2 listopada 2022

Czosnek na szum w uszach, czy to działa?

Uciążliwe szumy w uszach, to dolegliwość bardzo uciążliwa, często wiąże się z osłabieniem słuchu. Chory odczuwa w uchu dzwonienie, szum, buczenie, świst czy huczenie. Czosnek na szum w uszach to znana, naturalna i skuteczna metoda, pozwala ulżyć, czy wręcz wyleczyć osobę cierpiącą na tę dolegliwość. Sprawdza się od wielu dziesiątek, jeśli nawet nie setek lat. Czosnek ma tak dużo prozdrowotnych właściwości, że jest nazywany naturalnym antybiotykiem. Stosowanie czosnku, nie wiąże się z żadnymi ubocznymi skutkami, na które jesteśmy narażeni przy przyjmowaniu antybiotyków, dzisiaj tak powszechnie nam przepisywanymi.

Czosnek na szum w uszach, przyczyny

Nie odkryto do tej pory jednoznacznej przyczyny szumów usznych, z którą zmaga się wiele osób. Mogą być one następstwem niekorzystnych czynników zewnętrznych, ale też wewnętrznych. Zakłada się, że do występowania uciążliwych szumów usznych może przyczynić się zalegająca woskowina w przewodzie słuchowym, zapalenie ucha środkowego, choroba ucha wewnętrznego czy otoskleroza. Ponadto stwierdzono, że w wielu przypadkach szumy uszne, występują u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków, miażdżycę czy patologie zakrzepowo-zatorowe. Także choroby trzustki, tarczycy i gruczołów płciowych mają wpływ na występujące szumy uszne. Przeziębienia, grypy, układ pokarmowy z problemami, czy układ oddechowy zainfekowany bakteryjnie, nie są naszymi sprzymierzeńcami, podczas przewlekłych szumów usznych.

Czynniki zewnętrzne, także mogą przyczynić się do choroby, która powoduje szumy uszne. Wywołają lub mogą je wywołać urazy kości skroniowej, stosowanie antybiotyków, oddziaływanie niektórych chemicznych odczynników, czy długotrwałe przebywanie w nadmiernym hałasie.

Czosnek na szum w uszach, leczenie

Leczenie szumów usznych jest niestety trudne i czasochłonne. Nie znamy konkretnej przyczyny ich powstawania, więc leczyć dolegliwość musimy kompleksowo. Często szumom usznym, towarzyszą infekcje ucha środkowego, przewiane ucho czy zapalenie ucha. Czosnek, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwbólowe i przeciwwirusowe, jest idealnym remedium na te dolegliwości. Działa naturalnie i kompleksowo na wszystkie rodzaje szumów usznych. Jest środkiem bezpiecznym, pomaga w łagodzeniu bólów głowy, obrzęków czy gorączki.

Zobacz również:  Czy lody na ból gardła to dobry pomysł?

Są dwa sposoby stosowania czosnku, które znacząco łagodzą szumy uszne. Możemy ząbek czosnku w całości włożyć do ucha, lub zaaplikować go w postaci oleju czosnkowego.

Pewną ulgę, możemy odczuć, stosując gimnastykę kręgosłupa, czy wszelkiego rodzaju aktywność, która odwróci uwagę chorego od problemu. Poleca się też zasypianie przy włączonym radiu, szumy uszne nie będą tak dokuczliwe.

Pamiętajmy też, że regularne spożywanie czosnku, znacznie wzmocni nasz układ odpornościowy. Ma to duży wpływ, niebagatelny dla osób, które doświadczają szumów usznych, właśnie dzięki niesamowitym właściwościom czosnku. Bogaty jest w witaminę C, mangan, selen czy witaminy z grupy B.

Osobom, które niezbyt dobrze tolerują zwykły czosnek, sugerujemy, by spożywali czosnek niedźwiedzi. Ma on dużo delikatniejszy smak, a właściwości prozdrowotne bardzo zbliżone do tego pierwszego.

Czosnek na szum w uszach, dwie metody leczenia szumów

Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym, czosnek jest znakomitym środkiem w leczeniu szumu w uszach. Oto dwa sposoby stosowania czosnku.

Cały ząbek czosnku

Prosta metoda, skuteczna, niezalecana dla małych dzieci. Do zastosowania będzie potrzeba:

  • obrany ząbek czosnku – trzeba uważać by nie był za mały,
  • gazę,
  • ciepły ręcznik.
Zobacz również:  Domowe sposoby na hemoroidy — jakich warto spróbować?

Ząbek czosnku obieramy z łupiny, odcinamy jeden z jego końców i zawijamy w gazę. Stroną odciętą umieszczamy w uchu i okładamy ciepłym ręcznikiem. Kurację przeprowadzamy od 2 do 3 godzin lub do ustąpienia bólu ucha.

Olej czosnkowy

Można go zakupić w prawie każdym sklepie zielarskim, ale w miarę łatwo przyrządzimy go w domu. Potrzebować do tego będziemy:

  • ząbek obranego czosnku – 1 sztuka dużego lub 2 małego,
  • oliwę z oliwek – 4 łyżki,
  • nieduża patelnia,
  • słoik z zakrętką,
  • bawełnianą ściereczkę,
  • filtr do kawy,
  • zakrapiacz.

Czosnek siekamy, a jeszcze lepiej miażdżymy, przekładamy z oliwą do zimnej patelni i podgrzewamy. Patelnię zdejmujemy z ognia i studzimy. Przelewamy do słoika, odcedzając przez filtr.

Osoba, która odczuwa szumy uszne, powinna położyć się na boku. Aplikujemy jej trzy krople oleju czosnkowego do jednego ucha. Ściereczkę bawełnianą umieszczamy tak, by zapobiec wyciekowi oleju. W takiej pozycji należy leżeć około 15 minut.

Inną metodą, gdy nie posiadamy zakrapiacza, jest namoczenie kawałka ściereczki bawełnianej olejem czosnkowym. Wkładamy namoczony fragment do ucha, pozwalając na swobodne skapywanie oleju.

Jak widać z powyższych opisów, czosnek dzięki swoim niesamowitym właściwościom, ma zbawienne działanie na nasze dolegliwości. Domowe leczenie czosnkiem szumu usznego, zapalenia ucha, bólu ucha czy leczenie infekcji ucha, daje bardzo dobre rezultaty. Jednak jak z każdą inną chorobą, jeśli te niedogodności nie ustępują przez dłuższy czas, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem, w tym przypadku laryngologiem. Odczuwane dolegliwości mogą mieć zupełnie inne podłoże. Nigdy nie należy eksperymentować z własnym zdrowiem.

Powiązane treści