2 października 2022

Sanatorium – kiedy przychodzi zawiadomienie o wyjeździe ?

Sanatorium – co to takiego?

Sanatorium to obiekt, który znajduje się w lokalizacji uzdrowiskowej łączący walory naturalne, przyrodnicze, oraz rekreacyjne. Wyjazd do sanatorium ma za zadanie poprawić ogólną kondycję zdrowotną pacjenta. Jeśli osoba zainteresowana wyjazdem nie chce pokrywać kosztów pobytu sama, może zawnioskować do Narodowego Funduszu Zdrowia, celem pokrycia części kosztów wyjazdu. Warto wiedzieć, kiedy przychodzi zawiadomienie o wyjeździe do sanatorium, oraz jak sprawdzić kiedy można się go spodziewać.

Kiedy przychodzi zawiadomienie o wyjeździe do sanatorium?

Warto wiedzieć, że w obecnych realiach na zawiadomienie na wyjazd do sanatorium czekać można nawet ponad dwa lata. Na marginesie- skierowanie na badania ważne jest krócej, bo tylko 18 miesięcy. W takiej sytuacji należy drugi raz udać się do lekarza rodzinnego, celem przeprowadzenia ponownych badań kwalifikujących do pobytu w sanatorium. Obecnie trwają zmiany w przepisach, za pomocą których formalności powinny być prostsze. Gdy już badania kontrolne osoba zainteresowana wyjazdem ma za sobą, decyzję odnośnie lokalizacji noclegu podejmuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Przypisuje on również odpowiednie miejsce osobie oczekującej w kolejce. Ostatnim etapem jest opinia lekarza specjalisty medycyny fizykalnej, lub rehabilitanta, na temat wniosku pacjenta. Jeśli proces skończy się pomyślnie, zostaje wysyłane skierowane do sanatorium. Tak jak wyżej zostało napisane, maksymalna ważność dokumentu wynosi półtora roku. Kiedy zatem przychodzi zawiadomienie o wyjeździe do sanatorium? Informacje odnośnie rodzaju leczenia, terminie turnusu, oraz miejsca czasowego pobytu przychodzi listownie nie później niż w ciągu dwóch tygodni przed planowanym wyjazdem. Pamiętaj, aby w momencie przebywania pod innym adresem, zmienić dane kontaktowe w Narodowym Funduszu Zdrowia. Kiedy nie potwierdzisz możliwości przebywania w sanatorium o określonym terminie, kolej zainteresowanego przepada. Wiąże się to z kolejnymi formalnościami, oraz wyjaśnianiem zaistniałej sytuacji.

Zobacz również:  Czy dieta ośmiogodzinna jest skuteczna i przyniesie oczekiwany spadek wagi?

Czy istnieje sposób, dzięki któremu można sprawdzić, kiedy oczekiwać wyjazdu?

Tak. Mianowicie, funkcjonuje strona internetowa : skierowania.nfz.gov.pl, gdzie na podstawie numeru skierowania nadanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia pacjent może uzyskać szczegółowe informacje na temat pobytu w sanatorium. Warto wiedzieć, że informacje na temat skierowania są dostarczane do pacjenta drogą pocztową. Należy użyć numeru tego dokumentu, oraz daty urodzenia osoby wnioskującej, aby szybko i łatwo sprawdzić czy osoba została zakwalifikowana. W momencie kiedy decyzja będzie pozytywna, zainteresowany może również uzyskać informacje na temat:

  • liczby osób oczekujących przed nim
  • nazwy uzdrowiska, a także adresu
  • terminu, oraz miejsca leczenia
  • orientacyjnego czasu oczekiwania

Nie warto więc, marnować całych dni na długie oczekiwania na infolinii. System jest intuicyjny i z niewielką pomocą rodziny, każdy jest w stanie z niego skorzystać.

Zobacz również:  Jak gotować bób i jakie ma zalety dla organizmu?

Powiązane treści