22 maja 2022

Czy powinno się pić kawę na czczo?

Czy można pić kawę na pusty żołądek?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od wielu bardzo ważnych dla nas czynników. Wielu z nas twierdzi, że picie kawy na pusty żołądek nie powinno mieć miejsca, jednak nie do końca, gdyż większość badań oraz przeprowadzonych analiz nie wskazuje, by tego typu spożywanie kawy miało negatywny wpływ na nasz organizm.  Wszystko wskazuje, że działanie kawy będzie takie samo jak spożywanie jej pomiędzy posiłkami lub po danym posiłku. Jednak istnieją pewne okoliczności, które przemawiają o tym, że nie powinni się pić kawy przed śniadaniem w szczególności kiedy jest to kawa z mlekiem. 

Czy kawa na czczo powoduje problemy z trawieniem?

Mit: w teorii ludzie twierdzą, że kawa może stymulować produkcje kwasów żołądkowych, co może wiązać się z możliwością podrażniana żołądka w wyniku czego będziemy mieć do czynienia ze zgagą, wrzodami, nudnościami, czy będą nasilać się objawy refluksu żołądkowego, a także może występować problem z niestrawnością. Efekt ten ma się ponoć wzmagać w momencie spożywania kawy z rana na pusty żołądek. Jednak tak jak wcześniej zostało wspomniane przeprowadzone badania na osobach, które postanowiły poddać się testom wskazują, że nie ma jednoznacznych dowodów na to by picie kawy miało silny związek z problemami trawiennymi. Prawdą jest to, że część osób doświadcza zgagi lub ma problemu z niestrawnością, lecz problemem nie jest picie kawy przed pierwszym posiłkiem, a wrażliwość na kawę. W celu sprawdzenia jak mocno nasz organizm jest wrażliwy na kawę musimy wykonać  badanie genetyczne genu CYP1A. Najlepszą zasadę, jaką powinniśmy w tym przypadku przyjąć to uważna obserwacja organizmu podczas spożywania kawy.  

Zobacz również:  🍅Poznaj wartość pomidora 🍅! Sięgnij po zdrowie!

Czy kawa na czczo podnosi poziom kortyzolu?

Częściowo prawidłowym stwierdzeniem jest to, że gdy pijemy kawę na pusty żołądek to zwiększamy poziom hormonu odpowiedzialnego za stres, jakim jest kortyzol. Kortyzol w naszym organizmie reguluje także metabolizm, ciśnienie we krwi, a także poziom cukru we krwi. Podwyższony poziom takiego hormonu może mieć już wpływ na nasze zdrowie.  

W których godzinach warto spożywać kawę?

Ważnym innym aspektem jest także, że o poranku poziom kortyzolu jest najwyższy dlatego też picie kawy nie ma sensu szczególnie patrząc na to, jaka jest jej cena dlatego też nie powinniśmy jej zużywać. Kawę najlepiej wypić kilka godzin po wstaniu z łóżka w momencie, gdy poziom kortyzolu zacznie spadać. Warto dodać, że w momencie, gdy zacznie spadać, a nie spada wtedy jej właściwości są w pełni przyswajalne przez nasz organizm. Podsumowując, czy kawę na pusty żołądek można pić. Zdecydowanie tak, lecz każdy z nas powinien sobie odpowiedzieć na pytanie, czy takie rozwiązanie jest dla niego sensowne.  

Zobacz również:  Czym jest worek oponowy?

Powiązane treści