30 października 2022

Czy lody na ból gardła to dobry pomysł?

Pieczenie, pieczenie lub swędzenie gardła? Objawy podrażnienia, które zakłócają codzienną rutynę, często można złagodzić za pomocą domowych środków zaradczych. Czy lody na ból gardła to dobry pomyslł? Poznaj najlepsze sposoby leczenia bólu gardła w kuchni i dowiedz się, z jakimi dolegliwościami może być związana choroba.

Domowe sposoby na ból gardła

Domowe środki na ból gardła mogą pomóc złagodzić wczesne objawy zapalenia gardła. W domu można zwilżyć i przepłukać gardło naparami przeciwzapalnymi i płynami do płukania ust, które mogą również zmniejszyć obrzęk i ból. Dobrze sprawdzają się tu zioła takie jak tymianek, szałwia czy rumianek i soda. Sprawdź, jak skutecznie walczyć z bólem gardła w domu i w jakich przypadkach domowe środki zaradcze mogą okazać się niewystarczające i konieczna jest interwencja medyczna.

Mięta pieprzowa na ból gardła

Mięta pieprzowa jest jednym z najpopularniejszych ziół uważanych za lecznicze. Napary z mięty pieprzowej są dostępne do inhalacji – są szczególnie pomocne przy zapaleniu oskrzeli i gardła. Napar nadaje się również do płukania gardła w okresach zapalenia. Mięta pieprzowa może rozrzedzać śluz w górnych drogach oddechowych podczas przeziębienia, ułatwiając kaszel.

Miód na ból gardła

Od wielu lat miód uważany jest za naszego sprzymierzeńca w walce z chorobami i infekcjami. Szczególnie polecany na ból gardła. Nasze babcie i prababki znały już to lekarstwo, a my możemy tylko kontynuować tradycję, bo miód ma wiele właściwości leczniczych. Wykazano, że miód z gardła jest skuteczny, głównie ze względu na jego właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Z łatwością radzi sobie z infekcjami, także w przypadku gardła. Miód jest również gęsty, więc pokrywa błony śluzowe. Infekcjom gardła często towarzyszy ból, drapanie i pieczenie. Właściwości miodu pozwalają mu działać jako naturalny środek znieczulający, dlatego miód zapewnia szybką ulgę w bólu. Zawarte w miodzie substancje przeciwbakteryjne i przeciwzapalne skutecznie neutralizują wpływ drobnoustrojów, dzięki czemu nie tylko łagodzą ból, ale także pomagają w szybszym powrocie do zdrowia. Miód pozwoli również nieznacznie zmniejszyć obrzęk spowodowany bólem i pomoże usunąć wszelkie wydzieliny z dróg oddechowych.

Zobacz również:  Jak walczyć z bólem kręgosłupa lędźwiowego?

Tymianek na ból gardła

Zarówno tymianek, jak i podbiał mają właściwości antybakteryjne i odkażające, dzięki czemu pozwalają zwalczać drobnoustroje wywołujące infekcje. Dodatkowo łagodzą stany zapalne i zmniejszają dyskomfort i ból gardła. Tymianek i podbiał łagodzą również kaszel suchy i mokry, ponieważ pobudzają odkrztuszanie śluzu poprzez stymulację rzęsek nabłonka oddechowego i działają relaksująco. Tymianek i podbiał w postaci pastylek stymulują również produkcję śliny, nawilżając tym samym suchą błonę śluzową gardła i jamy ustnej. Nie bez znaczenia jest również ochronne działanie podbiału, zawartość garbników zapewnia mu działanie ściągające, co również pozytywnie wpływa na stan górnych dróg oddechowych w chorobie.

Soda na ból gardła

Świetnym sposobem na walkę z infekcją gardła jest płukanie gardła roztworem sody oczyszczonej i wody. Posiada właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo odkaża i łagodzi ból gardła. W filiżance wrzącej wody o temperaturze pokojowej dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej. Więcej sody może podrażnić błony śluzowe, co może spowodować odwrotny skutek.

Szałwia na ból gardła

Szałwia od wieków uważana jest za jedno z najcenniejszych i najsilniejszych ziół. Sama nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvus, które oznacza lecznicze właściwości tej rośliny, co przekłada się na zdrowie. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale uprawiana jest w wielu częściach świata. W starożytności liście szałwii były używane do leczenia problemów z pamięcią, problemów ze wzrokiem i ukąszeń węży. Obecnie szałwia jest bardzo wszechstronna, ponieważ zawiera witaminy A, B, C oraz minerały, takie jak wapń, potas, magnez, cynk, żelazo i sód. Liście szałwii mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i antyseptyczne (dezynfekujące), dlatego często stosuje się je w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. Ten preparat roślinny łagodzi ból zęba, dziąseł, a także pomaga leczyć owrzodzenia jamy ustnej, pleśniawki i zapalenie migdałków. Szałwia jest jednak niezastąpiona, zwłaszcza gdy masz przeziębienie i boli cię gardło.

Zobacz również:  Jak wyszczuplić twarz? Sprawdzone sposoby

Czy lody są dobre na ból gardła?

Większość przyczyn bólu gardła to czynniki zakaźne. Ból gardła Spożywanie lodów obniża temperaturę tkanek jamy ustnej i gardła, co obniża odporność i sprzyja namnażaniu się patogenów. Z tego powodu lody na ból gardła nie są dobrym pomysłem! Podczas bólu gardła najlepiej jest zrezygnować ze spożywania zimnych pokarmów i picia zimnych napojów do czasu ustąpienia objawów choroby.

Kiedy udać się do lekarza?

Nie należy lekceważyć objawowego leczenia bólu, który nie ustępuje przez kilka dni. Musisz udać się do lekarza, ponieważ może to oznaczać, że mamy do czynienia z poważniejszym schorzeniem, takim jak dusznica bolesna, i dlatego potrzebujemy antybiotyków. Angina pectoris ma charakterystyczne objawy. Obrzęk węzłów chłonnych, białe plamy na migdałkach, szybko pogarszający się ból gardła i trudności w połykaniu.

Powiązane treści