25 listopada 2022

Jak wybrać opony do Nissana?

W 2021 roku Nissan sprzedał w Europie blisko ćwierć miliona samochodów. Bezkonkurencyjnie zwycięzcą rankingu popularności tej marki okazał się model Qashqai, czyli kompaktowy crossover produkowany przez tego japońskiego producenta od 2006 roku. W ciągu zaledwie 12 miesięcy na kupno tego samochodu zdecydowało się ponad 100 tysięcy europejczyków. Na podium znalazły się także modele Juke oraz nieśmiertelna Micra. A jak sytuacja wygląda w naszym kraju?

Choć w Polsce Nissan w kategorii popularności ustępuje Toyocie, Skodzie czy Renault – samochody te mają swoich wielbicieli, co widać każdego dnia na ulicach. Auta te cenione są za design, niezawodność i innowacyjne technologie. Niezależnie od tego, na który model się zdecydowaliśmy, jeśli chcemy cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą, musimy zadbać o kilka kwestii, które mają ogromne znaczenie w codziennej eksploatacji. Ważną, a może nawet najważniejszą sprawą jest prawidłowy dobór ogumienia.

Rozmiar opon – podstawa bezpieczeństwa

Przed zakupem ogumienia należy sprawdzić, jakie rozmiary opon są zalecane dla modelu samochodu, który posiadamy. Rozmiar ten może różnić się w zależności od generacji pojazdu, a nawet od rodzaju wyposażenia. Przy produkcji Qashqaia wykorzystuje się ogumienie w rozmiarze 215/65 R16 i 215/55 R18, a w przypadku Juke jest to zwykle 215/55 R17. Jeśli chodzi natomiast o Micrę możemy spotkać modele z fabrycznie zamontowanymi oponami w rozmiarze 155/70 R13, 165/70 R14 i 185/65 R15. Podobnie jak inni producenci zalecany rozmiar opony Nissan znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu. Warto zweryfikować tę informację, gdyż montaż ogumienia w nieprawidłowym rozmiarze może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia pojazdu, ale także do groźnego wypadku na drodze.

Zobacz również:  Samochód bez prawa jazdy - czy to możliwe?

Opony Nissan – który model wybrać?

Jeśli chodzi o zimowe opony, Nissan Qashqai powinien być wyposażony w modele spełniające najwyższe parametry bezpieczeństwa. Szkoda, abyśmy doprowadzili do stłuczki przy pierwszych przymrozkach. Ogumieniem, na które warto zwrócić uwagę, jest z pewnością Goodyear UltraGrip Performance +. Opony te notują doskonałe wyniki w niezależnych, europejskich testach bezpieczeństwa. Doskonale nadają się do jazdy zarówno po śniegu, jak i po błocie pośniegowym. W sytuacji, gdy naszym celem zakupowym są opony letnie, warto rozważyć wybór Nokian Tyres Wetproof SUV. Opony tego fińskiego producenta testowane są w surowych, skandynawskich warunkach. Dzięki temu możemy być pewni, że poradzą sobie w zmiennym, środkowoeuropejskim klimacie, niezależnie do tego, po jakim typie nawierzchni najczęściej jeździ nasz Nissan Qashqai. Opony Nokian zapewniają spokój, komfort i bezpieczeństwo niezależnie od warunków atmosferycznych.

Zobacz również:  Jak bezpiecznie ubrać się na crossa?

Co w sytuacji, gdy jesteśmy posiadaczami nieco mniej popularnego modelu Nissana? Jeśli w naszym garażu stoi Nissan Juke, opony, które dobrze się sprawdzą latem to Yokohama BluEarth RV-02. Zimą natomiast warto rozważyć zakup Yokohama WY01. Yokohama od lat współpracuje z topowymi producentami samochodów – nie tylko na rynku japońskim. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości wykonania produktu – będzie to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Jeśli natomiast na co dzień podróżujemy po miejskich uliczkach i naszym celem są opony Nissan Micra, warto rozważyć zakup wysokiej klasy całorocznego ogumienia np. Goodyear Vector 4Seasons G2. Opony te zachowuje się dobrze o każdej porze roku i są odporne na wahania temperatur. To doskonały wybór dla mieszkańców dużych miast, którzy na co dzień wykorzystują samochód do drobnych zakupów i dojazdów do pracy.

Artykuł gościnny

Powiązane treści