25 listopada 2022

Domowe sposoby na hemoroidy — jakich warto spróbować?

Choroba hemoroidalna, nazywana potocznie hemoroidami to nieprzyjemna przypadłość zdrowotna, która dotyka niemal co drugiego dorosłego Polaka. Dolegliwość ta niesie za sobą nieprzyjemne objawy i duży dyskomfort, dlatego coraz więcej osób poszukuje skutecznych  sposobów na domowe leczenie hemoroidów pozwalające na zmniejszenie uciążliwych objawów oraz usprawnienie codziennego funkcjonowania. Czym jest choroba hemoroidalna i jakie są jej najczęstsze objawy? Co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły przy pomocy domowych sposobów? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Czym jest choroba hemoroidalna?

Choroba hemoroidalna, nazywana hemoroidami to zjawisko chorobowe polegające na powiększeniu się guzków krwawniczych, czyli naczyń żylnych umiejscowionych w odbycie odpowiedzialnych za jego uszczelnianie oraz kontrolowanie oddawania stolca i gazów. Nabrzmienie guzków krwawniczych najczęściej jest spowodowane przewlekłymi zaparciami, ciążą, siedzącym trybem życia czy uprawianiem niektórych sportów, a obecność tego zjawiska chorobowego przekłada się na powstawanie stanu zapalnego — prowadzi to do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, które w znaczący sposób utrudniają codzienne funkcjonowanie,.

Hemoroidy — jakie są ich objawy?

Choroba hemoroidalna, czyli  powiększenie guzków krwawniczych to zjawisko chorobowe będące wynikiem wzrostu ciśnienia żylnego i zastoju w odbytniczych splotach żylnych. O problemach z powiększonymi hemoroidami świadczą bardzo charakterystyczne objawy, wśród których można wyróżnić:

 • uczucie świądu, bólu i dyskomfortu w okolicach odbytu,
 • krwawienie odbytu,
 • obecność śluzu w stolcu,
 • uczucie niecałkowitego wypróżnienia,
 • wyczuwalny guzek lub kilka guzków zlokalizowanych w okolicach odbytu,
 • anemia.

Domowe sposoby na hemoroidy

Hemoroidy rozwijają się w wolnym tempie, co w przypadku szybkiego wykrycia tego zjawiska chorobowego, stwarza duże szanse na uniknięcie zabiegu chirurgicznego. Pomocne w walce z nieprzyjemnymi objawami tej choroby, okazują się domowe sposoby na hemoroidy polegające w głównej mierze na łagodzeniu objawów — naturalne sposoby okazują się niezwykle skuteczne w przypadku wcześnie wykrytej choroby hemoroidalnej i często pozwalają uniknąć przeprowadzania zabiegu chirurgicznego. Z kolei w przypadku zaawansowanych stadiów, domowe sposoby na hemoroidy wspomagają ich leczenie i pozwalają szybciej wrócić do normalnego funkcjonowania.

Zobacz również:  Wpływ sauny na zdrowie oraz podczas przeziębienia

Jakie domowe sposoby na hemoroidy warto przetestować?

W przypadku zauważenia u siebie pierwszych objawów hemoroidów, takich jak świąd i pieczenie wokół odbytu czy problemów z uczuciem niecałkowitego wypróżnienia, warto postawić na domowe sposoby na hemoroidy. Ich zastosowanie może uchronić nas bowiem przed koniecznością poddania się specjalistycznemu zabiegowi czy operacji hemoroidów w przyszłości. Przedstawiamy domowe sposoby na hemoroidy, które pozwalają na zmniejszenie bólu i dyskomfortu związanego z występowaniem tej choroby.

Właściwa higiena odbytu

Odpowiednia higiena okolic odbytu pozwala na zapobieganie stanom zapalnym skóry i błony śluzowej, a także zmniejszenie bólu i łagodzenia występujących podrażnień. Chcąc zadbać o higienę tego obszaru, warto po każdym wypróżnieniu zadbać o jego mycie ciepłą wodą, bez mydła oraz osuszenie okolic odbytu przy pomocy papierowego ręcznika. W celu uniknięcia niepotrzebnych podrażnień, można także zwrócić uwagę na stosowanie delikatnych papierów toaletowy czy nawilżonych chusteczek.

Nasiadówki

Skutecznym sposobem, na zmniejszenie objawów towarzyszących chorobie hemoroidalnej jest stosowanie 10-minutowych nasiadówek. Powinny odbywać się w one w ciepłej wodzie z dodatkiem naparu przygotowanego  z rumianku, kory dębu, oczaru wirginijskiego czy nadmanganianu potasu.

Okłady

Popularną metodą leczenia dolegliwości związanych z chorobą hemoroidalną jest stosowanie kompresów nasączonych wywarem z kory dęby czy oczaru wirginijskiego oraz okładów z kostek lodu, które pozwalają na poczucie znacznego złagodzenia bólu i podrażnień. Innym sposobem na hemoroidy jest także przykładanie kompresów nasączonych sokiem z ugotowanej cebuli z dodatkiem kilku łyżeczek oliwy —  działają one na łagodząca i przeciwbakteryjnie.

Ciepłe kąpiele

Ulgę w walce z hemoroidami przynoszą ciepłe kąpiele z dodatkiem olejku lawendowego, rozmarynowego czy jałowcowego. Działają one na przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo, a także pozwalają na zmniejszenie występującego w okolicach odbytu obrzęku.

Zobacz również:  Czy dieta ośmiogodzinna jest skuteczna i przyniesie oczekiwany spadek wagi?

Maści, żele i czopki

Wiele osób zastanawia się, co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły (Więcej przeczytasz w tym artykule: https://republikawiedzy.pl/hemoroidy-jak-pozbyc-sie-bolu-i-dyskomfortu/). Domowym sposobem na hemoroidy są preparaty do miejscowego stosowania, takie jak maści, żele i czopki. Stanowią one skuteczny sposób na zmniejszenie bólu, występującego obrzęku i łagodzenia innych dolegliwości  związanych z chorobą hemoroidalną, a także działają przeciwbakteryjnie oraz opóźniają rozwój występujących guzów i zwalczają stan zapalny.

Prawidłowa dieta

Podstawowym sposobem na leczenie hemoroidów jest zastosowanie odpowiedniej diety, która powinna być bogata w błonnik pokarmowy. Wśród zalecanych produktów spożywczych można wyróżnić:

 • pełnoziarniste pieczywo,
 • ryż brązowy,
 • kasze gruboziarniste,
 • otręby,
 • nasiona roślin strączkowych,
 • jogurty, kefiry i maślanki,
 • świeże owoce i warzywa,
 • suszone owoce.

Warto także pamiętać o piciu minimum 2 litrów niegazowanej wody w trakcie każdego dnia.

Aktywność fizyczna

Walka z hemoroidami, wiąże się także z odpowiednim podejściem do aktywności fizycznej. Osoby zmagające się z hemoroidami powinny zrezygnować z wymagających aktywności, takich jak podnoszenie ciężarów czy jazda jeździecka. Wskazane w ich przypadku są spacery, bieganie, pływanie czy gimnastyka — regularne ćwiczenia na hemoroidy wpływają pozytywnie na cały organizm oraz zapobiegają zaparciom, które są jedną z głównym przyczyn hemoroidów.

Domowe sposoby na hemoroidy, takie jak nasiadówki, okłady, ciepłe kąpiele czy zadbanie o właściwą higienę odbytu wykazują dużą skuteczność w walce z tym zjawiskiem chorobowy. Ich wdrożenie przy pierwszych objawach choroby, pozwala na całkowite uporanie się z tym nieprzyjemnym problemem oraz uniknięcie zabiegów chirurgicznych czy operacji. W przypadku, kiedy przedstawione sposoby zostaną wdrożone zbyt późno, warto w dalszym ciągu je stosować i wspomagać w ten sposób organizm podczas przeprowadzanej kuracji.

Artykuł gościnny

Powiązane treści