6 października 2022

Emolient dla dzieci – co należy o nim wiedzieć?

W ostatnim czasie dużo mówi się o prawidłowej pielęgnacji delikatnej skóry noworodków. Szczególnie popularne stały się dermokosmetyki zwane emolientami. To substancje, które mają na celu chronić skórę maluszka przed przesuszeniem i zapewniać jej prawidłowe nawilżenie. Jak działają te kosmetyki? Czy stosowanie emolientów jest konieczne?

Co to są emolienty?

Emolienty dla niemowląt to dermokosmetyki, które można spotkać w różnych postaciach. Mogą to być kremy, balsamy czy płyny do kąpieli. Jednak najpopularniejsza opcja to emolient do kąpieli, który osadza się na skórze dziecka w trakcie mycia. Jakie działanie mają te kosmetyki? Oto najważniejsze zalety:

  • nawilżenie — substancje zawarte w kosmetykach sprawiają, że skóra maluszka jest odpowiednio nawilżona i nie ma skłonności do przesuszania się.
  • ochrona — emolienty dla dzieci chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi i dbają o barierę hydrolipidową.
  • działanie przeciwzapalne — należy dodać, że emolienty to dobre rozwiązanie dla alergików, którzy mają problem ze świądem skóry lub różnego rodzaju wysypkami.
  • regeneracja — emolienty nie tylko dbają o nienaruszalność bariery hydrolipidowej, ale także skutecznie ją odbudowują, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Zobacz również:  Czy powinno się pić kawę na czczo?

Działanie emolientów

Dobry emolient dla dzieci zawiera wiele składników odżywczych, które pozwalają na regulację skóry i jej ukojenie. Większość produktu emolientowego stanowią oleje roślinne, które gwarantują bezpieczeństwo dla alergików, a dodatkowo natłuszczają skórę i chronią ją przed utratą wody. Takie działanie pozwala uniknąć przesuszenia naskórka i zapobiec powstawaniu świądu.

Emolienty dla dzieci zawierają alantoinę, która działa kojąco na skórę. Łagodzi podrażnienia, uczucie bólu czy nieprzyjemnego szczypania. Dodatkowo wspomaga gojenie się ran.

Emolienty dla dzieci z azs

Warto zaznaczyć, że każde dziecko, które cierpi na atopowe zapalenie skóry, powinno mieć wprowadzone emolienty do codzienności. To idealne rozwiązanie dla skóry problematycznej. Skutecznie łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry. Dzieci cierpiące na azs często mają problem z nadmiernym świądem, który również jest likwidowany przez dobre emolienty.

Zobacz również:  Wpływ sauny na zdrowie oraz podczas przeziębienia

Kiedy warto stosować emolienty?

Emolienty to produkty, które można stosować regularnie, ponieważ nie sposób ich przedawkować. Dodatkowo systematyczność pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów, w szczególności u alergików i dzieci z azs. Emolienty nie tylko łagodzą problemy skórne, ale także zapobiegają powstawaniu nowych.

Konieczne jest zastosowanie emolientów, jeśli skóra dziecka pokryta jest łuszczącym się naskórkiem. Jeśli na ciele dziecka pojawiają się czerwone stany zapalne, pokrzywka czy wysypka, również warto wprowadzić do pielęgnacji emolient.

Emolienty to idealne produkty stosowne przy pielęgnacji dzidziusia. Pozwalają na zwalczenie wielu problemów skórnych, a przy tym są zupełnie bezpieczne dla maluszka.

Powiązane treści