26 sierpnia 2024

Wypełniacze do paczek – plastikowe czy papierowe?

Postępujące zmiany klimatyczne wymusiły na nas bardzo wiele decyzji związanych z ochroną środowiska naturalnego. Jest to istotne zarówno z powodu nowych regulacji Unii Europejskiej, jak i z punktu widzenia konsumenta, który coraz chętniej korzysta z usług firm dbających o ekologię. Dlaczego wypełniacze papierowe do paczek wypierają tworzywa sztuczne?

Wypełniacze do paczek – bycie EKO się opłaca

Gwałtowny rozwój e-commerce w wyniku pandemii oraz rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawiają, że konsumenci mają ogromne możliwości wyboru. To wymaga od przedsiębiorców zadbania o konkurencyjność swoich usług i zaoferowania najwyższego standardu obsługi. Jednym z aspektów jest właśnie ekologia i materiały stosowane podczas wysyłki.

Klienci już dawno przestali zgadzać się na produkty opakowane w kilometry folii bąbelkowej czy niewielkie opakowania zapakowane w ogromne kartony pełne wypełniacza. Zarówno stosowanie sztucznych wypełniaczy do paczek, jak i overpackaging przeszły do lamusa. Dla wielu konsumentów styczność z takimi praktykami oznacza zakończenie współpracy z daną firmą. Istnieje również ryzyko, że firma zyska zły PR przez pocztę pantoflową, gdy klient podzieli się swoim doświadczeniem konsumenckim w mediach społecznościowych.

Zobacz również:  Jak założyć firmę? Wskazówki dla początkującego przedsiębiorcy

Wypełniacze papierowe pochodzą z natury i do niej wracają. Wybierając ekologiczne wypełniacze do paczek, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada odpowiednią certyfikację, która gwarantuje, że materiał został pozyskany ze zrównoważonych źródeł. Dzięki temu można mieć pewność, że producent zrobił wszystko, by zminimalizować swój wpływ na środowisko naturalne.

Wypełniacz do kartonów wysyłkowych – recykling

Kolejna przewaga papierowych wypełniaczy do przesyłek tkwi w możliwościach recyklingowych. Choć zarówno tworzywa sztuczne, jak i papier nadają się do recyklingu, badania pokazują,że zaledwie 8,5% odpadów plastikowych trafia do ponownego przetworzenia. W praktyce oznacza to, że znaczna większość plastikowych odpadów trafia na wysypiska śmieci lub ulega rozkładowi w innych miejscach.

Proces rozkładu folii i plastiku powoduje wydzielanie szkodliwych substancji, które zanieczyszczają glebę, wody gruntowe, a także morza i oceany. Obecnie coraz więcej mówi się o zagrożeniach, jakie niesie za sobą mikroplastik. Niestety, społeczeństwo zorientowało się zbyt późno — niewielkie cząsteczki plastiku są już dosłownie wszędzie. Także w wodzie pitnej, żywności, a nawet w organizmach ludzkich czy zwierzęcych. Jedynym sposobem, by to zmienić, jest jak największe ograniczenie produkcji materiałów sztucznych i odpowiedni recykling.

Zobacz również:  Na jakie metody płacenia powinny postawić dzisiaj start-upy?

Papier do wypełniania paczek jest równie skuteczny, a często nawet skuteczniejsze niż folia bąbelkowa jeśli chodzi o zabezpieczenie zawartości przesyłki przed uszkodzeniem w wyniku wstrząsów. Co więcej, może ulec ponownemu przetworzeniu nawet do siedmiu razy. Oznacza to, że jeden arkusz papieru może być kilkukrotnie recyklingowany, zanim zakończy swój cykl życia i ulegnie biodegradacji.

Wydajność i ekonomia

Nie wystarczy po prostu przerzucić się na papier, by być bardziej EKO. Warto również zweryfikować cały proces pakowania produktów. Pomoże to znaleźć słabe punkty, lepiej zabezpieczyć przesyłki oraz zaoszczędzić pieniądze. W przypadku firm, które każdego dnia wysyłają większe ilości przesyłek, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z gotowych PAK-systemów, które nie tylko przyspieszą cały proces, ale również znacznie ograniczą ilość zużytych wypełniaczy, przy jednoczesnym zapewnieniu prawidłowej ochrony zawartości.

Artykuł zewnętrzny.

semgence

Powiązane treści