28 grudnia 2022

Wady i zalety wyjazdów na ferie zimowe

Ferie to moment wyczekiwany przez wszystkich uczniów. Możliwość dwutygodniowego odpoczynku od nauki to nie tylko przerwa od klas oraz lekcji, ale również okres, który warto spędzić w aktywny sposób. Pomagają w tym oferty wyjazdów, chociaż nic też nie stoi na przeszkodzie, aby rodzice sami zorganizowali ferie dla swoich pociech. Co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu?

Najważniejsze zalety wyjazdów podczas zimowej przerwy

Zmiana dotychczasowych zajęć oraz spędzanie czasu na świeżym powietrzu to dwie najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać podczas planowania ferii. Dzieci stale się rozwijają, a ich aktywność powinna być zaplanowana w taki sposób, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu. Długotrwałe siedzenie w klasie lub przed ekranem komputera negatywnie wpływa nie tylko na kręgosłup, ale również na samopoczucie dziecka. Aby temu przeciwdziałać, konieczne jest zapewnienie młodzieży odpowiedniej ilości ruchu, który pomoże zadbać o ich kondycję – im mocniejsze mięśnie, tym szkielet otrzymuje lepsze wsparcie, co przekłada się na mniejsze problemy z mobilnością i postawą.

Nie oznacza to, że dziecko nie może odpoczywać przed komputerem – zwłaszcza jeżeli ma znajomych w sieci – ale tego typu aktywność należy ograniczyć na rzecz bardziej zróżnicowanego sposobu spędzania czasu. Z tego powodu ferie zimowe powinny być dla dziecka ekscytującą przygodą, o której będzie chciało później opowiadać znajomym. Jeżeli decydujemy się na wysłanie dziecka na wyjazd w gronie rówieśników, dajemy mu możliwość rozwoju umiejętności społecznych oraz okazję do nauki samodzielności.

Zobacz również:  Turystyka w USA - lepiej wyrobić ESTA czy wizę?

Ferie w górach to doskonały sposób, aby spędzić przerwę od nauki w sposób nie tylko aktywny, ale i interesujący. W grę wchodzą m.in. piesze wędrówki, jazda na nartach, snowboardzie lub sankach, co samo już w sobie stanowi dla dziecka ogromną atrakcję. Tego typu aktywności zapewniają sporą dozę ruchu, a także zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Naturalnie w górach mamy do czynienia ze znacznie mniejszą obecnością zanieczyszczeń, jednakże to nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Nawet przechadzka po lesie ma pozytywny wpływ na ludzki organizm. Oprócz obniżenia ciśnienia oraz poziomu zdenerwowania drzewa, szczególnie iglaste, wydzielają wiele substancji, które mają pozytywny wpływ na układ oddechowy i odpornościowy. Kolejnymi plusami spędzania czasu na świeżym powietrzu jest zapewnienie dostępu do witaminy D3 – syntezowanej w ciele pod wpływem promieniowania słonecznego – oraz hartowania organizmu na zmienne warunki atmosferyczne.

Zobacz również:  Doba hotelowa - ile trwa?

Potencjalne wady wyjazdów zimowych

W pierwszej kolejności trzeba nadmienić, że zorganizowanie zimowego wyjazdu dla dziecka wymaga od rodziców sporej dozy zaangażowania oraz odrobiny wiedzy. Przykładowo niskie temperatury nie oznaczają, że ubranie licznych i grubych warstw odzieży zapewni maksymalny komfort. Wręcz przeciwnie. Brak wentylacji prowadzi do przepocenia ubrań, a co za tym idzie utraty właściwości termoizolacyjnych – jest to szczególnie widoczne w przypadku bawełny, której powinno unikać się podczas zimowych miesięcy. Przygotowanie odpowiednich ubrań oraz obuwia dla dziecka wymaga wysiłku, ale nagrodą będzie spędzenie ferii w bezpieczny sposób. Naturalnie aktywność fizyczna niesie ze sobą ryzyko kontuzji, dlatego podczas wyboru wyjazdu na kolonię lub zimowy obóz należy zwrócić szczególną uwagę na warunki opieki nad dziećmi. Oprócz wydatków oraz konieczności zorganizowania noclegów, atrakcji oraz dojazdu, wyjazd na ferie zimowe nie posiada obiektywnych wad.

Słowo od sponsora.

Powiązane treści