Zgaga to rzecz z którą każdy z nas spotyka się przynajmniej raz na jakiś czas. Nie ulega wątpliwości że nie jest to przyjemne doświadczenie. Co jednak zrobić, jeżeli zgaga nas dopadnie oraz jak się jej skutecznie pozbyć? Żeby to zrozumieć należy się najpierw dowiedzieć jak powstaje zgaga.
Jak powstaje zgaga?
Możemy się spotkać z opiniami że sok z cytryny pomaga na zgagę, czy jest to prawda?Zgaga powstaje kiedy odczyn kwasowy (pH) w naszym żołądku zbytnio wzrasta, co może być powodem wytwarzania przez nasz układ pokarmowy zbytniej ilości kwasów trawiennych. Zgagi możemy więc doświadczyć np. po spożyciu ciężkiego i tłustego posiłku, z którym nasz żołądek nie może sobie poradzić. Standardowo pH w naszym żołądku waha się 1-2,5. Kiedy ta wartość zbytnio odbiegnie od normy możemy mieć do czynienia ze zgagą. Co jeszcze jednak ją powoduje? Innymi czynnikami które mogą wywołać podwyższenie produkcji kwasów trawiennych mogą być: stres, używki takie jak alkohol, jedzenie w pozycji półsiedzącej lub leżącej, nadwaga, nieregularne posiłki, duża ilość przypraw czy mocno przetworzona żywność.
Czy dobrze jest stosować sok z cytryny na zgagę?
Jak już wspomniałem zgaga jest wywoływana przez zbyt duży odczyn kwasowy w żołądku lub nadmierną produkcję kwasów trawiennych. Czy sok z cytryny pomaga na zgagę? Standardowo pH soku z cytryny waha się w okolicy 2,5. Wypicie więc czystego soku z cytryny lub rozcieńczonego z wodą może raczej zaszkodzić sprawie niż jej pomóc. Co jednak w takim wypadku warto stosować na zgagę jeżeli nie sok z cytryny?
Co warto stosować na zgagę?
W celu zneutralizowania zbyt kwasowego odczynu kwasów żołądkowych należy przyjąć substancję o odczynie obojętnym lub zasadowym. Najlepiej tutaj sprawdzi się przez swój mocno zasadowy odczyn soda oczyszczona, której pH wynosi 8,1. Przyjmowanie jej może się jednak okazać nieco problematyczne dla niektórych ze względu na formę drobnego proszku. Ciekawym sposobem może okazać się wsypanie około dwóch łyżeczek sody oczyszczonej do szklanki, wlanie wody mineralnej, energiczne zamieszanie żeby soda się jak najlepiej wymieszała z wodą oraz szybkie wypicie. Innym sposobem może myć wsypanie sody prosto do buzi, a następnie popicie jej wodą. Może być to jednak problematyczne przez wcześniej wspomnianą formę sody. Co innego można więc zastosować na zgagę? W myśl zasady że lepiej zapobiegać niż leczyć proponują najpierw znaczne ograniczenie lub wyeliminowanie czynników mogących wpłynąć na powstawanie zgagi wymienionych wcześniej. Jeżeli jednak zgaga już wystąpiła możemy posłużyć się takimi rzeczami jak: napar z mięty lub rumianku, banan, kisiel, lub łyżeczkę musztardy dobrej jakości która posiada odczyn zasadowy. Jeżeli żadne z tych rzeczy nie przynosi skutków, warto poszukać innych rzeczy które mają odczyn zasadowy.