6 października 2022

Jak dobrać skarpetki do garnituru?

Jednym z filarów męskiego stylu są skarpetki. Skarpetki odgrywają niebagatelną rolę w biznesowej garderobie, gdzie niuanse determinują dosłownie wszystko. I choć nie wszystkim udaje się zrobić ze skarpetek swój charakterystyczny dodatek (a tylko nieliczni osiągają w tym poziom mistrzowski jak chociażby premier Kanady, Justina Trudeau). W rzeczywistości, nie jest trudno przestrzegać pewnych zasad doboru tego elementu profesjonalnego ubioru. W tym artykule podpowiadamy, jak nosić skarpetki do garnituru, aby nie uchodzić z osobę pozbawioną klasy.

Długość skarpet do garnituru

Skarpety dobierane z myślą o garniturze powinny być długie. Ich bezpośrednim celem jest ukrycie twoich nagich łydek przed oczami innych. Kiedy zakładasz garnitur to Twoje skarpetki powinny zakrywać całą widoczną część nogi. Jeżeli wybierasz się na oficjalne okazje, pokazy czy bankiety to najodpowiedniejsze będą też podkolanówki, ale nie ma potrzeby chodzić w nich na co dzień. Skarpetki w zupełności spełnią swoje zadania na spotkaniach biznesowych o mniejszej randze.

Jaki kolor skarpet do garnituru wybrać?

Długość skarpetek wybrana, teraz czas wybrać kolor. Tradycyjnie skarpetki muszą być idealnie dopasowane pod względem kolorystycznym. Najlepiej, jeżeli Twoje skarpetki będą w tonie ciemniejszym niż garnitur. Jednocześnie nie powinniśmy zapominać o kompatybilności skarpetek z innymi dodatkami – krawatem, paskiem lub apaszką czy okularami.

Spędzenie całego życia w zwykłych skarpetkach o neutralnych odcieniach to raczej nudna perspektywa. Zwłaszcza, że obecnie mamy tyle do powiedzenia swoim ubiorem. Justin Trudeau zamienił skarpetki w sztukę politycznego PR przy pomocy skarpetek. Nie namawiamy do tego samego, ale spróbuj przynajmniej raz przyjść do biura w wyrazistych skarpetkach w stylu Justina Trudeau. Po prostu, wybierz ważne dla Ciebie wydarzenie i opowiedz je innym na swoich skarpetkach.

Zobacz również:  Czy powinno się pić kawę na czczo?

Materiał i tekstura skarpet do garnituru

Garnitur to nie tylko kolor czy tekstura. To także materiał, z którego został wykonany. Materiał, z którego został wykonany garnitur odgrywa ważną rolę w całokształcie wizerunku, a źle dobrane skarpetki mogą zepsuć Twój unikalny sznyt. Im materiał jest lżejszy, tym cieńsze powinny być skarpetki i na odwrót. Mieszanka bawełny i jedwabiu jest idealna na ciepłe pory roku. Zakładasz czarny, lśniący krawat? Ta kompozycja to będzie idealna pod skarpetki z czystego jedwabiu. W przypadku grubszych zimowych wełnianych garniturów odpowiednie są skarpety z mieszanki bawełny i kaszmiru. Ale nawet one nie powinny przypominać o wakacjach w ośrodku narciarskim.

W kwestii tekstury możesz wybrać dokładnie to, co lubisz – zarówno gładkie skarpetki, jak i modele w prążki będą wyglądać odpowiednio, jeśli wszystkie poprzednie punkty zostaną spełnione. Kiedy mówimy o prążkowanych skarpetach, wciąż mówimy o cienkich opcjach z dodatkiem jedwabiu, a nie o sportowych, białych skarpetkach pod tenisówkami, np. z logo Gucci przy kostce. Zwłaszcza w biznesowych kreacjach logo na skarpetkach, nawet znanych firm jest raczej potwierdzeniem kiczu i nie pomaga w osiągnięciu założonych celów.

Zobacz również:  Jakie jest ryzyko zajścia w ciąże z prezerwatywą?

Białe skarpetki do garnituru? Zapomnij!

Białe skarpetki nie idą w parze z garniturem. Nawet jeżeli jest to garnitur o jasnych odcieniach. Białe skarpetki możesz nosić tylko ze sportową odzieżą! W żadnym wypadku nie należy nosić białych skarpetek do dżinsów, a tym bardziej do spodni garniturowych. To jest prawdziwy brak gustu! Co więcej, dyktatorzy mody, nie polecają ich zakładać do żadnych oficjalnych kreacji, preferując kolorowe lub pastelowe odcienie. Ogólnie rzecz biorąc, letnie białe garnitury nosimy wyłącznie z mokasynami i innymi podobnymi butami, bez skarpetek.

Skarpety do brązowych butów

W swojej kultowej książce Alan Flusser, „Dressing the Man” wygłosił pogląd, iż, skarpetki powinny pasować w pierwszej kolejności do koloru spodni, a nie butów. Buty i skarpetki jako całość są mocno oddzielone od spodni i zatrzymują wzrok u dołu nogawki. Przykładowo, z niebieskim garniturem i czarnymi butami, granatowe skarpetki wyglądają bardziej stylowo niż czarne. Z kolei, z ciemnoszarym garniturem i brązowymi butami, antracytowe skarpetki będą miały bardziej wyróżniający kolor.

Ilość kombinacji jakie oferuje oficjalny ubiór jest naprawdę dowolna. Jeśli chcesz uchodzić za osobę, która zna się na rzeczy to powyższe wskazówki powinny dać Ci pole szerszego spojrzenia na problem doboru skarpetek do garnituru. Dzięki nim wykreujesz swój oryginalny, biznesowy styl. Powodzenia!

Powiązane treści