2 czerwca 2022

W jakim wieku dziewczynka powinna przestać bawić się lalkami?

Jak długo zabawa lalkami jest właściwą?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej i dba o to, by rozwijało się prawidłowo. Bacznie obserwuje i nadzoruje jego prawidłowy rozwój, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Czasami to zadanie okazuje się trudniejsze, niż mogłoby się zdawać i generuje mnóstwo pytań odnośnie zachowania naszej pociechy. Zastanawiamy się, czy ich upodobania, nawyki i odruchy są odpowiednie do ich wieku i środowiska. Bardzo często te pytania dotyczą zabawy, na przykład rozważania, do którego roku życia dziewczynki bawią się lalkami. Jak długo jest to normalne, a w jakim wieku powinno to być niepokojące? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Czy każda dziewczynka dojrzewa tak samo?

Przede wszystkim, musimy wziąć pod uwagę, że każde dziecko rozwija się inaczej. Każdy jest inny i dorasta w swoim tempie i nie powinniśmy w to ingerować, dopóki nie ma do tego powodów. Musimy pomagać naszym pociechom budowanie własnej osobowości, kreatywności i charakteru. Nie odbierajmy im też radości z życia i beztroski dzieciństwa, na dorosłość przyjdzie jeszcze czas.

Zobacz również:  Witamina B12 - niedobór i nadmiar oraz właściwości witaminy

Czy dziewczynka powinna w określonym wieku odstawić lalki do szafy?

Wróćmy do naszego tematu, czyli do którego roku życia dziewczynki bawią się lalkami. Na wstępie powiem, nie ma określonego wieku, to kwestia bardzo indywidualna. Zabawa lalkami to broszka najmłodszych kobietek. Organizacja wspaniałych bali, układanie romantycznych scenariuszy, czy odgrywanie super bohaterek w ich wykonaniu to rozkoszny widok. Jednak jeżeli 5-letnią dziewczynkę zamienia się w 14-letnią nastolatkę, zdarza się, że wzbudza to niepokój rodziców. Czy słusznie? Zazwyczaj nie, tak naprawdę nawet dorosła kobieta, bawiąca się od czasu do czasu lalkami z dzieciństwa to nie jest nic złego, o ile dzieje się to z umiarem. Taka zabawa pozwala dzieciom rozwijać swoją kreatywność, tworzyć własne światy. Odrywają się od rzeczywistości i żyją marzeniami. U najmłodszych jest to całkowicie naturalne i rozwijające, jednak z czasem te światy muszą zacząć się oddzielać. Gdy dziewczynka rozpoczyna naukę w szkole, powinna nauczyć się wypełniać swoje obowiązki i rozdzielić czas pomiędzy naukę i zabawę.

Zobacz również:  Jaki kolor sukienki na komunię wybrać?

Kiedy zabawa lalkami powinna nas zaniepokoić?

Dlatego odpowiedzmy sobie na pytanie, kiedy nastolatka bawiąca się lalkami jest czymś groźnym i niepokojącym. Dzieje się tak dopiero w momencie, kiedy ta zabawa, sprawia, że dziewczyna jest stale oderwana od rzeczywistości. Kiedy przestaje być świadoma, że życie to nie jest bajka, jak ta w zabawia, a rzeczywistość, w której musimy być przygotowani na konsekwencje naszych działań i decyzji. Martwić nas powinien dopiero bezmyślny, niczym nienaruszony pozytywizm, wiara, że niezależnie od nas wszystko zawsze dobrze się skończy. Nastolatka nie powinna ignorować obowiązków na rzecz życia w imaginowanym świecie.

Mam nadzieje, że powyższy tekst wyjaśnił, że nie ma wieku, w którym dziewczynka bez sprzecznie powinna schować zabawki na strych. Nawet dorośli mogą się bawić lalkami, o ile potrafią rozróżnić rzeczywistość od marzeń.

Powiązane treści