2 sierpnia 2022

Czym jest worek oponowy?

Co to jest worek oponowy?

Worek oponowy to ważna część kręgosłupa. Jest strukturą mieszczącą się na całej długości kręgosłupa. Chroni rdzeń kręgowy i odchodzące od niego struktury nerwowe. Mimo tego, że rozpięty jest na całej długości kręgosłupa, najbardziej na urazy narażony jest na ucisk w okolicy kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Wchodzi w skład opon mózgowo – rdzeniowych, które odpowiadają za ochronę układu nerwowego przed przeciążeniami i urazami.

Budowa worka oponowego

Worek oponowy posiada strukturę warstwową. Wielkość i kształt są dostosowane do wielkości kanału kręgowego. Jest wypełniony płynem, którego produkcja zachodzi w układzie komorowym mózgu. Z tego miejsca przechodzi w przestrzeni znajdującą się pomiędzy oponą miękką a podpajęczynówką. Dzięki spłynięciu do kanału kręgowego, pełni fukcję ochronną kanału i struktur nerwowych z nim połączonych. Dodatkowo spełnia funkcję odżywczą. Możliwość ruchu kręgosłupa zapewnia płyn mózgowo – rdzeniowy, który jest częścią worka oponowego. Płyn ten zapewnia również ochronę struktur kręgosłupa przed urazami. Koniec worka oponowego znajduje się w miejscu, gdzie rozpoczyna się pierwszego krąg krzyżowy.

Dolegliwości, na które narażony jest worek oponowy

Worek oponowy może być uciskany. Dzieje się tak przez dolegliwości, które powstając, uszkadzają kręgosłup. Najczęściej występuje przepuklina i tym podobne dysfunkcje. Przyczyn takiego stanu może być wiele, najczęściej są to:

  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
  • urazy
  • wady rozwojowe
  • osteoporoza
  • nowotwory
  • stany zapalne
  • malformacje naczyniowe
Zobacz również:  Jak walczyć z bólem kręgosłupa lędźwiowego?

Kręgosłup jest jedną z najważniejszych części naszego ciała, jednocześnie łatwo go uszkodzić. Jedną z najbardziej narażonych na urazy struktur są krążki międzykręgowe. Tkanka łączna pierścieni międzykręgowych wraz z wiekiem spłaszcza się, a jądro miażdżyste traci swoją elastyczność. Uwypuklony w ten sposób pierścień powoduje impresję na worek oponowy, rdzeń kręgowy i korzenie nerwów rdzeniowych. Jeśli pasma i włókna pierścienia ulegną zerwaniu, co w przypadku takiej sytuacji jest wysoce prawdopodobne, a jądro miażdzyste wysunie się z kanału kręgowego to powstanie przepuklina lub wypuklina jądra miażdżystego.

W skutek przepukliny jądra miażdżystego worek oponowy się odkształca. Zmiana ta widoczna jest dzięki tomografii komputerowej. Impulsem, który może sygnalizować potrzebę badania jest silny ból w „krzyżu”. Ten ból często promieniuje także wzdłuż nogi powodując skurcze przykręgosłupowe oraz przykurcze nóg. Naturalną konsekwencją powstania przepukliny krążka międzykręgowego są również dolegliwości ze strony układu nerwowego np. pieczenie czy swędzenie. W niektórych przypadkach dochodzi do paraliżu niektórych części ciała oraz do niedowładu.

Zobacz również:  Wpływ sauny na zdrowie oraz podczas przeziębienia

Profilaktyka przed wystąpieniem dolegliwości ze strony worka oponowego

Niestety, nie ma żadnych wskazanych leków przez lekarzy, które mogą chronić przed wystąpieniem przepukliny krążka międzykręgowe. Badania potwierdzają, że dla zdrowia kręgosłupa ważna jest prawidłowa postawa. Siedzący tryb życia sprawia, że mięśnie przykręgosłupowe są słabe. Konsekwencją tego jest możliwość wystąpienia dolegliwości związanych z workiem oponowym. Dbanie o prawidłową postawę kręgosłupa jest ważne dla profilaktyki chorób z nim związanych.

Worek oponowy to część kręgosłupa, o której mało się mówi w podręcznikach od biologii. Niesłusznie bo odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Dbanie o kręgosłup nie jest trudne, wystarczy zwracać uwagę na to jak się porusza i wyrobić sobie dobre nawyki z tym związane. Leczenie dolegliwości worka oponowego może być bardzo kosztowne. Najczęściej sprowadza się do wizyt u rehabilitantów, a w szczególnych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne.

Powiązane treści