeznaczony do transportu i przechowywania wody, składników odżywczych czy cukru. Po zerwaniu systemy transportowe przestają aktywnie działać, powodując powolne brązowienie owocu. Dodatkowo, działanie powietrza rozpoczyna proces utleniania miąższu, co prowadzi do zmiany koloru i powolnego gnicia owocu. Jest to spowodowane działaniem enzymu oksydazy polifenolowej, która pod wpływem powietrza reaguje z tlenem i zmienia fenole z owocu w chinony. Te z kolei, mogą reagować z aminokwasami zawartymi w białkach, prowadząc do przebarwień i brązowienia owoców. Jest to jednak proces naturalny i w pełni bezpieczny dla zdrowia, a niewielkie zmiany z niego wynikające nie przekreślają zdatności do pożycia owocu.
Czy awokado z brązowymi plamkami jest nadal bezpieczne do jedzenia?
Prawdopodobnie tak. Jeśli plamki są nieliczne, najprawdopodobniej owoc jest w pełni bezpieczny do zjedzenia. W przypadku rozległych przebarwień należy zrobić test smaku i ocenić czy nie doszło do zgnicia owocu. Często, mimo mało apetycznego wyglądu, awokado w pełni nadaje się do spożycia w postaci pasty czy jako dodatek do sosów lub innych potraw. Awokado często posiada grube, brązowe włókna, które zwykle pojawiają się w owocach młodych drzew, jednak ich spożycie jest w pełni bezpieczne i nie ma potrzeby marnowania owocu z powodu nitek. Jeśli awokado jest już w pełni brązowe po przekrojeniu lub proces brązowienia rozpoczął się od końca łodygi, wówczas może to oznaczać że jest ono spowodowane pleśnią, która przedostała się pod skórkę. Wówczas bezpieczniej jest wyrzucić owoc i nie narażać się na problemy zdrowotne po zjedzeniu.
Co należy zrobić, aby przedłużyć termin spożycia awokado?
Aby opóźnić proces utleniania i zepsucia awokado warto zastosować kilka wskazówek prawidłowego przechowywania awokado:
- Aby dłużej zachować świeżość awokado, najlepiej przechowywać je w temperaturze pokojowej, w zacienionym miejscu bez bezpośredniego wystawienia na promieniowanie słoneczne.
- W lodówce należy przechowywać awokado z dala od innych owoców wytwarzających etylen, który wpływa na dojrzewanie i starzenie owoców.
- Długotrwałe trzymanie w lodówce wpływa na zmianę smaku awokado.
- Krojenie awokado zawsze powinno odbywać się wzdłuż owocu, aby nie przerywać nitek komórkowych owoców.
- Delikatne oczyszczenie zabrudzeń na powierzchni owocu za pomocą ręcznika papierowego lub suchej szmatki przedłuży żywotność owocu..
- Pokrojone części awokado warto skropić sokiem z cytryny lub limonki, a następnie zabezpieczyć bezpośrednio folią spożywczą, w taki sposób, aby dotykała całkowitej powierzchni obu połówek.
- Po rozkrojeniu i umieszczeniu awokado w foliowej torbie, należy przechowywać je w lodówce. Pozwoli to na mniejsze utlenianie się owoców i ich wolniejsze brązowienie.
Czy przejrzałe awokado nadaje się tylko do wyrzucenia? Nic bardziej mylnego. Jeśli zapomniałeś, że w lodówce masz jeszcze te cudowne owoce i przegapiłeś czas jego spożycia, wykorzystaj go w inny sposób. Aby nie ryzykować zatruciem pokarmowym po zjedzeniu nieświeżego produktu, a owoc nie jest jeszcze całkowicie czarny lub zgniły, warto wykorzystać go do zrobienia drogocennej maseczki na twarz lub włosy. Dzięki swoim drogocennym wartościom odżywczym dostarczy zarówno skórze jak i włosom wielu minerałów i witamin, wpływając korzystnie na ich kondycję.
Pamiętaj, że brązowy kolor nie zawsze jest powodem do obawy przed zjedzeniem. Często jest wynikiem naturalnych procesów zachodzących w roślinach. Jednak jeśli smak lub zapach owocu stał się nieprzyjemny, nie ryzykuj i wyrzuć awokado do kosza.