29 kwietnia 2023

Przeniesienie dziecka do innej szkoły – jakie są procedury?

Przeniesienie dziecka do innej szkoły to decyzja trudna, ale czasem konieczna. Warto dobrze zastanowić się jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania oraz czy rzeczywiście jest konieczne. Niezbędne jest także poznanie przepisów, które wskazują kiedy można przenieść dziecko do innej szkoły. Jak bez problemów przejść formalną ścieżkę i zmienić dziecku szkołę?

Przeniesienie dziecka do innej szkoły – najczęstsze przyczyny

Powodów, dla których rodzice rozważają przeniesienie dziecka do innej szkoły może być wiele. Czasem inicjatywa wychodzi od samego dziecka, czasem wynika z sytuacji życiowej i innych konieczności. W każdym wypadku konieczne jest dokładne uzasadnienie przeniesienia dziecka do innej szkoły. Warto zadbać o spełnienie wszystkich warunków formalnych, dzięki temu trudna dla całej rodziny sytuacja stanie się nieco mniej skomplikowana.

Najczęstszym powodem zmiany szkoły jest przeprowadzka. Nie zawsze da się ją zaplanować w wakacje, tak aby dziecko skończyło rok szkolny w starej szkole. Jednak, czy można przenieść dziecko do innej szkoły w trakcie roku szkolnego? Owszem, takie sytuacje zdarzają się dość często. Przyczyną może być nie tylko zmiana miejsca zamieszkania, ale także kłopoty z nauką lub rówieśnikami. W takich wypadkach szybka decyzja jest często koniecznością. Jeśli chodzenie do szkoły wiąże się ze stresem i strachem – może to się odbić nie tylko na ocenach dziecka, ale także na jego zdrowiu psychicznym.

Zobacz również:  Jakie jest ryzyko zajścia w ciąże z prezerwatywą?

Jak przenieść dziecko do innej szkoły – krok po kroku

Niezależnie od sytuacji, która skłania rodzica do przeniesienia dziecka do innej szkoły konieczne jest spełnienie wymogów formalnych. Na szczęście nie są one skomplikowane i większość z nich szkoły załatwiają między sobą. W związku z czym przeniesienie dziecka do innej szkoły nie jest wcale trudne, ani czasochłonne.

Jak wypisać dziecko ze szkoły? Wystarczy w placówce, do której dziecko uczęszcza złożyć wniosek o przeniesienie. Najczęściej gotowe druki takiej prośby znajdują się w sekretariacie. Do wniosku wypełnionego i podpisanego przez rodziców dołączane są arkusze ocen oraz dokumentacja dziecka. We wniosku o przeniesienie konieczne jest precyzyjne uzasadnienie przeniesienia dziecka do innej szkoły – powody mogą być istotne dla obu szkół.

Poza wnioskiem o przeniesienie, pozostałą dokumentację kompletuje szkoła i to szkoła przekazuje dokumenty dziecka do nowej placówki. Rodzic ma obowiązek podać dane nowej placówki, jak również datę, z którą dziecko ma zacząć uczęszczać do nowej szkoły. Warto zadbać o to, aby wszystkie lektury i pomoce szkolne zostały zwrócone przed wypisaniem dziecka ze szkoły.

Jak zmienić dziecku szkołę bez stresu i nerwów

Przy zmianie szkoły formalności nie są najważniejsze. Niezależnie od powodów, dla których konieczne jest przeniesienie dziecka do innej szkoły niezbędna jest obserwacja zachowania i samopoczucia dziecka. To ono jest tutaj najważniejsze.

Zobacz również:  Emolient dla dzieci - co należy o nim wiedzieć?

Nawet jeśli dziecko samo wychodzi z inicjatywą zmiany szkoły, warto z nim rozmawiać i przygotować do tego wydarzenia. Ważne jest aby młody człowiek miał czas na pożegnanie się z rówieśnikami i nauczycielami. Dziecka nie powinna zaskoczyć decyzja o zmianie – będzie to dla niego trudniejsze. Nawet w sytuacjach, kiedy dziecko ma złe relacje z większością rówieśników, powinno mieć możliwość przygotowania się do zmiany i pożegnania z przyjaciółmi i nauczycielami.

W nowej szkole koniecznie należy przedstawić sytuację dziecka i powód zmiany szkoły przyszłemu wychowawcy. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, kiedy dziecko sprawiało kłopoty wychowawcze lub jeśli było źle traktowane przez rówieśników. W nowym środowisku młody człowiek może czuć się z początku niepewnie. Warto wspierać go i zrobić wszystko, aby zmiana była dla dziecka jak najdelikatniejsza. Jeśli istnieje taka możliwość można wcześniej zapoznać dziecko z innymi uczniami i miejscem. W miarę możliwości przyda się także wsparcie w utrzymaniu kontaktu z przyjaciółmi ze starej szkoły. Zmiany są trudne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Warto w trudnych chwilach wspierać się wzajemnie i móc liczyć na siebie nawzajem. Pamiętajmy, że każdy potrzebuje czasu na przystosowanie do nowej sytuacji. Zmiana szkoły może mieć wiele zalet, niemniej zarówno rodzice, jak i dzieci powinni mieć czas, aby przeżyć tę zmianę po swojemu.

Powiązane treści