23 października 2022

Nowoczesne technologie druku – 3 najlepsze metody

Rynek drukarski z biegiem lat znacząco rozwija się i ewoluuje. Do użytku wchodzą coraz bardziej zaawansowane technologicznie metody powielania logotypów i przenoszenia ich na przeróżnie powierzchnie. Współcześnie wyróżnia się kilka nowoczesnych metod druków. Najlepsze z nich to: druk offsetowy, druk cyfrowy oraz druk UV. Przedstawiamy ich największe wady i zalety.

Druk offsetowy

Druk offsetowy jest rodzajem druku płaskiego, w którym obraz przenoszony jest na podłoże drukowe za pomocą elementu pośredniczącego. To jedna z najczęściej wykorzystywanych technik poligraficznych. Swoją dużą popularność zawdzięcza przede wszystkim możliwości wydruku wielonakładowego. Im wyższy nakład, tym niższa cena pojedynczego wydruku. W drukarni offsetowej wykorzystuje się zazwyczaj dwa typy offsetu: arkuszowy i zwojowy, a przeznaczone są one do różnych rodzajów wyrobów poligraficznych. Pierwszy z nich wykorzystuje się przede wszystkim w drukowaniu gazet i czasopism, natomiast drugi służy w produkowaniu ulotek, plakatów czy broszur. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż druk offsetowy jest rozwiązaniem czasochłonnym i kosztownym.

Zobacz również:  Na jakie metody płacenia powinny postawić dzisiaj start-upy?

Druk cyfrowy

W druku cyfrowym materiały do wykonania projektu muszą być dostarczone do urządzenia w postaci danych cyfrowych. Obraz tworzony jest w maszynie w momencie rozpoczęcia druku. W niektórych przypadkach istnieje również możliwość dodawania, usuwania czy edycji danych dla kolejnych drukowanych elementów. Druk cyfrowy używany jest przede wszystkim w przypadkach, kiedy oczekuje się wysokiej jakości nadruku, ale ze względu na niewielkie nakłady nieopłacalne jest użycie offsetu. Zastosowanie druku cyfrowego to bowiem rozwiązanie znacznie tańsze. Ten rodzaj druku znajdzie swoje zastosowanie nie tylko w prostych projektach, takich jak wizytówki, plakaty lub bilety, ale również dla bardziej zaawansowanych kompozycji wysokoformatowych tworzonych w różnej rozdzielczości i na wielu podłożach.

Druk UV

Jedną z najnowszych metod druku, stosowaną przede wszystkim do wydruków wielkoformatowych jest druk UV, który może zostać wykonany na niemal każdej powierzchni płaskiej i praktycznie każdym materiale. Metoda jego działania jest podobna jak w zwykłych drukarkach atramentowych, w tym przypadku jednak tusze składają się z ciekłych polimerów. Druk UV to gwarancja fotograficznej jakości wydruku, odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz blaknięcie kolorów. Do jego nielicznych wad można zaliczyć delikatnie widoczne ziarno i długi okres schnięcia. Idealne miejsce na druk UV Poznań to firma Kruger Plus.

Zobacz również:  Portal biznesowy – znajdź inspirację i zacznij zarabiać

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane treści