7 września 2022

Bostonka u dorosłych – jak długo zaraża i czym jest ta choroba?

Bostonka, wirus bostonki lub też choroba bostońska to określenia jednej i tej samej choroby, która zdecydowanie najczęściej występuje u bardzo małych dzieci. Może się jednak zdarzyć, że infekcja przydarzy się dziecku nieco starszemu, a nawet osobie dorosłej, tym bardziej, że jest to choroba zakaźna. Tym łatwiej o infekcje jeśli w domu jest już jakaś osoba chora. Jak rozpoznać wirus, czym się charakteryzuje bostonka u dorosłych i jak długo zaraża? 

Objawy choroby bostońskiej

W pierwszym, najbardziej początkowym stadium choroby bostonka daje objawy dość niespecyficzne, które mogą być oznaką różnych chorób. Charakterystyczne zmiany w jamie ustnej pojawiają się dopiero później, a następnie mamy do czynienia z wysypką, która już bardzo mocno sugeruje rodzaj choroby. W szczególności warto więc zwrócić uwagę na takie objawy jak:

  • Pojawiający się ból gardła. W miarę rozwoju choroby występują trudności w przełykaniu.
  • Gorączka trwająca około dwie doby, która oscyluje w granicach 38-39⁰C.
  • Brak apetytu, apatia, zmęczenie, pogorszenie nastroju i samopoczucia, znaczny spadek formy. 
  • Pojawianie się pęcherzyków na łukach podniebiennych, które mają czerwonawe zabarwienie. Zazwyczaj pęcherzyki można zaobserwować w momencie ustępowania gorączki. Mogą one pękać zostawiając ranki, które swoim wyglądem mogą odrobinę przypominać afty.
  • Pojawianie się wysypki na skórze. Może ona obejmować dłonie, kolana, łokcie, pośladki czy też podeszwy stóp. Plamy są najczęściej czerwone, mogą również pojawić się pęcherze, które pękając mogą powodować owrzodzenia skóry charakterystyczne dla choroby takiej jak bostonka u dorosłych i dzieci. Jak długo zaraża się innych tą chorobą? Warto to wiedzieć, aby móc ograniczyć kontakty z domownikami oraz wychodzenie z domu. Najlepiej ograniczyć przebywanie w dużych skupiskach ludzi.
Zobacz również:  RDW CV - wysokie, niskie - jaka jest norma? Jak interpretować wynik?

Warto także mieć na uwadze ewentualne powikłania!

Nie każdy o tym wie, ale w konsekwencji bostonki mogą pojawić się takie powikłania jak odwodnienie czy utrata wagi, ale też problemy skórne spowodowane poprzez nadkażenia skóry w miejscach występowania i pękania pęcherzy. Nasilony świąd i rozdrapywanie ran w znacznym stopniu się do tego przyczynia. Wiedząc już, że jesteśmy chorzy powinniśmy w szczególny sposób o siebie zadbać. Najczęściej bostonka trwa od około tygodnia czasu do 10 dni w zależności od przebiegu- tego czy jest łagodny czy ciężki.

Bostonka u dorosłych jak długo zaraża?

Przyjmuje się, że okres wylęgania się choroby to do około 5 dni od zakażenia. W początkowej fazie choroby możemy jeszcze nie wiedzieć, co nam jest, gdyż najbardziej charakterystyczny objaw wysypki pojawia się w 2-3 dniu choroby. Najbezpieczniej jest przyjąć, że ryzyko zarażenia innych osób znika w momencie, kiedy zanikną wszystkie zmiany, które bostonka wywołała. Pomimo tego, wirus bostonki może znajdować się w kale osoby zarażonej nawet do 10 dni od momentu zakażenia, a w drogach oddechowych i w jamie ustnej nawet do miesiąca czasu.

Choroba brudnych rąk?

Bardzo często można się spotkać ze stwierdzeniem, że bostonka jest chorobą brudnych rąk, co w praktyce oznacza, że można się nią zarazić poprzez niedostateczny poziom higieny. Od razu też nasuwa się najlepsza profilaktyka przed zarażeniem tym wirusem. Bostonką można się zarazić poprzez kontakt z wydzielinami dróg oddechowych, ale też przy niedostatecznej higienie przy korzystaniu z toalety. Wirusy mogą się przenosić w fekaliach, a także poprzez dotykanie tych samych przedmiotów, co osoba chora. Najbardziej oczywistym sposobem zarażania się jest bezpośrednie dotykanie pęcherzów na skórze osoby chorej, w których znajduje się swoisty płyn wraz z komórkami wirusowymi.

Zobacz również:  Czy sok z cytryny pomaga na zgagę?

Bostonka – dostępne metody zwalczania choroby

Dobrą wiadomością jest fakt, że niezależnie od wdrożonego leczenia- choroba w końcu sama ustępuje. Tym samym zalicza się ją do chorób samoograniczających się. Z tego też względu leczenie tej choroby wirusowej raczej ogniskuje się na łagodzeniu jej objawów:

  • Podawane są środki, które walczą ze stanem zapalnym w organizmie i zbijają wysoką temperaturę, a więc paracetamol czy ibuprofen.
  • Można stosować roztwór wodny pioktaniny lub oktenidynę do przemywania pojawiających się na skórze owrzodzeń. Szalenie ważne jest, aby dbać o higienę miejsc, w których pojawia się wysypka.
  • Rozdrapywanie może powodować rozlewanie się wysypki na nowe połacie skóry. Zaleca się więc maści zmniejszające uczucie świądu oraz takie, które mają działanie znieczulające. Oczywiście, takie preparaty sprawiają też, że choroba staje się znacznie bardziej znośna.
  • Warto kontrolować poziom nawodnienia organizmu, a także pomimo braku apetytu – kontynuować zdrową, zrównoważoną dietę wzmacniającą organizm. W przypadku dużych problemów w jamie ustnej zaleca się dietę o bardziej płynnej formie.

Powiązane treści