Rozjaśnianie włosów przy pomocy tanich farb lub korzystanie z usług oferowanych w średniej jakości salonach fryzjerskich to prosta droga do przesuszonych końcówek i włosów pozbawionych blasku. Istnieje jednak wiele naturalnych substancji, które warto wykorzystać, aby rozjaśnić ciemne włosy w domu. Kto może korzystać z naturalnych rozjaśniaczy i jak to robić, aby uzyskany efekt był spektakularny?
Domowe sposoby na rozjaśnienie ciemnych włosów – rumiankowa płukanka
Płukanka z rumianku to najbezpieczniejszy sposób na rozjaśnienie włosów w domowych warunkach. Jest to jednak metoda, która powinna być praktykowana regularnie. Niezbędna będzie więc cierpliwość i wytrwałość. Jak wykonać taki zabieg?
- 2 lub 3 saszetki należy zalać wrzącą wodą;
- przygotowany napar powinien zostać ostudzony;
- płukanka będzie przygotowana po około 15/20 minutach – w tym czasie, należ umyć włosy ulubionym szamponem;
- kolejny etap to płukanie włosów w misce przez kilkanaście minut.
Rozjaśnianie rumiankiem jest najskuteczniejsze w przypadku posiadaczek włosów rudych i jasnobrązowych.
Czy warto stosować wodę utlenioną w celu rozjaśnienia włosów?
W praktycznie każdym domu znajduje się przynajmniej jedna buteleczka wody utlenionej. Dzięki roztworowi nadtlenku wodoru, można skutecznie rozjaśnić nawet włosy, które naturalnie są ciemne. Należy jednak pamiętać, że jest to substancja, która mocno wysusza. Niezbędne jest więc dokładne zmycie płukanki po około 20 minutach od jej nałożenia. Aby końcówki nie stały się łamliwe, a cała fryzura nie puszyła się nadmiernie, niezbędne jest też zastosowanie dobrej odżywki bezpośrednio po rozjaśnianiu. Choć woda utleniona umożliwia uzyskanie odcienia jaśniejszego nawet o kilka tonów, włosy mogą wydawać się żółte. W takiej sytuacji może okazać się konieczne zastosowanie tonera.
Cytryna i miód – nie tylko na przeziębienie, a również na rozjaśnienie włosów
Cytryna to owoc, który może pomóc rozjaśnić włosy w każdym kolorze. Kwaśne pH soku umożliwia uzyskanie jaśniejszego odcienia, ale należy pamiętać, aby go rozcieńczyć. W przeciwnym razie może okazać się, że włosy po takim zabiegu będą w niezbyt dobrej kondycji. Inny owoc, który może przydać się podczas domowego rozjaśniania ciemnych włosów, to rabarbar. Najlepszą opcją będzie zakup sproszkowanego korzenia i stworzenie z niego maski.
Z jakimi substancjami warto łączyć sok z cytryny, aby osiągnąć najbardziej spektakularne efekty?
- ocet jabłkowy – spray z octem i cytryną nie tylko rozjaśnia, ale również nabłyszcza i wygładza. Warto pamiętać jednak o odpowiednich proporcjach – dwie łyżki octu, na dwie szklanki wody;
- miód – efekt cytryny może zostać zmaksymalizowany poprzez użycie miodu. Maska stworzona z tych dwóch składników może również odżywić strukturę włosa. Najlepsze efekty da taka kuracja w połączeniu z regularnym stosowaniem emolientowej maski.
Chmiel – czy piwo to skuteczny domowy sposób na rozjaśnienie ciemnych włosów?
Bardzo ciemne włosy można rozjaśniać chmielem. Piwo warto wetrzeć w kosmyki i pozostawić na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Można też przygotować płukankę do regularnego stosowania. Chmiel może być substancją, która pomoże w rozjaśnieniu nawet wyjątkowo ciemnych włosów. Najbardziej spektakularne efekty daje w połączeniu z pastą z cynamonu.
Całą paczkę mielonego cynamonu należy połączyć z wodą mineralną. Pasta po nałożeniu na włosy powinna zostać na głowie przez kilka godzin. Warto więc owinąć włosy ręcznikiem na noc, a rano zmyć cynamon i zastosować odżywkę. Jest to sposób, który umożliwia stworzenie estetycznych refleksów, które będą wyglądały doskonale w świetle dziennym.
Kiedy warto skorzystać z domowych sposobów na rozjaśnienie ciemnych włosów?
Przepiękny blond lub świetliste pasemka mogą wyglądać zachwycająco. Warto przetestować domowe sposoby, które często umożliwiają osiągnięcie atrakcyjnego efektu bez konieczności przesuszania włosów chemicznymi substancjami. Kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z domowych sposobów na rozjaśnienie ciemnych włosów?
- Włosy warto rozjaśniać po uprzednim zastosowaniu kuracji odżywiających. Kosmyki powinny być w dobrym stanie – substancje takie jak woda utleniona czy cytryna mogą pogłębić problem z rozdwajającymi się końcówkami czy puszeniem się włosów.
- Najbardziej spektakularne efekty osiągną posiadaczki włosów blond, rudych i jasnobrązowych. Ciemny brąz lub czerń to kolory, które lepiej rozjaśniać w profesjonalnym salonie fryzjerskim – domowe metody mogą po prostu okazać się nieskuteczne.
- Czasem rozjaśnianie włosów domowymi sposobami może także pozytywnie wpływać na ich ogólną kondycję. Decydując się na stosowanie miodu czy rumianku, można liczyć na wzmocnienie struktury włosa.
- Rozjaśnienie ciemnych włosów w domu to bezpieczna opcja dla pań, które jeszcze nie są w pełni przekonane do udania się na wizytę do profesjonalnego fryzjera.