16 stycznia 2023

Turystyka w USA – lepiej wyrobić ESTA czy wizę?

Planowanie wyjazdu do USA nie jest łatwe i nastręcza wiele pytań. Przede wszystkim należy się zastanowić, czy korzystniej dla nas będzie wyrobić sobie ESTA czy wizę?

Esta – czym jest?

Jest to skrót od od Electronic System for Travel Authorization, czyli specjalny system, dzięki któremu możemy zgłosić swój wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Za jego pośrednictwem, mamy możliwość uzyskać zgodę na wyjazd, nie posiadając wizy, która do tej pory była wymagana. Polacy mają prawo podróżować do Stanów Zjednoczonych, nie posiadając wizy, ale muszą za to obowiązkowo mieć paszport z chipem do odczytu komputerowego oraz odpowiednio uzupełniony wniosek ESTA, który jest płatny.

Kto może zgłosić się do ESTA?

Wniosek może wypełnić każdy, kto tylko chce wyjechać do USA. Jest tylko jedno ograniczenie i dotyczy ono długości planowanego wyjazdu. Wniosek ESTA pozwala wyjechać na 90 dni i jest on ważny przez 2 lata od momentu wydania zgody.

Czym różni się ESTA od wizy?

ESTA nie jest tym samym co wiza. ESTA działa w ramach rządowego Programu Ruchu Bezawizowego. To spowodowało, że pozwolenie na wyjazd, ma swoje ograniczenie czasowe oraz wymaga zarejestrowania się w systemie. W przypadku ESTY długość pobytu to 90 dni, a w przypadku wizy turystycznej lub biznesowej 6 miesięcy. Koszt wyrobienie pozwolenia ESTY jest znacznie mniejszy niż wyrobienie wizy. System ESTA pozwala na złożenie wniosku w trybie online, w przypadku ubiegania się o wizę, konieczna jest wizyta w ambasadzie oraz rozmowa.

Zobacz również:  Wady i zalety wyjazdów na ferie zimowe

Jakie warunki muszą być spełnione, aby skorzystać z systemu ESTA?

Jeśli planujesz wyjazd do USA, na czas krótszy niż 90 dni, możesz ubiegać się o akceptację wyjazdu poprzez ten system. Wyjazd musi odbyć się wyłącznie w celach turystycznych lub biznesowych. Wjazd na teren Stanów Zjednoczonych odbędzie się drogą morską lub powietrzną. Posiada się ważny paszport, który jest zgodny z  programem VWP.

Planując turystykę w USA- lepiej wyrobić ESTA czy wizę?

Jeśli nasza wycieczka nie potrwa dłużej niż 90 dni, warto jest skorzystać z systemu ESTA.  Lepiej jest wyrobić ESTĘ niż wizę, ponieważ okres oczekiwania na decyzję jest znacznie krótszy i odbywa się w systemie online. Bez wychodzenia z domu, jesteśmy w stanie uzyskać pozwolenie na wyjazd. Rejestracja trwa od pół godziny, do kilku godzin, wszystko zależy od szybkości wprowadzonych danych oraz zaakceptowanej transakcji płatności. Po poprawnym wypełnieniu wniosku otrzymuje się potwierdzenie na skrzynkę email wraz ze specjalnym numerem referencyjnym. Rozpatrywanie wniosku z kolei trwa od kilku minut do kilku godzin. Najczęściej jednak odbywa się ono w czasie 72 godzin.

Zobacz również:  5 faktów o polisach turystycznych, które warto znać

Jaki jest koszt ESTY i wizy?

ESTA kontra wiza USA ma także przewagę, jeśli chodzi o koszta z nimi związane. Standardowa wiza turystyczna to dość duży wydatek i sięga nawet 160 dolarów. Natomiast złożenie wniosku Esta wiążę się z opłatą 14 dolarów. Cena ta obejmuje 10 dolarów za wniosek i 4 dolary za jego rozpatrzenie. Jeśli wniosek ESTA zostanie odrzucony wówczas, pobierana jest wyłącznie opłata za jego rozpatrzenie.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://estavisa.pl/

Nasz partner radzi.

Powiązane treści