Pomidor – cudowne warzywo posiadające ogromną wartość odżywczą, jednocześnie zawierające niewielką ilość kalorii. Istnieją setki możliwości na wykorzystanie go w kuchni. Aromatyczny i niezwykle smaczny. Jest tak uwielbiany, że śpiewano o nim piosenki!
Jakie wartości odżywcze i ile kalorii kryje w sobie pomidor?
100 gram pomidora zawiera:
- 18-22 kcal
- 1 g białka
- 4 g węglowodanów
- 0,2 g tłuszczu
- 1,2 g błonnika
Dodatkowo spożywając pomidory dostarczamy organizmowi witaminy i minerały: cynk, fosfor, fluor, jod, karoten, kobalt, magnez, mangan, miedź, sód, żelazo, witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę PP, witaminę K, kwas foliowy i kwas szczawiowy.
Jakie moce skrywają w sobie pomidory?
- Poprawiają odporność – zawierają dużą ilość witaminy C, pomidor o wadze 180g jest w stanie zapewnić połowę jej dziennego zapotrzebowania dla dorosłego człowieka.
- Mają działanie antynowotworowe – obniżają ryzyko zachorowania na raka prostaty, a likopen obniża szanse na raka szyjki macicy.
- Działają moczopędnie – dzięki wysokiej zawartości potasu przez co obniża się ciśnienie krwi, a dodatkowo wspomaga pracę serca.
- Wspomagają trawienie – a to za sprawą dużej zawartości błonnika.
- Poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego – z uwagi na zawartość bromu.
- Chronią skórę przed procesami starzenia – nawilżają ją i działają przeciwzmarszczkowo dzięki dużej ilości witamin A i E.
- Poprawiają dotlenienie i wzmacniają naczynia krwionośne – za tymi procesami stoi witamina C.
Najpopularniejsze odmiany pomidora w Polsce
Pomidor, jak większość warzyw posiada całą gamę odmian. Każda z nich charakteryzuje się innym wyglądem, kształtem i smakiem. Jakie pomidory najlepiej wybrać?
- Bawole serca – ich nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ kształtem przypominają serce, poza tym mogą osiągać naprawdę duże rozmiary. Są bardzo mięsiste, z małą ilością pestek. Doskonałe do zjedzenia na surowo – są słodkie i aromatyczne. Świetnie nadają się również na przecier.
- Pomidory malinowe – mają charakterystyczny różowawy – malinowy kolor. Są okrągłe i lekko spłaszczone. W smaku bardzo słodkie, idealne na surowo, ale świetnie sprawdzają się na zupy, sosy, jak i na przetwory.
- Pomidory rzymskie – występują w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub żółtym, mają podłużne owoce z niewielką ilością pestek. Są mięsiste i słodkie, idealne na przetwory.
- Pomidory śliwkowe – wyglądem zbliżone do pomidorów rzymskich, smakują bardzo dobrze zarówno na surowo, jak i na pizzy, w sosach czy zupie. Wykorzystywane są także do suszenia.
- Pomidorki koktajlowe – są małe, dzięki czemu świetnie sprawdzają się do sałatek bądź jako niskokaloryczna przekąska. Można używać ich również do gotowania. Sprawdź ile kalorii mają pomidorki koktajlowe: https://esencjalnie.pl/pomidor-koktajlowy-kcal-czy-pomidorki-koktajlowe-rzeczywiscie-sa-wskazane-na-diecie/
Co można stworzyć z pomidora?
Pomidory wykorzystywane są na setki sposobów. Jedzone są na surowo, w zupach, sosach, produkuje się z nich soki, przeciery, ketchupy, pesto. Dostępne są także w formie suszonej. Mają wszechstronne zastosowania i prawie każdy znajdzie chociaż jedną formę dania czy produktu z pomidorów, którą lubi.
W kuchni są niezastąpione, można stworzyć z nich przepyszne, a często szybkie i proste dania. Przedstawiamy naszą propozycję szybkiego, bardzo pomidorowego obiadu.
Krem z pomidorów (4 porcje). Składniki:
- 2 kg pomidorów – bawole serca lub malinowe
- 6-8 ząbków czosnku (w zależności od wielkości)
- Oliwa z oliwek
- Sól, pieprz
- Grzanki do podania
Sposób przygotowania:
Pomidory należy umyć, przekroić na pół i usunąć z nich szypułki. Następnie umieścić w naczyniu żaroodpornym, dodać nieobrane ząbki czosnku i polać oliwą. Całość włożyć do nagrzanego piekarnika do około 180 °C i piec około godzinę. Po upieczeniu należy usunąć łupinki czosnku, pomidory przełożyć do garnka i zblendować całość. Podawać z grzankami.
Makaron z pomidorkami koktajlowymi i łososiem (2 porcje). Składniki:
- 500 g pomidorków koktajlowych
- Lampka białego wytrawnego wina
- ½ cytryny
- 500 g surowego łososia
- 200 g makaronu farfalle
- Oliwa z oliwek
- Sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Łososia skropić sokiem z cytryny, przyprawić solą i pieprzem, odstawić na minimum 15 minut. Makaron ugotować w osolonej wodzie. Pomidorki umyć, przekroić na pół i podsmażyć na oliwie z oliwek, aż będą się rozpadać. Pod koniec smażenia dolać wino, doprawić solą i pieprzem do smaku. Łososia należy usmażyć na patelni grillowej po 3-4 minuty z każdej strony. Ugotowany makaron połączyć z pomidorkami, przełożyć na talerze. Na porcję makaronu wyłożyć usmażonego łososia. Smacznego!
Jak widać, z pomidora można stworzyć pyszne rzeczy w bardzo prosty sposób, ale warto delektować się nim również na surowo. Dzięki temu dostarczamy moc składników, jednocześnie nie spożywając zbyt dużej ilości kalorii.