Onycholiza paznokci – jak ją rozpoznać oraz jak wygląda jej leczenie?
Paznokcie są największą ozdobą naszych dłoni. Szczególnie kobiety zwracają uwagę na to, by ich paznokcie były zawsze zadbane, zdrowie i pokryte pięknym manicure. Niemniej jednak paznokcie, choć wydają się nam solidne i trwałe, również mogą być toczone przez różnorodne choroby. Wówczas zmianie może ulec ich struktura oraz kształt, a także mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Jedną z popularnych chorób paznokci jest onycholiza. Tak więc jak rozpoznać tę chorobą, a także jak przebiega leczenie onycholizy?
Choroby paznokci – co to jest onycholiza?
Onycholiza to jedna z chorób paznokci, która tak naprawdę może objąć zarówno paznokcie dłoni jak i paznokcie stóp. W przebiegu tej choroby dochodzi głównie do odwarstwiania się płytki paznokcia od łożyska. Wówczas pomiędzy te dwie warstwy dostaje się powietrze. Co ciekawe problem onycholizy paznokci dotyka obie płcie. Zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą cierpieć na tę chorobą. Jednak z oczywistych przyczyna, jest ona o wiele bardziej dokuczliwa w przypadku pań.
Onycholiza paznokci – jakie są jej przyczyny?
Onycholiza paznokci jest dość skomplikowanym schorzeniem obejmującym płytki paznokcia. Okazuje się, że przyczyny tej choroby mogą mieć dość rozległe podłoże. Zwykle na pierwszym miejscu wyróżnia się skłonności genetyczne, które powoduje dziedziczenie nieprawidłowości w obrębie palców i paznokci. Niemniej jednak przyczyną choroby może być również grzybica paznokci czy też urazy mechaniczne. Często wskazuje się również na zbyt agresywne substancje chemiczne zawarte w lakierach do paznokci.
Jak powstają urazy mechaniczne paznokci prowadzące do rozwoju onycholizy?
Wspomniane zostało, że jedną z przyczyn tego schorzenia są urazy mechaniczne paznokci. Zwykle nasze paznokcie wydają się nam odporne na wszelakie uciski i uszkodzenia, jednak nie do końca tak jest. Okazuje się, że urazy w bardzo prosty sposób powstają nawet niezależnie od naszej woli. W przypadku paznokci stóp wystarczą tak naprawdę zbyt ciasne buty, które wywołają permanentny ucisk na paznokcie. Dodatkowo wskazuje się również na uderzenia, które mogą spowodować odklejenie się płytki paznokcia.
Inne przyczyny powstawania onycholizy paznokci
Urazy mechaniczne czy grzybica oczywiście są najczęstszymi przyczynami występowania onycholizy paznokci. Jednak choroba ta może pojawić się również w przebiegu innych chorób drobnoustrojowych. Pojawia się więc ona w momencie, kiedy borykamy się z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, cukrzycą, nadczynnością tarczycy, niedoborami witamin. W takich sytuacjach onycholiza jest jedynie symptomem dodatkowym. Warto zaznaczyć, że onycholiza może dotknąć również kobiety w ciąży, a także może pojawić się podczas stosowania niektórych antybiotyków.
Onycholiza paznokci – jakie są jej początkowe objawy?
Objawy onycholizy są dość łatwe do zauważenia. Wystarczy przede wszystkim wyraźnie obserwować stan płytki swoich paznokci. Zwykle będzie można zauważyć konkretne zmiany. Będą one miały charakter postępujący i co więcej, w początkowym stadium może być trudno je zauważyć. Pierwsze objawy choroby to przede wszystkim pojawienie się białego zabarwienia, które ciągnie się wzdłuż boku górnej krawędzi płytki paznokcia. Jest to sygnał świadczący o tym, że płytka utraciła kontakt i odkleiła się od łożyska.
Onycholiza paznokci – jakie są jej późniejsze objawy?
W miarę postępowania choroby będzie można zauważyć jej kolejne objawy. Bardzo często uwidaczniają się prześwitujące naczynia krwionośne. To właśnie one odpowiadają za nadanie płytce paznokcia żółtego lub nawet i lekko różowego zabarwienia. Warto jednak zauważyć, że na tym etapie choroby, jeśli nie jest on leczona, może pojawić się również zakażenie. Infekcja doprowadza nawet do tego, że płytka paznokcia może zmienić swój kolor na żółty lub szaro-brązowy. Może wystąpić także łuszczenie się naskórka.
Onycholiza paznkoci – leczenie
Leczenie onycholizy to przede wszystkim aktywne poszukiwanie przyczyn jej powstania. By ją wyleczyć, trzeba przede wszystkim znaleźć źródło problemu. W tym celu konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Jest nim dermatolog lub po prostu podolog. Schorzenia paznokci mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Warto również zaznaczyć, że im pacjent jest starszy, tym dłużej będzie trwało ewentualne leczenie. Skuteczne leczenie onycholizy opiera się przede wszystkim na ochronie paznokci przed czynnikami szkodliwymi. Dodatkowo konieczne jest właściwe oczyszczenie płytki paznokcia, a także jej intensywne odżywienie. Leki na to schorzenie zwykle stosuje się jedynie miejscowo. W przypadku jednak kiedy rozwinie się infekcja, wówczas konieczne staje się wdrożenie antybiotykoterapii. W szczególności kobiety w tym momencie muszą zrezygnować z noszenia manicure i pedicure. Zdrowie paznokci w tym wypadku powinno być kwestią priorytetową.
Onycholiza – jakie są jej rodzaje?
Onycholiza to jednak z tych chorób paznokci, która występuje w kilku rodzajach. Można więc wyróżnić:
- onycholiza polekowa – jak sama nazwa wskazuje w tym wypadku, onycholiza powstała na skutek przyjmowania niektórych leków. Do jej rozwoju przyczyniają się głównie leki na łuszczycę, leki na trądzik, a także niektóre z antybiotyków.
- onycholiza pierwotna – to z kolei schorzenie które pojawia się u osób nadmiernie korzystających z preparatów pielęgnacyjnych do paznokci. Głównie dotyka ona panie, które nie stronią od manicure hybrydowego, akrylowego czy żelowego.
- onycholiza wtórna – jest to z kolei typ choroby paznokci, która pojawia się u osób, które cierpią na zaburzenia związane z tarczycą lub cukrzycą.
Onycholiza – czy można leczyć ją samemu?
Samodzielne leczenie onycholizy nie jest wykluczone. Jak zostało to już wspomniane, powinno ono głównie opierać się na ochronie paznokci. W pierwszej kolejności panie jeśli noszą manicure hybrydowy, czy manicure wykonany zwykłymi kosmetykami, powinny go natychmiast ściągnąć. Dodatkowo warto paznokieć zdezynfekować i zawinąć np. bandażem. W ten sposób będzie można go ochronić przed ewentualnym stłuczeniem i ponownym urazem. Jeśli jednak onycholiza postępuje, a także nie widać oznak tego, że stan paznokci ulega wyraźnej poprawie, konieczna może okazać się wizyta u lekarza specjalisty. W momencie kiedy rozpocznie się infekcja i zakażenie, niezbędne jest wdrożenie znacznie bardziej radykalnych metod jak np. antybiotyki lub leki w postaci sterydów do miejscowego stosowania.
Onycholiza – jak można jej zapobiegać?
Onycholiza paznokci to choroba, której profilaktyka do tej pory wzbudza wiele kontrowersji. Choroby paznokci to grupa chorób, których zapobieganie jest często solidnym wyzwaniem. W przypadku schorzenia jakim jest onycholiza paznokci jedynym sposobem na to, by jej uniknąć jest chronienie płytki paznokcia przed urazami mechanicznymi. Jednak w dalszym ciągu nie da się całkowicie zapobiec onycholizie, która pojawia się w przebiegu innych chorób jak np.: łuszczycy czy też cukrzycy. Jeśli jednak nasze paznokcie są niezwykle wrażliwe i podatne na uszkodzenia, dobrym zabiegiem profilaktycznym może być również zrezygnowanie na czas regeneracji płytki paznokci ze wszystkich rodzajów manicure i chemicznych środków pielęgnacyjnych. Co więcej ciekawym zabiegiem okazuje się również wcieranie w paznokcie olejku z drzewa herbacianego. Wykazuje on działanie przeciwgrzybicze i bakteriobójcze.
Czy onycholiza jest bolesnym schorzeniem?
W przebiegu schorzenia jakim jest onycholiza paznokci, nie jest wykluczone odczuwanie bólu. Zwykle będzie on pojawiał się w momencie kiedy przypadkowo dociśniemy paznokcia lub uderzymy np. o kant drzwi. Co ciekawe, ból paznokci może pojawić się wcześniej niż jakikolwiek inny objaw onycholizy. Wobec tego warto mieć to na uwadze, gdyż poprawnie odczytując pierwsze symptomy, można o wiele skuteczniej rozpoznać nieprawidłowy stan paznokci, a także o wiele wcześniej wdrożyć odpowiednie leczenie. Być może nawet uchroni nas to przed rozwojem infekcji i zakażenia pod płytką paznokci i pozwoli na szybsze wyleczenie tej choroby.