Łupież to jeden z najczęstszych problemów jaki pojawia się na skórze głowy. Przyczyną jego powstawania jest nieodpowiednia pielęgnacja, ale i drożdżaki występujące na skórze głowy. Dziś podpowiemy, jak skutecznie walczyć z łupieżem domowymi sposobami oraz przy użyciu odpowiednich kosmetyków.
Przyczyny i rodzaje łupieżu
Łupież jak już wspomnieliśmy może być związany z niewłaściwą pielęgnacją. Określa się go wtedy mianem łupieżu kosmetycznego. Stosując zbyt obciążające kosmetyki można doprowadzić do przesuszenia skóry głowy i jej łuszczenia się, czyli łupieżu. Za pojawienie się łupieżu szczególnie odpowiadają kosmetyki zawierające SLS, czy SLES, które mają działanie przesuszające, a także nadużywanie odżywek keratynowych do włosów. Do błędów pielęgnacyjnych przyczyniających się do powstawania łupieżu należy zaliczyć również suszenie włosów zbyt gorącym nawiewem suszarki. Przebywanie w ogrzewanych i niewentylowanych pomieszczeniach także negatywnie wpływa na włosy ze skłonnością do łupieżu. Aktywność drożdżaków Malassesia furfur jest jednak jedną z najczęstszych przyczyn. Wyróżniamy łupież suchy i tłusty. W przypadku tego ostatniego występuje zwiększony łojotok.
Domowe sposoby na łupież skóry głowy
Łupież można skutecznie zwalczać zarówno tradycyjnymi, domowymi sposobami, jak i dermokosmetykami. Warto przyjrzeć się sposobom na łupież, które stosowały już nasze babcie i prababcie. Można przygotować płukankę ziołową z mięty, melisy czy też pokrzywy. Każda z tych roślin skutecznie zwalcza łupież. Wystarczy zaparzyć zioła, a następnie je ostudzić. Przygotowaną płukanką należy umyć włosy, wykonując kilkuminutowy masaż, a następnie spłukać je letnią wodą. Wśród domowych sposobów warto wspomnieć także o diecie, która ma duże znaczenie dla wzmocnienia włosów i zwalczania problemu łupieżu. Nie może w niej zabraknąć cynku, żelaza, magnezu, a także witamin z grupy B. Należy unikać w diecie produktów bogatych w sól, tłuszcze utwardzane czy chemiczne dodatki, czyli wysoko przetworzonych. Warto sięgać po żywność bogatą w witaminę A jak wątróbka czy marchew, a także witaminę E, jak jarmuż, brokuły czy szczypiorek. Nie można zapomnieć o tym, jak istotne znaczenie ma odpowiednie nawadnianie. Koniecznie trzeba pić 1,5 litra wody niegazowanej. Należy unikać nadmiaru cukru w diecie, gdyż może się to odbić na większej produkcji łoju. Wyrzut insuliny wpływa bowiem na wyższy poziom testosteronu, a ten na nadprodukcję sebum, z którą w przypadku zamknięcia ujścia mieszków włosowych czy aktywności drożdżaków może wiązać się także pojawienie się łupieżu.
Kosmetyki, po które warto sięgnąć mając problemy z łupieżem
Na pewno warto sięgnąć po skuteczny szampon przeciwłupieżowy. Bardzo dobrze sprawdzi się produkt z piroktonem olaminy. Jest to sól etanoloaminy, która ma działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Zwalcza swędzenie skóry głowy. Sprawdza się zarówno w walce z łupieżem suchym, jak i tłustym, a ponadto łuszczeniem się skóry głowy w przebiegu AZS czy łuszczycy. Tutaj warto nadmienić, że sprawdzi się także produkt z cynkiem oraz kwasem AHA. Warto wybierać peelingi enzymatyczne i wykonywać je raz w tygodniu na skórę głowy. To także pomoże w walce z łupieżem. Można wybrać też peelingi kwasowe. Ten na bazie kwasu salicylowego sprawdzi się do przetłuszczających się włosów. Peeling należy stosować na zmoczonych włosach. Trzeba nałożyć porcję, rozmasować i pozostawić na 5-10 minut, następnie spłukać letnią wodą i umyć włosy lekkim szamponem na bazie kwasu hialuronowego i niacynamidu.
Artykuł gościnny.