4 października 2022

Trądzik – jego przyczyny i domowe sposoby na walkę z nim

Śmiało można postawić tezę, że nie ma nastolatka, który nie doświadczył niedoskonałości. Co ciekawe, w ostatnim czasie trądzik występuje nie tylko na młodzieńczych twarzach, ale coraz częściej i tych, którzy nastoletnie lata mają dawno za sobą. Nie da się ukryć, że jest to krępujące, frustrujące i mające ogromny wpływ na pewność siebie. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób chce wiedziec, co pomaga na trądzik i jak się go pozbyć.

Możliwe przyczyny krostek na twarzy

Zanim sięgniemy po najcięższy kaliber, zwróćmy uwagę na nasze nawyki. Pozwoli to uniknąć najbardziej popularnych błędów, które są gwarantem powstania nowych pryszczy:

  1. Nieodpowiednia pielęgnacja twarzy – jeśli kompletnie się na tym nie znamy, skorzystajmy z usług specjalisty.
  2. Dieta – może się zdarzyć, że jesteśmy na coś uczuleni lub cierpimy na nietolerancje pokarmowe. Najczęściej na pojawiające się niedoskonałości mają cukier lub nabiał. Najgorsze w tym wypadku jest to, że testy wykrywają tylko alergie pokarmowe. Jedynie dieta eliminacyjna w konsultacji z dietetykiem może pomóc je wykryć.
  3. Problemy hormonalne – w przypadku pojawienia się bolących wyprysków na lini żuchwy, warto udać się do endokrynologa i poprosić o zbadania poziomu hormonów ginekologicznych.
  4. Zanieczyszczenie środowiska.
Zobacz również:  Czy dieta ośmiogodzinna jest skuteczna i przyniesie oczekiwany spadek wagi?

Domowe sposoby na trądzik

Czasem bywa tak, że nie można się obyć bez długotrwałego leczenia dermatologicznego lub wprowadzenia stałych zmian w diecie. Na szczęście zdarzają się też lżejsze przypadki, w których skuteczne okażą się produkty, które znajdziemy w każdej kuchni:

  • aspiryna – wysusza;
  • soda oczyszczona – złuszcza, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie;
  • drożdże – oczyszczają, łagodzą, odżywiają i wzmacniają;
  • cynamon – ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne;
  • aloes – łagodzi podrażnienia;
  • miód – działa antybakteryjnie, łagodząco i przeciwzapalnie.

Aby pozbyć się trądziku, najlepiej stosować je w następujący sposób:

  • produkty sypkie najlepiej wymieszać z odrobiną wody lub hydrolatu i aplikować bezpośrednio na krostki. Pozostawić 10-15 minut i zmyć letnią wodą.
  • produkty płynne można od razu nałożyć na zmiany trądzikowe i zmyć letnią wodą po 15-20 minutach.

Co może wzmacniać trądzik?

  1. Zbyt silne środki myjące – warto przyjrzeć się temu, czym myjemy twarz, skoro robimy to codziennie. Zbyt silny środek w połączeniu z resztą pielęgnacji, będzie wysuszać i zmieniać ph naszej skóry. Aby nie doprowadzić do naruszenia bariery hydrolipidowej, lepiej wybrać delikatnie myjący żel lub piankę.
  2. Niedokładne oczyszczanie – nie chodzi tutaj o siłę tego, czym myjemy twarz. Najlepiej sprawdza się oczyszczanie dwuetapowe, czyli połączenie olejku lub kremu do demakijażu z delikatnym żelem lub pianką myjącą. Ważne jest zachowanie tej konkretnej kolejności, ponieważ tylko w ten sposób uda się pozbyć resztek makijażu i kremu z filtrem. Produkty te, jeśli nie zostaną odpowiednio zmyte, zostawią na twarzy film, który będzie zapychał cerę.
  3. Zbyt rzadko wymieniany ręcznik – najlepiej wybrać osobny ręcznik do wycierania twarzy i wymieniać go codziennie. Wystarczy zaopatrzyć się w większą ilość mini ręczniczków i prać je wszystkie raz na tydzień.
  4. Zbyt rzadko wymieniana poszewka na poduszkę – zaleca się wymieniać poszewkę raz na tydzień.
Zobacz również:  Jakie są skuteczne, domowe sposoby na rozjaśnienie ciemnych włosów?

Jeśli powyższe sposoby nie przyniosą efektu, może to oznaczać, że problem leży gdzieś indziej. W takim wypadku, aby pozbyć się trądziku, warto skorzystać z porady kosmetologa, dermatologa czy internisty. Niestety nie da się zagwarantować, że dany sposób na trądzik będzie skuteczny. Z nim niestety nic nie jest pewne i można liczyć jedynie na łut szczęścia.

Powiązane treści