21 lutego 2023

Numer prywatny – jak ukryć lub zastrzec swój numer telefonu?

Wykonując połączenie z określonym numerem udostępniamy mu swój numer telefonu. Wyświetla się on bezpośrednio na ekranie, czasami może być wysyłany również w postaci SMS, jeśli z jakichś względów abonent jest nieosiągalny. Nie zawsze mamy potrzebę dzielenia się tego rodzaju informacją z rozmówcą. Nie chcemy na przykład, aby nasz numer wpadł w niepowołane ręce, albo żeby nie posłużył do realizacji celów marketingowych. W jaki sposób ukryć lub zastrzec numer telefonu komórkowego? Wskazujemy sprawdzone sposoby, które pomogą Ci zadbać o swoją anonimowość.

W jaki sposób jednorazowo ukryć widoczność swojego numeru?

Jak zadzwonić z prywatnego numeru? Większość operatorów telekomunikacyjnych w Polsce udostępnia opcję jednorazowego ukrycia widoczności numeru. Jak ukryć numer telefonu tylko na jeden raz? Aby to zrobić, musimy przed wybraniem połączenia wpisać na klawiaturze ekranowej prefiks w postaci #31#. Następnie wpisujemy poprawny numer odbiorcy i wykonujemy połączenie naciskając na symbol zielonej słuchawki. W tym przypadku prawidłowy numer może wyglądać następująco: #31#111111111. Osoba, do której dzwonimy, otrzyma informację na swoim ekranie o nadchodzącym połączeniu. Nie będzie jednak widzieć, z jakiego numeru korzysta dzwoniący. Na wyświetlaczu pojawi mu się informacja „numer zastrzeżony”, ewentualnie „prywatny numer”.

Zobacz również:  Co daje pozycjonowanie stron w Lesznie?

Zmienienie widoczności numeru w ustawieniach telefonu

W przypadku niektórych urządzeń mobilnych, ukrywanie numeru może zostać zlecone poprzez wejście w odpowiednią funkcję ustawień. Przykładowo, w wybranych telefonach z systemem Android można ukryć widoczność tzw. ID rozmówcy. Aby tego dokonać, należy wejść w ustawienia połączeń, wyszukać ustawienia zaawansowane i przełączyć wskaźnik widoczności numeru w pozycję wyłączoną. Ze względu na to, że poszczególni producenci telefonów komórkowych plasują tego typu ustawienia w różnych miejscach, to zdecydowanie warto poszukać wskazówek dla konkretnego modelu urządzenia. Informacji możemy poszukać w wiarygodnych źródłach, np. na stronach internetowych marek telefonicznych lub na forach tematycznych. Jak wyłączyć numer prywatny w ustawieniach? Po prostu odszukaj odpowiedni panel i sprawdź, czy pozycja widoczności numeru jest przestawiona na wyłączoną.

Ustawianie zastrzeżenia za pośrednictwem funkcji CLIR

CLIR to skrótowiec od usługi pozwalającej na ukrywanie danych o połączeniu. Wszystkie połączenia, które wykonamy podczas uruchomionej opcji CLIR, będą miały status zastrzeżony. Uruchomienie tej funkcjonalności jest przydatne, jeśli nieprzerwanie chcemy maskować swój numer i być anonimowym użytkownikiem. Nie zawsze będzie to funkcja przydatna, szczególnie wtedy, jeśli będziemy komuś chcieli puścić „strzałkę z numerem”. W przypadku włączonego CLIR możemy użyć podobnej komendy, jak do jednorazowego blokowania. Użycie prefiksu *31# na jeden raz odblokuje widoczność naszego numeru. Jak zrobić numer prywatny „na zawsze? W zależności od użytkowanej sieci komórkowej, taka funkcja może nazywać się np. blokowaniem prezentacji numeru czy stałym zastrzeżeniem numeru. Szczegółowe dane na ten temat przedstawiają poszczególni operatorzy komórkowi.

Zobacz również:  Palo santo - zapach, który oczyszcza

Jak dbać o prywatność swojego numeru?

Wiele osób zastanawia się, jak zablokować numer prywatny, który cały czas do nas wydzwania. Można skorzystać z usługi udostępnianej przez wielu operatorów komórkowych. Blokada połączeń anonimowych to sposób na to, aby raz na dobre zablokować numer zastrzeżony. Jak jeszcze możemy zadbać o prywatność i nieudostępnianie swojego numeru? Jak ukryć numer przed innymi? Sprawa jest całkiem prosta – możemy zakupić drugą kartę SIM, która będzie służyła np. tylko i wyłącznie do rozmów biznesowych. Warto także być ostrożnym, jeśli chodzi o udostępnianie swojego numeru w wielu miejscach w Internecie. Rzadko czytamy regulaminy poszczególnych witryn, przez co bardzo często możemy przekazać swoje dane do celów marketingowych. Ważne, aby nasz numer prywatny był znany przez osoby, które rzeczywiście są dla nas ważne.

Powiązane treści