21 października 2022

Projekt rezydencji – gotowy czy na indywidualne zamówienie?

Rezydencją określa się duży i luksusowy dom, którego powierzchnia użytkowa przekracza przynajmniej 200 metrów kwadratowych. Górnej granicy nie sposób wyznaczyć – szczególnie zagraniczne rezydencje mogą mieć metraż o powierzchni kilku tysięcy metrów, czasami składając się z kilku części i tworząc wielki kompleks mieszkalny. W przygotowaniach do budowy rezydencji najważniejszy jest projekt i jego dopasowanie do działki. Przy pracach staje się on swego rodzaju mapą, do której odnoszą się ekipy budowlane i specjaliści. Projekt można stworzyć na dwa sposoby – zamówić u architekta indywidualnie lub wybrać spośród gotowych i dopasować do własnych potrzeb.

Projekt indywidualny – niepowtarzalna rezydencja na miarę potrzeb

Indywidualne zamówienie projektu rezydencji daje ogromne możliwości. Przekazując projektantowi dokładne informacje na temat specyfiki działki i własnych wymagań, można mieć wpływ właściwie na każdy element projektu i stworzyć coś, co od podstaw będzie dopasowane do potrzeb inwestora.

Czasami indywidualny projekt wybierany jest nie tylko ze względu na jego zalety, ale i konieczność. Działki o nietypowych kształtach, w tym między innymi wąskie, mogą wymagać stworzenia od postaw projektu rezydencji, którą będzie można na nich postawić.

Zobacz również:  Dom z prefabrykatów. Na co zwrócić uwagę przy budowie?

Rezydencja to coś więcej niż duży dom. Zazwyczaj kojarzy się z luksusem, bogato dekorowanymi pomieszczeniami lub nowoczesnym minimalistycznym stylem w otwartych i obszernych przestrzeniach. Reprezentatywność takich budynków dobrze widać pod adresem https://new-house.com.pl/rezydencje#budowa-rezydencji. Budując dom, można chcieć zrealizować w nim własne pomysły i wizje. Taka inwestycja sprzyja tworzeniu czegoś architektonicznie wyjątkowego. To kolejny powód, dla którego warto wybrać projekt indywidualny.

Wybór indywidualnie przygotowywanych projektów ma także swoje wady. Jest to rozwiązanie droższe, co dodatkowo potęguje wysoka wartość samych rezydencji i skali opracowywanego projektu. Może także nieco przedłużać wstępne etapy budowy. Architekt musi mieć czas na stworzenie projektu, a później naniesienie ewentualnych zmian po przedstawieniu go inwestorowi.

Gotowe projekty rezydencji – szeroki wybór i możliwość modyfikacji

Mogłoby się wydawać, że wybór projektów gotowych jest ograniczony, jednak powstało i wciąż powstaje ich bardzo wiele. Wymagania inwestora muszą być naprawdę nietypowe, żeby nie znalazł on wśród nich czegoś, co im odpowiada. Często nie ma więc konieczności opłacania indywidualnego zamówienia u architekta, gdy wymarzony balkon, dodatkowa kondygnacja sypialniana, basen za domem, czy przestronny salon z kominkiem znajdują się wśród gotowych propozycji.

Zobacz również:  Wskazówki ogólnobudowlane - beton

Co ważne, gotowe projekty spośród dostępnych na stronie https://new-house.com.pl/rezydencje#gotowe-projekty mogą, a zazwyczaj muszą być w mniejszym lub większym stopniu modyfikowane. Wiąże się to zarówno z oczekiwaniami inwestora, jak i często charakterystyką działki albo obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego określającym cechy dopuszczonej zabudowy. Wybór gotowego projektu nie oznacza więc całkowitego braku wpływu na poszczególne elementy.

Projekt gotowy ze względu na wcześniejsze przygotowanie jest możliwy do użycia właściwie od razu. Czas jego adaptacji do konkretnej działki jest znacznie krótszy niż przygotowanie projektu od zera na indywidualne zamówienie. Jest to także nieco tańsze rozwiązanie, co przy wysokich kosztach budowy rezydencji może mieć znaczenie dla inwestora.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane treści