24 października 2022

Jakie jest zastosowanie kultywatora ciągnikowego?

Kultywator to urządzenie służące do drapaczowania, czyli jednego z uzupełniających zabiegów agrotechnicznych. Proces ten, często określany też mianem kultywatorowania, zaliczany jest do mechanicznych metod uprawy oraz ochrony roślin. Używane wówczas kultywatory najczęściej łączone są z innymi maszynami w tzw. agregaty uprawowe, których zadaniem jest rozdrabnianie gleby oraz wyrównywanie jej wierzchniej warstwy. Zwykle wykorzystuje się do tego celu wały strunowe bądź brony zębowe.

Czym charakteryzuje się kultywator?

Stosowanie kultywatorów ma w Polsce już dość długą tradycję. Urządzenia te były wykorzystywane już połowie XIX wieku. Pojawiły się na polach wraz z rewolucją przemysłową i mechanizacją rolnictwa. Dziś kultywator to przede wszystkim urządzenie ciągnikowe, które przyczepia się lub zawiesza do pojazdu rolniczego. Jego podstawowym zadaniem jest spulchnianie, kruszenie oraz mieszanie gleby, jednak bez jej przeorywania i odwracania.

Przykładowe zastosowanie kultywatora ciągnikowego to m.in. spulchnienie ścierniska przy zasiewaniu poplonów bądź niszczenie darni. Wspomnieć trzeba również, że każde takie urządzenie wyposażone jest w zęby kultywatora. Pod tym kątem wskazać można na kilka rodzajów kultywatorów. Wyróżniamy kultywatory sprężynowe z płaskimi zębami stalowymi, kultywatory z zębami sztywnymi oraz kultywatory z zębami półsztywnymi.

Zobacz również:  Samochód dla przedstawiciela handlowego - na co zwrócić uwagę i czym powinien się cechować samochód służbowy?

W jakim celu wykonuje się kultywatorowanie pola?

Drapaczowanie pola wykonuje się w różnych celach. Jednym z nich jest rozdrabnianie skib, które pozostały na cięższych glebach po orce. Kultywatorowanie często zastępuje także podorywkę, a nierzadko również orkę siewną. Kruszenie i rozrywanie skib po orce w dużym stopniu przyspiesza proces osiadania roli. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku gleby zwięzłej i ciężkiej. Co więcej, kultywator przyczynia się także do spulchnienia nadmiernie osiadłej gleby. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko tworzenia się skorupy na powierzchni, co wpływa na poprawę stanu pola przed rozpoczęciem siewu. Idealnie do takich prac nadaje się urządzenie wyposażone w półsztywny lub sztywny ząb kultywatora.

Czy kultywator ciągnikowy to urządzenie uniwersalne?

Jak wspomniano, przy użyciu kultywatora można wykonać wiele różnych prac polowych. Drapaczowanie może zastąpić orkę, a także inne prace związane z uprawą. Trzeba jednak podkreślić, że wielozadaniowość tego urządzenia nie jest jego jedyną zaletą. Za sprawą kultywatora resztki pożniwne pozostają na powierzchni. W ten sposób tworzy się warstwa ochronna, która zabezpiecza glebę przed zaskorupianiem. To z kolei sprzyja wnikaniu wody deszczowej i hamuje erozję. Na koniec dodać warto, że kultywator znakomicie zwalcza chwasty rozłogowe, jak również skutecznie miesza rozrzucony na polu kompost lub nawozy naturalne z ziemią. Nie może zatem dziwić fakt, że urządzenie wykorzystywane jest w tak wielu gospodarstwach rolnych.

Zobacz również:  Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane treści