Jednym z najbardziej popularnych badań, dzięki którym można wykryć największą ilość chorób oraz dolegliwości jest badanie krwi. Bardzo często jest jednak tak, że nie może być ono prawidłowo wykonane, ponieważ pacjent nie zastosował się, do jakich wytycznych powinien przestrzegać. Wielu ludzi nie wie, co tak naprawdę może jeść, a czego nie przed takim zabiegiem. Oczywiście przed samym zabiegiem powinniśmy być na czczo, jednak dzień przed także powinniśmy zastosować odpowiednią dietę. W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, czego nie wolno jeść przed pobraniem krwi.
Czego powinniśmy się wystrzegać dzień przed pobraniem krwi?
Dzień przed zabiegiem pobrania krwi powinniśmy jeść bardzo delikatne potrawy, które będą przede wszystkim niskokaloryczne oraz nie zawierały zbyt dużej ilości cukru. Dodatkowo powinniśmy zrezygnować z produktów, które bogate są w duże ilości tłuszczu. Wszystko przez to, że takie produkty zwiększą w naszym organizmie stężenie trójglicerydów (inaczej zwanych TG) w naszej krwi. Powiększenie TG w naszej krwi sprawi, pewnego rodzaju wysokie zmętnienie naszej surowicy/osocza i przez to wiele badań jest praktycznie niemożliwych do wykonania. Warto jednak pamiętać także o tym, iż dieta uboga w białko jest także złym pomysłem i może nam zakłamać wyniki naszych badań.
Jakie napoje możemy spożywać przed i w dniu pobierania krwi?
Jeśli chodzi o napoje, to najbezpieczniejszym wyborem w dniu pobierania krwi jest spożycie wody. Jednak też nie powinniśmy pić zbyt dużo (maksymalnie jedna szklanka płynu przed badaniem). Nie powinniśmy spożywać kawy czy też herbaty w dniu badania, ponieważ substancje zawarte w tego rodzaju napojach mogą sprawić, że będziemy mieli nieprawdziwy wynik, jeśli chodzi o glukozę, czy elektrolity. Warto, więc zrezygnować z kawy/herbaty, także w przed dzień badania, wtedy otrzymamy najbardziej wiarygodny wynik jak to tylko możliwe.
Papierosy i alkohol a pobranie krwi
Jeśli chcemy, aby nasze wyniki były wiarygodne i niezakłamane nie powinniśmy spożywać alkoholu minimum trzy dni przed badaniem. Wszystko przez to, że alkohol powoduje zafałszowanie wielu parametrów między innymi wątrobowych. Przez co u ludzi z niedokrwistością mogą pojawić się zbyt mocno zawyżone wyniki. Natomiast jeśli chodzi o palenie papierosów, to nie powinniśmy palić w dniu przeprowadzeniu zabiegu. Wszystko przez to, że jeden dymek może podnieść poziom adrenaliny oraz kortyzolu, przez co wyniki mogą być także zafałszowane.