5 października 2022

Jak bezpiecznie ubrać się na crossa?

Interesując się sportami motocyklowymi, jeżdżeniem dla relaksu albo wyczynowym, warto zainteresować się też bezpieczeństwem. Wsiadanie na motocykl z marszu i bez odpowiedniego wyposażenia, jest ładnie mówiąc- lekkomyślne. Założenie grubszego ubrania, które może się wydawać bezpieczniejsze, też niewiele zdziała, zainwestować trzeba w prawdziwe ubranie na crossa, które jest stworzone do jazdy. Nie każdą przejażdżkę można podpiąć pod sport ekstremalny, ale poruszając się tak silną maszyną, nawet mały błąd może zmienić się w potencjalnie niebezpieczną sytuację, dlatego posiadacz powinien pomyśleć nad zaopatrzeniem się np. w strój enduro.

Elementy wyposażenia

Elementy, w które musisz się zaopatrzyć, chcąc bezpiecznie jeździć to:

Kask

Bez niego nawet nie powinno się myśleć o wsiadaniu na motocykl, warto też wyłożyć trochę większą kwotę i kupić dobry model, od renomowanego producenta, chroni on głowę, więc powinien dobrze wywiązywać się ze swoich obowiązków. Jaki kask na crossa? Przede wszystkim jest to przedmiot używany podczas każdej jazdy i powinien służyć przez lata, więc weź pod lupę wagę- podczas długotrwałej zabawy, kask może ciążyć, nie warto męczyć kręgosłupa i szyi, dlatego poszukaj lżejszego modelu. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zobacz również:  Kilowat (kW) to ile koni mechanicznych (KM)?

a) Daszek- Najlepiej wybrać elastyczny, będzie służył dłużej.

b) Wyściółka- Powinna być wyjmowana i z możliwością prania, kask to gadżet, który kupuje się na dłuższy okres, a pranie jego wnętrza zapewni komfort i higienę użytkowania.

c) Zapięcie- Za najlepsze, uznawane są zapinki DD. Zużywają się wolno i nie ma ryzyka samoczynnego poluzowania. Jest to jednak kwestia dyskusyjna, każde zapięcie może być dobre i służyć długo, zwrócić trzeba tylko uwagę na wykonanie.

Buty i spodnie

  • Buty- Tak samo ważne, jak kask, a wiele osób je ignoruje lub nie przywiązuje wystarczającej wagi. Ubranie na crossa powinno się dobrze trzymać i być wytrzymałe, tym się sugerujmy wybierając buty, ze szczególnym naciskiem na zapięcia, najlepiej, żeby było ich kilka.
  • Spodnie- Podstawa ochrony nóg, powinny być przede wszystkim wykonane z solidnego materiału (np. Poliester). Oraz umożliwiać przytrzymanie nogami motocykla podczas lotu, ułatwi to manewrowanie.
Zobacz również:  Kilowat (kW) to ile koni mechanicznych (KM)?

Gogle i pancerz

  • Gogle- Zabezpieczają oczy przed błotem i piaskiem, przy zakupie warto sprawdzać od razu w parze z kaskiem, bo źle dopasowane nie będą chronić przed niczym, a jest to element, który ma poprawiać widoczność.
  • Pancerz offroadowy- Gadżet, który chroni jednocześnie wszystkie miejsca ciała, narażone na zadrapanie lub uderzenia, takie jak łokcie czy żebra. Wybieramy kierując się plastikiem i wykonaniem, powinien być on dobrej jakości, zakrywać ciało, ale jednocześnie bez krępowania ruchów.

W sportach ekstremalnych nie warto oszczędzać, a do takich właśnie należy jazda crossem, podczas wyczynów i sztuczek, zwłaszcza tych, w których znajdujemy się nad ziemią, łatwo o kontuzję. Aby do nich nie dopuszczać, konieczne jest stosowanie odpowiedniego ubioru, którego zadaniem jest dbanie o nasze bezpieczeństwo. Najlepiej kupować odzież, za którą stoi jakaś marka, z reguły oznacza to jakość, niestety w tym wypadku powiedzenie „im droższe, tym lepsze” często ma sens.

Powiązane treści