28 listopada 2023

Oprocentowanie kredytów gotówkowych — na co zwrócić uwagę?

Jeśli potrzebujemy nagle dodatkowych środków finansowych, zwykle udajemy się po kredyt gotówkowy do banku. Jest to jedno z najprostszych rozwiązań, które może nam pomóc w nagłej sytuacji lub też pomoże zrealizować nasze plany. Spłata takiego zobowiązania nie jest zbyt trudna, ponieważ płacimy miesięczne raty. Dlatego jest to produkt tak chętnie wybierany, gdy brakuje nam pieniędzy. Warto jednak wiedzieć, czym dokładnie jest kredyt i jak wybrać ten najtańszy do spłaty.

Kredyt nie jest tym samym co pożyczka

Choć w kontekście kredytów często mówimy, że pożyczamy pieniądze, to kredyty gotówkowe nie są tym samym co pożyczki gotówkowe. Różnice wynikają i z definicji tych produktów, i z podstaw prawnych. Ponadto kredyty, nawet kredyt gotówkowy online, są zarezerwowane tylko dla banków. Warto jednak wiedzieć, że banki mogą udzielać też pożyczek, choć te zwykle są utożsamiane z innymi instytucjami czy też pożyczaniem pieniędzy wśród rodziny i znajomych.

Z definicji kredyt gotówkowy jest udzielany na dowolny cel, który zostaje określony przez kredytobiorcę. Środki wypłacane w ramach kredytu są przekazywane do dyspozycji kredytobiorcy, na cel wskazany we wniosku o kredyt. Udzielanie kredytów regulowane jest m.in. przez prawo bankowe. Sama umowa jest jednak bardzo prosta. Podpisując ją, zgadzamy się na nadane nam prawa i obowiązki, a najważniejszym obowiązkiem jest terminowa spłata zaciągniętego zobowiązania.

Zobacz również:  Pożyczka gotówkowa — na co można ją zużytkować?

Natomiast pożyczka to przekazanie pożyczanych środków na własność pożyczkobiorcy, dlatego można podać jej cel, ale też nie ma takiego obowiązku. Pożyczki reguluje prawo bankowe, ale i kodeks cywilny, dlatego mogą ich udzielać zarówno osoby prywatne, jak i banki.

Od czego zależy wysokość oprocentowania kredytu?

Spłacanie kredytu gotówkowego wiąże się z oddaniem do banku pożyczonego kapitału wraz z odsetkami, które nalicza bank zgodnie z wysokością oprocentowania kredytu. Warto jednak wiedzieć, że oprocentowanie kredytów gotówkowych nie musi być wysokie. Można się obawiać, że z powodu panującej inflacji i wzrostu cen również oprocentowanie zobowiązań będzie bardzo wysokie. Dobrze jest jednak wiedzieć, że oprocentowanie kredytów jest regulowane odgórnie.

Według aktualnych przepisów maksymalne oprocentowanie kredytów podawane w skali roku nie może wynosić więcej niż dwukrotność odsetek ustawowych. A ta stawka wyliczana jest na podstawie sumy stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktu procentowego. Zatem w marcu 2023 roku maksymalne oprocentowanie może wynieść 20,5%. Jednakże nie oznacza to, że kredyty będą miały taki poziom kosztów.

Oprocentowanie jest tylko jednym z ponoszonych kosztów w związku z otrzymaniem kredytu, aczkolwiek jest największą częścią wśród zsumowanych wszystkich kosztów i opłata związanych z zaciągnięciem tego zobowiązania. Porównując kredyty, warto spojrzeć na podane przy nich RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która pokazuje w postaci procentowego wskaźnika koszty, w tym oprocentowanie, w skali roku.

Zobacz również:  Pożyczka gotówkowa — na co można ją zużytkować?

Jak znaleźć najkorzystniejszy kredyt?

Kredyt gotówkowy jest wciąż bardzo prostym rozwiązaniem, które nie ma skomplikowanej procedury udzielania, jak i nie jest trudny do spłaty. Możemy jednak szukać najlepszego kredytu gotówkowego dla siebie pod wieloma względami. Dla jednej osoby może być najważniejsze, aby kredyt był po prostu najtańszy na rynku, a dla innej ważniejsza będzie możliwość spłacania kredytu dłużej w zamian za niższe miesięczne raty do spłaty. Jeszcze inna osoba wybierze kredyt online, ponieważ można wszystkie formalności załatwić przez internet.

Każda osoba może więc mieć inne kryteria wyboru, jak i priorytety, szukając odpowiedniego kredytu. Najlepszy kredyt gotówkowy będzie więc po prostu zobowiązaniem, które nam pomoże w nagłej sytuacji lub też pomoże zrealizować nasze cele, a jednocześnie będziemy mogli go bez problemu spłacić.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/maksymalne-oprocentowanie-kredytu-ile-wynosi-dowiedz-sie-jaki-jest-limit-oprocentowania-kredytow
  2. https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-gotowkowe/kredyt-online,9.html?csrt=9782610007632024901
  3. https://www.bankier.pl/smart/rrso-czym-jest-i-jak-obliczyc-dla-kredytu-wzor

Powiązane treści