31 stycznia 2023

Jak różne rodzaje kwasu hialuronowego działają na skórę?

Kwas hialuronowy to jeden z najpopularniejszych nawilżaczy, jakie znajdują się w kosmetykach. Jego skuteczność sprawia, że jest chętnie wykorzystywany zarówno w kremach, jak i serum czy maseczkach do twarzy. Jednak nie każdy kwas hialuronowy działa tak samo. Choć wszystkie nawilżają, różne jego rodzaje mają odmienny wpływ na skórę.

Rodzaje kwasu hialuronowego

Marki kosmetyków wykorzystują w swoich produktach różne rodzaje kwasu hialuronowego, łącząc je w formulacje lub stosując jako pojedyncze substancje. Jakie to rodzaje? Na przykładzie japońskiej marki Hada Labo Tokyo można wyróżnić:

  • 3D Hyaluron,
  • Advanced HA,
  • Macro HA,
  • Super Hyaluronic Acid,
  • Fermented HA,
  • Nano HA,
  • Penetrating HA.

Kwasy te mają cząsteczki o zróżnicowanej wielkości, co pozwala im oddziaływać na skórę na różnych jej poziomach.

Zobacz również:  Domowe sposoby na nawilżenie twarzy

Jak działają różne rodzaje kwasu hialuronowego

Wielkość cząsteczek kwasu hialuronowego ma duże znacznie dla sposobu jego działania. Dlaczego? Najmniejsze cząsteczki mają zdolność wniknięcia w głębsze warstwy skóry i nawilżenia jej w tej części. Co więcej, przyciągają też wodę, zapobiegając pojawianiu się niedoborów. Większe cząsteczki kwasu hialuronowego wnikają pod powierzchnię skóry. Gromadząc się tam, wygładzają ją, niwelując widoczność drobnych zmarszczek. Największe cząsteczki pozostają na powierzchni skóry, chroniąc ją przed wysuszeniem. Wspierają działanie naturalnej warstwy hydrolipidowej, zapobiegając przeznaskórkowej migracji wody. Takie działanie na wielu poziomach sprawia, że skóra jest doskonale nawilżona przez cały czas i nienarażona na przesuszenie, które prowadzi do wiotkości i utraty elastyczności skóry.

Gdzie szukać kosmetyków z różnymi rodzajami kwasu hialuronowego?

Na rynku dostępne są produkty dobrych marek, które wykorzystują w swoich recepturach różne rodzaje kwasu hialuronowego. Wspomniana już marka Hada Labo Tokyo jest tego przykładem. Wykorzystuje ona kwas hialuronowy we wszystkich swoich liniach. Jest on obecny nie tylko w kremach czy serum, ale także w nawilżających liotonach – będących sercem azjatyckiej pielęgnacji, maskach na tkaninie czy kremach pod oczy. Każdy kosmetyk ma specjalnie skomponowaną formułę, która uzupełniona jest odpowiednimi rodzajami kwasu hialuronowego, oddziałującymi na skórę twarzy na wielu poziomach.

Zobacz również:  Jak zadbać latem o bardzo suchą skórę twarzy?

Wybierając produkty nawilżające z kwasem hialuronowym, warto sprawdzić, jak działa składniki nawilżający w nich zawarty. Najskuteczniejsze są formuły multifunkcyjne, które zawierają więcej niż jeden rodzaj kwasu hialuronowego.

Nasz partner radzi.

Powiązane treści